19.09.2018

Alzheimer'a karşı zihinsel aktivitenizi artırın

Erken uyarı sistemi ile Alzheimer'a alarm kurun. Yapılan birçok bilimsel araştırma, zihinsel aktivitelerin Alzheimer'a karşı koruyuculuğunu ispatlıyor.

Yaşam kalitesini ve süresini önemli ölçüde düşüren hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan Alzheimer, dünyada 30 milyona yakın kişide görülüyor. Bu hastaların yaklaşık 600 bini Türkiye’de bulunuyor.

Alzheimer’a karşı zihinsel aktivitenizi artırın

örülme sıklığı her geçen gün artan Alzheimer’ın tedavisi bulunamazsa gelecekte hiçbir şey hatırlamayan insan sayısının sağlıklı bireylerin sayısını geçeceği tahmin ediliyor.

Son yıllarda yapılan birçok bilimsel araştırma, zihinsel aktivitelerin Alzheimer’a karşı koruyuculuğunu ispatlıyor. Bu düşünceden hareketle Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Beynex Alzheimer erken uyarı sistemi, hem ‘Alzheimer alarmı’ gibi kişinin risklerini takip ediyor hem de sunduğu zihinsel egzersizlerle Alzheimer’dan korunmaya yardımcı oluyor.

Prof. Dr. Türker ŞahinerMemorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Türker Şahiner, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü öncesinde Alzheimer hastalığı ve Alzheimer erken uyarı sistemi Beynex hakkında bilgi verdi.

Alzheimer unutkanlık değil, beynin yetenek kaybı

40’lı yaşlardan sonra her yaşta görülebilen ancak 60’lı yaşlardan sonra görülme sıklığı artan Alzheimer'de, Alzheimer risk grubunda olanlar şu şekilde sıralanıyor:
  • Ailesinde erken yaşta; 40 veya 50’li yaşlarda Alzheimer hastası olanlar
  • Çok erken yaşta sakin bir yaşamın içinde olanlar; erken emekliler
  • Yüksek kolesterol içeren diyetle beslenenler
  • Beyin damar hastalığı riski yüksek olanlar
  • Sık sık ciddi boyutta olmayan kafa travması geçirenler

Toplumda yaygın bir düşünce olarak Alzheimer, sadece unutkanlık olarak algılanmaktadır. Oysa Alzheimer, beynin yeteneklerini yitirmesi demektir

Alzheimer bir yangın gibi düşünülürse bu yetenek kaybı, kıvılcımın ilk başladığı yerdir. Bazen duygusal belleğin hasarı olabilir, bazen görsel belleğin hasarı olabilir, bazen uzayda konumlanma yani adres bulma yetisi kaybolabilir, bazense konuşma ya da yazma yetileri kaybolabilir.

Alzheimer'de hasar, beynin her noktasından başlayabilmektedir. Ancak Alzheimer’ın en sevdiği bölge yakın bellek merkezi olan hipokampustur. Hipokampus, ilk kez öğrenilen bilgilerin tekrar edilmeden önce atıldığı yakın, geçici hafıza bölümüdür. Bu merkeze atılan bilgiler tekrar edilirse kalıcı hafızaya aktarılır, tekrar edilmez ise belli bir süre sonra yeni bilgiler eklendikçe yakın bellek merkezinden silinir. Bu merkez hasar gördüğünde kalıcı belleğe atılmak istenen bilgiler de kullanılamaz. Bilgiler tekrarlandığında ise ilk kez öğrenilmiş hissi yaratır.

Beyin sağlınız için uykunuzdan ödün vermeyin

Uyku kalitesiUyku kalitesi bozulduğunda beyin hücreleri erken ölmektedir. Kronik uykusuzluk çekenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riskleri çok yüksektir. Uykusuzluk depresyonla birleştiğinde ise bu risk kat kat artmaktadır. 

Alzheimer’ın oluşma sebebi beyinde biriken amiloid beta adındaki proteinlerdir. Amiloid beta, öğrenme için gerekli bir protein olsa da beynin bu proteini işledikten sonra yeniden parçalayıp kullanıma hazır hale getirmesi gerekmektedir. Bu işlemse uyku sırasında gerçekleşir. Yeterince uyumayan kişilerin beyninde amiloid beta birikimi artar. Bu nedenle az uyuyan kişilerin Alzheimer riskleri yüksektir. Ancak bu, çok uyumak Alzheimer’a iyi geliyor demek değildir. Bu proteinin birikimi beyin MR çekimlerinde de görülebilmekte ve böylece kişilerin gelecekteki Alzheimer riskleri de tahmin edilebilmektedir.

Kişi ne kadar sosyal ve aktif bir yaşam sürdürürse, Alzheimer hastalığına o kadar geç yakalanır. Alzheimer önlenemez ancak geciktirebilir. Beyni aktif tutmak en önemli faktördür.

'Unutuyorum' diyorsanız hafızanızı BEYNEX'le test edin

Alzheimer konusunda uyku kadar önemli bir diğer faktör ise zihinsel egzersizler. Son yıllarda yapılan birçok bilimsel çalışma gösteriyor ki çeşitli zihinsel egzersiz ve hafıza oyunları, Alzheimer hastalığını erteleme ve Alzheimer’dan korunmada etkili rol oynuyor.

Dünyada sayısı gittikçe artan erken uyarı sistemleri ve zihinsel egzersiz programlarının bir örneği de Türkiye’de kullanılıyor.
 
Alzheimer ve zihinsel aktivite
Beynex, unutkanlığının ilerlemesinden endişe duyan herkes için alarm görevi görürken aynı zamanda hafızasını canlı tutmak isteyenlere de çeşitli zihinsel egzersizler sunan ücretsiz online bir program. Dünyadaki örneklerinden en önemli farkı ise hastanın çözdüğü zihinsel egzersizleri kayıt altına alarak risk düzeyini ölçmesi ve hastaya bunu düzenli olarak raporlaması.

Düzenli olarak hastaneye kontrole gitmek zor ve maliyetli bir işlemdir. Beynex, evden çıkmadan bilgisayar başında Alzheimer gelişimini kontrol etme olanağı sağlar. Program, rutin egzersizler sonucu hastanın hafızasında bir gerileme fark ettiğinde ‘Doktorunuza başvurun’ uyarısı verir. Kendilerine verilen parola ve kullanıcı adıyla sisteme giren kişiler unutkanlıklarını test ederken hastalıklarını geciktirici egzersizlerden de ücretsiz olarak faydalanabilir. Günde 15-20 dakika alan aktivitelerin haftada 5 gün tekrarlanması istenirken programın basitliği okuma yazma bilmeyen insanlar tarafından bile kolayca kullanılmasını sağlamaktadır.

İlgili haberlerimiz:

Alzheimer ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış
Dünya nüfusunun yaşlanması ile Alzheimer önümüzdeki dönemde daha önemli bir toplumsal bir sorun hale gelecek. O halde daha bilinçli olmamız gerekiyor.

Alzheimer neden olur?
Alzheimer nedenleri hakkında merak ettikleriniz...

​Hafıza güçlendiren besinler
E vitamini, balık, avokado, ay çekirdeği, fıstık ve ezmesi, kırmızı şarap, çilek, böğürtlen, kiraz, yaban mersini ve tahıllar... Bu besinler hafızamızı güçlendiriyor ve Alzheimer hastalığıyla savaşıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER