17.10.2018

Kilo vermek için diyete sadık kalmanın 5 temel kuralı

Herbalife Beslenme Danışmanı Susan Bowerman, diyete sadık kalmanın ve onu başarı ile devam ettirebilmenin 5 kuralını paylaştı.

İZLE: DİYET YANLIŞLARI!👇 
İngiltere'de yapılan bir araştırma, kadınların yılda ortalama 3 kez diyete başladığını söylüyor. Diyetlerin ömrü kısa: Ortalama 19 gün sürüyor. Üstelik diyet yapanların 3’te 2’si ilk 5 gün içinde çikolata, patates cipsi, şarap, pizza ya da kek gibi diyet için tehlike arz eden besinlere yöneliyor. Peki diyet programına sadık kalmak neden bu kadar zor? 

Kilo vermek için 5 önemli kural

Herbalife Beslenme Danışmanı Susan Bowerman, arzu ettiğiniz kiloya ulaşabilmeniz için diyete sadık kalmanın 5 temel kuralını paylaştı. 

1. Diyetiniz yaşam tarzınıza uygun olsun
Daima en yeni diyetleri denemek yerine, yaşam tarzınızda uzun vadeli değişiklikler yapmaya odaklanın. Örneğin yemek yapacak vaktiniz yoksa menüsü size en uygun restoranları keşfedin ya da hızlı, kolay tarifler araştırın.

2. Kilo verme konusundaki beklentileriniz gerçekçi olsun
Diyet yapmak çok fazla fedakârlık yapmanızı gerektiriyorsa bu durum beklentinizi de yükseltebilir. Fakat kısa sürede mümkün olandan daha fazla kilo vermeyi hedeflemek, başarısızlık hissini beraberinde getirir. Neticede en ufak bir kaçamak, sizi diyeti tamamen bırakmaya götürebilir. İdeal olanın haftada yaklaşık 1 kilo kaybetmek olduğunu kabul ederek yeni beslenme biçiminiz için kendinize biraz zaman tanıyın.

3. Diyet sırasında çevrenizi, özellikle buzdolabınızı düzenleyin.
Bulunduğunuz ortam, yeme alışkanlıklarınız üzerinde oldukça etkili. Buzdolabınızda, ofis çekmecenizde, evdeki sehpanın üzerine bulunan yiyecekleri kontrol etmek sizin elinizde. Buralarda bol kalorili, cazip seçenekler yerine taze meyveler ya da proteinli atıştırmalık barlar bulundurmaya özen gösterin. Hatta bazı taze sebzeleri hazırlayarak dolabın görünür bir yerine yerleştirin. En sevdiğiniz fast-food restoranın önünden geçmeniz gerekiyorsa muhakkak rotanızı değiştirin.

4. Düzenli yiyin, düzenli atıştırın
İnsanlar genellikle kilo vermenin yolunun çok az yemek olduğuna inanır. Günün sonunda kendilerini aç, yorgun ve mutsuz halde bulurlar. Bir sonraki günün senaryosu ise bellidir: Durmak bilmeyen bir kafein ve şeker isteği... Çözüm çok basit; aşırı aç kalmanızı engelleyecek, düzenli bir beslenme planı. Düşük yağlı proteinler içeren atıştırmalıklarla her birkaç saatte bir, bir sonraki öğüne kadar sizi tok tutacak kaçamaklar yapabilirsiniz.

5. Duygusal açlığınızı yemekle bastırmaya çalışmayın!
Siz de fiziksel olarak açlık hissetmediğinizde bile kendinizi yemek yerken buluyorsanız dikkat, bir duygusal yiyici olabilirsiniz. Duygusal yemenin çözümü, yemek yemeye yöneldiğinizde bir an durup ne hissettiğinizi sorgulamaktan geçiyor. Hislerinizi yazmak, birine anlatmak veya yemeden önce 10 dakika beklemek işe yarayabilir. Öte yandan egzersiz, duygu durumunu düzenleyen önemli bir etkendir. Öfkenizi tatlılara boğmak yerine ayakkabılarınızı giyip bir yürüyüşe çıkmak size daha iyi gelecektir!

İlgili haberlerimiz:

Her şey dahil diyet listesi
Her besin grubundan tüketebileceğiniz, kendinizi aşırı kısıtlanmış hissetmeyeceğiniz bir diyet listesi arıyorsanız "her şey dahil diyet" tam size göre!

Sıvı diyetler ile kilo vermek sağlığı nasıl etkiliyor?
Sıvı besinler veya içeceklerden oluşan veya yalnızca sıvı karışımların öğün yerine tüketildiği diyetler sağlığı nasıl etki ediyor? Cevaplar Pudra.com'da!

​Açlık krizi ile başa çıkmanın 10 etkili yolu
Açlık krizini ortadan kaldırmanın yolu beslenme değişikliklerinden ve kendinizi aç bırakmamaktan geçiyor. İşte diyetisyenden açlık krizini önleme yolları!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER