pudra.com 31.07.2009

Tatilde aldığınız kiloları verin

Bütün kış beslenmenize dikkat edip yaz tatilinde aldığınız kilolardan kurtulmanın yolları.

Tatil, anlamı gereği bir mola. Hem işe, hem sorumluluklara, hem şehir trafiğine, hem de sıcaktan bunalmaya; bir de tüm kış düzenli olarak sürdürdüğümüz diyetimize mola verdiğimiz yaz tatili sonrasında beslenmemizi hemen toparlamamız gerekiyor. Nasıl mı?

Tatilde aldığınız kiloları verin

Ara öğünlere dikkat!
Diyetisyen Taylan Kümeli tatil hatalarından en büyüğünün öğün atlamak olduğunu söylüyor. Özellikle geç kalkmayla birlikte yapılan geç kahvaltı, öğleden sonraya kayan ikinci öğün sonrası gecenin geç saatlerine sarkan akşam yemeği ile gün noktalanırken azalan öğün sayısıyla birlikte metabolizmamız da yavaşlar. Dolayısıyla tatil sonrası yapılacak en önemli adımlardan biri tekrar eski yeme düzenine geçmemiz olacaktır; yani ara öğünleri ihmal etmemeye. Böylece metabolizma da hızlanacak ve alınan kilolardan kurtulmak kolaylaşacaktır.

Tatille birlikte alkol
Alkol tatillerde özellikle uzun yaz gecelerinin en çok tüketilen içeceklerinden biri olur. Taylan Kümeli, 1 gram alkolün 7 kalori alımına neden olduğunu düşündüğümüzde aldığımız kaloriyi epey artırmış olduğumuzu söylüyor. Tatil sonrasında vücudun toparlanmasına yardımcı olma amacıyla su tüketimi artırılmalı ve alkolün verdiği zararın telafisi için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeliyiz.

Susuz kalmayın
Yaz aylarında en çok ihtiyaç duyulan şey sıvı... Su içmeyi sevemeyenler için bu ihtiyacı karşılamak asitli ve kalorili sıvılara kalıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz bu noktada kişinin en güzel yapacağı şeyin kendine hedef koyması olduğunu söylüyor. Günlük 2 litre su içmek kaydıyla istediğinde maden suyu (kalp, tansiyon, böbrek hastalıkları gibi sodyum kısıtlaması gerektiren bir rahatsızlık yok ise) ayran, kalorisiz içecekler (diyet içecekleri günde 1 kutu geçmemekte fayda var) içilebilir. Yazın terle birlikte kaybedilen mineraller, vücutta halsizlik bitkinlik yaratabilir; bunun engellenmesi için gerekli olan mineral takviyesini de kişi maden suyu ile karşılayabilir.

Abur cuburlara hayır
Tatilde fast food tarzı abur cubur besinleri yüksek miktarlarda tüketmeye başlar ve bunları bir anda favori yiyeceklerimiz haline getiririz. Fazla miktarda şeker ve yağ içeren, dolayısıyla yüksek enerji alımına neden olan bu besinleri tatil sonrasında beslenme düzenimizden çıkardığımızda ve sağlıklı besinlere yöneldiğimizde kalori alımımız da bu çerçevede azalacaktır.

Egzersiz şart

Tatilde öğün atlama, yetersiz sıvı tüketme, besin öğelerini yetersiz alma gibi faktörlerin etkisiyle yavaşlayan metabolizmayı canlandırmak için tatil sonrası dönemde egzersize ağırlık vermemiz gereklidir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz’dan örnek tatil mönüsü…
Kahvaltı
2 dilim esmer ekmek
2 dilim peynir veya 1 dilim peynir + 1 yumurta
Bol çiğ sebze (domates, salatalık, maydanoz)
2 adet ceviz
3-4 adet zeytin
Şekersiz çay / yeşil çay (mümkünse dal tarçın bekletilmiş)

Ara

1 meyve

Öğle
Izgara et / tavuk / balık
Salata

Ara

1 – 2 meyve
1 bardak süt / yoğurt
1 paket diyet bisküvi veya 1-2 dilim ekmek yerine geçenler

Akşam

Zeytinyağlı sebze yemeği
1 kase yoğurt
2 dilim esmer ekmek

Ara

1 – 2 meyve
1 bardak süt / 1 kase yoğurt


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER