17.10.2018

Sonbahar aylarında bağışıklığı güçlendiren 7 besin desteği

Kışa girerken bağışıklık sistemimizi güçlendirmek çok önemli. Sonbahar bizi devirmeden, doğal besin destekleri ile bağışıklığı güçlendirme yolları Pudra'da

Sonbaharın gelmesiyle birlikte mikroplar yüzlerini göstermeye başladı bile. Hafif hafif öksürenler, burnunu çekenler aramızda dolaşıyor. Peki, hasta olup mutsuz mutsuz köşede mi oturalım? Hayır tabii ki. Hazırlık yapalım ve kendimizi soğuk havalara karşı hazırlayalım.

Sonbahar aylarında enerji veren 7 besin desteği

Havaların gittikçe soğumaya başladığı ve sonbaharın kendini iyiden iyiye gösterdiği şu günlerde hastalıklardan kendimizi koruyabilmek ve yorgunluğun önüne geçmek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Uzmanlar; soğuk havaların sizi devirebileceği dönemde vücut direncinizi ve hayat kalitenizi artırmak için besin destekleri kullanımının önemli olduğunu vurguluyor.

Hangi besin destekleri sonbahar aylarını enerji ile karşılamamıza destek oluyor?

1. Sambucus Nigra (Kara Mürver)

Halk arasında bilinen adı ile Kara Mürver, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor.

2. Çinko

Yaşam için ihtiyaç duyulan 24 mikro besleyici maddeden de biri olan çinko, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunuyor. Hormon ve bağışıklık sistemlerinin isleyişi için de çok önemli olan çinko, özellikle büyüme, gelişme, hücre yenilenmesi ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli rol oynuyor. Bunun dışında; DNA sentezinde ve hormon metabolizmasında, büyüme ve gelişmenin sağlanmasında, bilişsel fonksiyonun desteklenmesinde görev alıyor.

3. Demir

Normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunuyor. Yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna destek oluyor.

4. B12 Vitamini

Yorgunluğun ve bitkinliğin azaltılmasına destek olurken, Normal enerji oluşum metabolizmasına da destek oluyor. Enerjiyi destekleme, sinir ve beyin hücrelerini koruma, hücre bölünmesi, depresyon halinin azaltılması ve bağışıklık sistemini desteklemede rol alıyor.

5. Çörek Otu Yağı

Günümüzde çörek otu tohumları ve yağı üzerine yapılmış çok sayıda klinik çalışma bulunuyor ve tarihte de en çok kullanılan, değer verilen tohumlar arasında yer alıyor.  Esansiyel yağ asitleri içeriği açısından zengin olan çörek otu yağı; bağışıklık sistemini güçlendirici, kan lipid seviyelerini düzenleyici etki gösterirken, alerjik rinit tedavisine de yardımcı olarak kullanılıyor. Ayrıca bazı çalışmalar çörek otu yağının açlık kan şekeri, total kolesterol ve LDL düzeylerinin düşmesine de yardımcı olduğunu gösteriyor.

6. Zerdeçal

Zerdeçal içerdiği kurkuminoit benzeri etken madde bileşikleri ile bilimsel araştırmalara konu olmuş sağlık için çok yararlı fonksiyonel gıda olarak karşımıza çıkıyor. Zerdeçal, inflamatuvar durumların tedavisine de destek oluyor.

İlgili haberlerimiz: 

​Vitamin desteğine ihtiyacımız var mı?
Besin takviyelerini nasıl kullanırsak yararlı olur? Hamileler, vejetaryenler ve menopozda olanların vitamin desteği almaları gerekir mi? Tüm bu soruların yanıtları Pudra.com'da...

​Gribe karşı vitamin alırken dikkat!
Gripten korunmak için bağışıklık sisteminizi vitaminlerle kuvvetlendirirken bunlara mutlaka dikkat edin!

​Kış hastalıklarına dikkat!
Kış aylarında soğuk algınlığı, grip, farenjit, zatürree gibi hastalıklara karşı önlemlerinizi almayı unutmayın.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER