26.03.2019

Yağ oranını artırmadan sağlıklı kilo alma yöntemleri

Diyetisyen Büşra Kaya, VKI altında olanlar için sağlıklı kilo alma yöntemlerini ve yağ oranını artırmadan daha fazla kalori alma yollarını anlattı.

Yaz geliyor, herkes kilo vermek istiyor. Peki ya zayıflıktan şikayetçi olanlar ve kilo almak isteyenler neler yapmalı? Sağlıklı beslenerek nasıl kilo alınabilir? İdeal kiloya ulaşıp o kilo nasıl korunabilir? En çok sorulan bu sorularınızın cevabını Diyetisyen Büşra Kaya verdi.

Yağ oranını artırmadan sağlıklı kilo alma yolları

“Ben bir diyetisyen olarak hayatı boyunca zayıf, yani ideal vücut kitle indeksinin (VKİ) altında olan bir bireyin kilo almasının hayatı boyunca obez olan diğer bir bireyin zayıflamasından daha zor olduğuna inanıyorum.

Diyetisyen Büşra KayaBununla birlikte zor olan bir işi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek isteyerek daha da zor bir iş haline getiriyoruz. Yani vücut ağırlığımızı artırmak için yalnızca kalorisi yüksek diye tükettiğimiz besinler fark etmeden vücudun yağlanmasına sebep olabiliyor ve ‘viseral yağlanma’ yani iç organlarınızın yağlanmasına neden olabiliyoruz. Bu durum sonucunda insülin direnci, karaciğer yağlanması, kalp-damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yakalanma riskini artırabilirsiniz.”

Çayın veya sütün içine bal koyabilirsiniz
  • Kahvaltınızda tüketeceğiniz çayınızın içine bal ekleyebilir veya çay yerine tam yağlı süt ya da meyve suyu tüketerek daha fazla kalori almayı sağlayabilirsiniz.

Su tüketiminizi yemeklerden sonraya bırakın
  • Su tüketiminizin yemeklerden sonra olmasına özen gösterin. Eğer yemeklerle birlikte su tüketirseniz; mide kapasiteniz daha erken dolar ve yeterince kalori alamayabilirsiniz.

Çorbanıza kurubaklagil ekleyerek kalorisini artırın
  • Yemeklerinizi pişirirken besin değerlerini artırabilirsiniz. Örneğin çorbalarınızın içerisine kurubaklagil ve tahıl gruplarından ekleyerek hem yemeğinizin protein miktarını, hem de kalorisini artırmış olursunuz.
  • Yatmadan önce sütlü cici bebe veya süt, bal ve muz ile hazırlayacağınız bir karışım içebilirsiniz.

Ara öğünlerde kuru meyve, ceviz ve badem tüketin
  • Ara öğünlerinizde düşük hacimli ama yüksek kalorili besinler tüketebilirsiniz. Örneğin; ev yapımı kek, kurabiye olabilir.
  • Yine ara öğünlerinizde tüketmek için taze meyve yerine kuru meyveleri tüketerek daha az hacimli ama daha yüksek kalorili besinler tercih edilebilir.
  • Beslenmenizde mutlaka ceviz, fındık, fıstık, badem gibi yağlı tohumlara yer vermelisiniz.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Sağlıklı kilo almanın yolları
Zayıflık nedir; sebepleri nelerdir? Kimler zayıf olarak nitelendirilir? Zayıf olmanın zararları var mıdır? Sağlıklı kilo alımı nasıl olmaktadır? Hepsinin yanıtları pudra.com'da!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER