Pudra.com 20.11.2013

Vücudu kışa hazırlayan süper meyve: Norveç böğürtleni

-40 derecede bile donmayan Norveç böğürtleninin 'süper meyve' sınıfından olduğunu söyleyen Dr. Ayça Kaya, "İskandinav altını" olarak adlandırılan bu nadir bulunan meyvenin yararlarını anlatıyor.

Geçiş dönemi olan sonbaharda vücudu soğuk kış aylarına hazırlamak gerekiyor. Uzmanlar, insan vücudunun sebzeden meyveye, etten süte, kuru baklagillerden yağa ve ekmeğe kadar bütün besin gruplarına ihtiyacı olduğunu, ancak içinde bulunduğumuz sonbahar aylarında bazı gıdalara daha fazla önem verilmesi gerektiğine işaret ediyorlar. Soğuk havalarda tüketilmesi şart olan gıdaların başında antioksidan özelliği ile öne çıkan, vitamin ve mineral açısından zengin meyveleri öneriyorlar.

Vücudu kışa hazırlayan süper meyve: Norveç böğürtleni

Besin değeri yüksek ve antioksidan açısından çok zengin olan bu meyveler sağlığımızı koruyor, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor, bizi güzelleştiriyor, daha zinde hissetmemizi sağlıyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, sağık ve güzelliğin doğal kaynağı 'süper meyveler' hakkında şu bilgileri veriyor:

"Günümüzde süper meyvelerin kanıtlanmış koruma özellikleri, kullanım ve uygulamadaki çok yönlülükleri bu meyveleri, sağlıklı ve dengeli yaşam tarzının vazgeçilmezi haline getiriyor. Harika aromalarının ve dokularının yanı sıra etkileyici vitamin ve antioksidan içerikleri sayesinde, besin değerinin yanı sıra kozmetik ürünlerde de önemli faydalar sunuyorlar.

Norveç böğürtleninin özellikleri


Norveç böğürtleni, nar, acai çileği, papaya, çarkıfelek başlıca süper meyvelerdendir. Bu süper meyveler, serbest radikalleri nötralize eden en yaygın iki antioksidan olan C ve E vitamini ile doludur. Böğürtlen gibi taneli meyveler bu meyvelere koyu kırmızı rengini veren aşırı güçlü bir antioksidan olan antosiyanin deposudur. Ayrıca yüksek vitamin, mineral ve bileşim seviyesi bu meyvelere ‘süper meyve’ özelliğini kazandırır.

Örneğin çok kuvvetli bir antioksidan olan Norveç böğürtleni, özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve benzoik asit bakımından oldukça kuvvetlidir.

-40 derecede bile donmayan Norveç böğürtleni, çok güçlü bir süper meyvedir. İskandinavya, Sibirya ve Alaska’nın kutup bölgelerindeki sert topraklarda yetişen yabani bir böğürtlendir. Kehribar-altın renkli Norveç süper meyvesi, sıcaklığın -40 dereceye kadar düştüğü ekstrem kış koşullarında bile tazeliğini korur. Norveç böğürtleni içeren bakım kremleri cildi en zor koşullarda bile besler, nemlendirir ve antioksidan etkilidir.

Hasat zamanı kısa sürdüğü ve iklim şartları zor olan bölgelerde hasatı da zor olduğu için Norveç böğürtleni, dünyanın en nadir bulunan ve en pahalı böğürtlen çeşitlerinden biridir. Değeri, nadir bulunması ve altın sarısı rengi nedeniyle "İskandinav altını" olarak adlandırılır."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER