06.03.2021

Metabolizmanızla uyumlu beslenin, gıda intoleransını önleyin

Mide ve bağırsaklarda şişkinlik, gaz krampları gıda intoleransına işaret ediyor olabilir. Önlemek için metabolizmanıza uygun beslenmelisiniz.

İZLE: GIDA INTOLERANSI NEDİR?👇 
İyi bir yaşam için vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri de iyi beslenmek. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte kişiye özel beslenme programları öne çıkıyor. Daha sağlıklı ve metabolizmanızla uyumlu yiyeceklerle beslenmek, hastalıklara karşı da önleyici bir rol üstleniyor.

Metabolizmaya uygun beslenmenin önemi

Tüketilen bazı gıdaların içinde yer alan bir maddeye karşı sindirim sistemi reaksiyon veriyorsa bu durum gıda intoleransına işaret ediyor. Metabolizmayı etkileyen problemlerin tespiti için sıklıkla tercih edilen gıda intoleransı testleri ise anlık sonuçları göstermesi sebebiyle etkili olmayabiliyor. 

Metabolic Balance Türkiye temsilcilerinden Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Salih Eken, gıda intoleransını engelleyerek daha kesin ve uzun süreli sonuçlar almak isteyenler için önemli bilgiler verdi.
 
Kişiye özel beslenme, kan tahlilleri ile oluşturuluyor

Besinlerin içerisinde yer alan bazı maddeler, savunma sistemini harekete geçirir ve vücudun antikor oluşturmasını sağlar. Bu tarz alerjen besinler her tüketildiğinde vücudumuz duyarlılık göstermeye başlar. Kişilerde gıda intoleransına neden olduğu bilinen besinlerden en yaygınları ise şunlardır: yumurta, ceviz, buğday, süt, çilek.
 
Gıda intoleransının belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir. Ancak mide ve bağırsaklarda meydana gelen şişkinlikler ve gaz krampları oldukça yaygındır. Baş ağrısı, yorgunluk, gerginlik ve ishal de belirtiler arasındadır. Dr. Salih Eken bu belirtileri tükettiği besinlerle ilişkilendiren kişilerin, güncel labaratuvar tahlilleri, kişisel bilgileri ve tıbbi özgeçmişi göz önüne alınarak hazırlanmış kişiye özel bir beslenme programı uygulamaları gerektiğini belirtiyor. Bu incelemeyle birlikte kişiye özel hale getirilen program ile hangi yiyeceklerin vücut kimyasına en uygun olduğu belirleniyor. 
 
Yanlızca gıda intoleransı testi yeterli olmuyor

Klasik şekilde gerçekleştirilen gıda intoleransı testlerinde hastanın o an ki sağlık durumuna dair bir bilgilendirme söz konusu oluyor. Vücudun hangi gıdaya karşı olumsuz tepki verdiğini anlamaya yardımcı olan test sırasında, çok sayıda farklı besine karşı verilen immünolojik reaksiyonlar inceleniyor. Ancak vücudun gıdalara karşı verdiği tepkilerin büyük çoğunluğu bağırsak sağlığına, bağışıklık sistemine ve tüketilen besinlerin kalitesine bağlı oluyor.

Doktorların istediği kan tahlili sebebiyle hastalar kimi zaman bu testleri gıda intoleransı testleriyle karıştırabiliyor. Ancak kişiye özel beslenme programı oluşturulmak için kan testlerinde daha farklı parametrelerin de değerlendirilmesi gerekiyor.

Yaklaşık 30 ülkede faaliyet gösteren kişiye özel beslenme ve metabolizma programı Metabolic Balance, 36 parametreden oluşan güncel labaratuvar tahlillerini, kişisel bilgileri ve tıbbi özgeçmişi göz önüne alarak danışanlar için kişisel bir analiz yapıyor. Metabolic Balance’da kullanılan tüm veriler ise sağlık için gerekli olan besin listesinin kişiye özel olarak düzenlenebilmesini sağlıyor. Dr. Salih Eken, “Kişiye özel besin listeleri sayesinde bağırsak ve bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkilemek mümkün oluyor.” diyor.
 
Doğru beslenme sayesinde birçok hastalığı önlemek mümkün

Kişiye özel olarak uygulanan beslenme programlarında, hastalığa yol açan mikropları etkisiz hale getirmeyi sağlayan bağışıklık sistemi doğrudan hedef alındığından bu sayede sağlıklı sonuçlar elde edilebiliyor. Beslenme programı bilimsel verilere dayanarak tamamen kişiye özel olarak hazırlandığı için gıda intoleransı ile birincil ve ikincil alerji sorunları da ortadan kalkabiliyor.

Dr. Salih Eken: “Metabolic Balance ile hazırlanan kişiye özel beslenme programı sayesinde doğru besinleri tüketmek, metabolizma ve hormon düzeyleri, özellikle de insülini düzenleyerek ideal kiloya ulaşmanın yanında metabolik sorunlara da çözüm buluyor. Yaşam kalitesini bir ömür boyu arttırmayı hedeflemesi sayesinde gıda intoleransı testlerindeki anlık değerlendirmeler yerine, her daim doğru sonuçların üzerinden ilerlenebiliyor.”

İlgili haberlerimiz:

Test: Metabolizma tipiniz ne?
Herkesin farklı bir metabolizması var. Testimizi çözün, metabolizma tipinizi ve metabolizma tipinize göre nasıl besleneceğinizi öğrenin.

Metabolizmayı hızlandırmanın 8 kuralı
Takibi sadece tıp doktorları tarafından yapılabilen Metabolik Denge Programı ile metabolizmanızı hızlandırabilir ve ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

​Metabolizma hızını yükselten egzersizler
Sonbaharı yorgun ve mutsuz geçirenlerden misiniz? Bu ruh hallerinden kurtulup formda kalmanızı sağlayacak egzersiz türleri hangileri biliyor musunuz? Yanıtı Pudra.com'da.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER