ebru aydin dr
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Rafine gıda yemeyin; kanser, kalp hastalıkları ve erken yaşlanmayı önleyin

Kanser, kalp hastalıkları ve erken yaşlanmaktan korkuyor musunuz? Yanıtınız evet ise rafine yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Dr. Ebru Aydın, Pudra.com için bunun nedenlerini anlattı.

Birkaç kilo vermek, ruhsal iniş-çıkışlarınızı engellemek ve kendinizi daha enerjik hissetmek ister misiniz? Kanser, kalp hastalıkları ve erken yaşlanmaktan korkuyor musunuz? Bu sorulara cevabınız evetse eğer, ne yediğinize dikkat etmenin zamanı gelmiş demektir.

Rafine gıda yemeyin; kanser, kalp hastalıkları ve erken yaşlanmayı önleyin

Günümüzde yeni çalışmaların sonuçları rafine yiyeceklerin sağlığınıza zarar verdiğini gösteriyor, özellikle de kadınsanız. İster amacınız kilo vermek, ister hastalıkları engellemek olsun, yapmanız gereken, şeker ve rafine karbonhidratları beslenmenizden çıkarmak olmalıdır.

Rafine yiyeceklerin kadın sağlığına zarar vermesinin 3 nedeni:

1. Artmış kalp hastalığı ve meme kanseri riski: Her yıl 270 bin kadının kalp hastalığı ve 40 bin kadınınsa meme kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz? Bir kadının rafine yiyecekleri diyetinden çıkarıp daha çok doğal yiyeceklerle beslenerek bu hastalıklara bağlı ölüm riskini azaltabileceğini öğrenmek sizi şaşırtmamalı. Çünkü yapılan bilimsel çalışmalar şeker ve rafine karbonhidrat tüketimiyle kalp hastalığı ve meme kanserinin ilişkili olduğunu gösteriyor. Rafine yiyeceklerin kalp hastalığı riskini artırmasının nedeni içerdikleri trans yağlardır.

Trans yağlar LDL kolestrol (kötü kolestrol) düzeylerini artırırken, HDL kolestrol (iyi kolestrol) miktarını azaltır. 1800 kadın üzerinde yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre ise günlük enerji ihtiyacının yüzde 57 veya daha fazlasını rafine karbonhidratlardan alan bir kadının meme kanseri riski yüzde 220 daha yüksektir.

2. Artmış kemik erimesi riski: Kemik erimesi riski menopozda artsa da genç yaşlarda yapacağınız bazı beslenme değişiklikleri ileride kemik erimesi gelişmesini engelleyebilir. Kalsiyum düzeylerinizi yüksek tutmak önemlidir, ancak yediğiniz bazı yiyecekler vücudunuzdan kalsiyumu uzaklaştırır. Bunlardan en önemlisi tuzla yüklü olan rafine yiyeceklerdir. Çalışmalara göre yüksek tuz kullanımı kalsiyum kaybı ve zamanla kemik erimesine neden olur. Rafine yiyeceklerle ihtiyacınız olanın iki katı kadar tuz almış olursunuz. Günlük almamız gereken sodyum miktarı 2300 miligramdır (1 çay kaşığı). Ancak ortalama bir kadın günde 4000 miligram tuz tüketir.

3. Hormonal dengesizliklere neden olur: Tuz, şeker ve beyaz un hormonal dengesizliğe neden olarak kilo almanıza yol açar. Vücudumuzda 100'den fazla hormon bulunur ancak bunlardan iki tanesi sağlıklı kilo kontrolünde önemlidir: İnsülin ve glukagon.

İnsülin, şekeri hücrelere sokar ve yağ depolatır. Glukagonsa, depo şekeri vücudun enerji kaynağı olarak kullanır. Eğer siz glukagonun etkinliğini artırıp, insülini azaltmak istiyorsanız rafine un ve şekeri mutfağınızdan çıkarmalısınız.

Bir hekim olarak önerim: Ciddi kronik hastalıkları engelleyip, genç, sağlıklı ve ışıltılı kalmak istiyorsanız şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu, tuz, trans yağ ve kimyasal katkı maddeleri içeren yiyeceklerden uzak durun. Bunların yerine tam tahıllar, sebze ve meyveler, balık, mutfağınızın başköşesini oluşturmalı. Düzenli olarak egzersiz yapmalı, kan testiyle D vitamini düzeyinizi kontrol ettirmeli, eksiklik saptanırsa takviye vitamin kullanmalısınız.

Sağlıkla kalın...

Dr. Ebru Aydın
İntegratif Tıp & Kadın Hast. Doğum Uzmanı
Dcakademi.com


 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER