Pudra.com 28.10.2011

Alzheimer hastalığı neden olur?

Aile öyküsünün Alzheimer için önemli bir risk faktörü oluşturduğunu hatırlatan Dr. Barış Topçular, özellikle erken başlangıçlı Alzheimer hastalığında genetik faktörlerin öne çıktığını vurguluyor ve hastalığın seyriyle ilgili bilgiler veriyor.

Alzheimer hastalığı neden olur?
Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A Hastanesi (BRSHH) Nöroloji Uzman Dr. Barış Topçular, Alzheimer hastalığının, demans (bunama) grubu hastalıklar arasında en sık görüleni olduğunu belirterek, “Alzheimer hastalığı sıklıkla unutkanlıkla başlar ve zaman içinde dil ve görsel/mekansal fonksiyonları da bozar” diyor.


Hastalığın genellikle 65 yaşından sonra başladığını ifade eden Dr. Barış Topçular, hastalıkla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Nadiren daha erken yaşlarda da Alzheimer hastalığı görülebilir. Alzheimer sıklığı yaşla beraber artış gösterir. 65-74 yaş arasında sıklığı yüzde 5 dolaylarındayken, 85 yaş üzerinde neredeyse yüzde 40'a yaklaşır. Ancak Alzheimer hastalığının normal bir yaşlanma olmadığı unutulmamalıdır.

Genetik faktörler rol oynuyor
Yaş, Alzheimer hastalığı için en önemli bir risk faktörüdür. 65 yaşından sonrasında hastalık sıklığı her 5 yılda bir ikiye katlanır. Aile öyküsü de Alzheimer hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Özellikle erken başlangıçlı Alzheimer hastalığında genetik faktörler daha çok rol oynar. 60 yaşından sonra başlayan hastalıkta ise ailevi özellikler daha az rol oynamakla beraber çeşitli genlerin risk oluşturduğu bilinir. Kolesterol taşıma görevi üstlenen ApoE proteinini kodlayan gen bunun için tipik bir örnektir.

Yaşa bağlı unutkanlıkla karıştırılabilir
Hastalık yavaş başlar ve sinsice ilerler. Başlangıçta genellikle tek şikayet unutkanlıktır. Bazen bu unutkanlık yaşa bağlı unutkanlık olarak değerlendirilip ihmal edilebilir, bu tanı ve tedavinin gecikmesine neden olur. Unutkanlık belirginleştikçe günlük aktivitelerdeki olumsuz etkisi daha da şiddetlenir. Hastalığın orta evrelerine gelindiğinde hastalar diş fırçalamak, elbiselerini iliklemek gibi basit şeyleri yapmakta güçlük çekmeye başlayabilirler. Dışarıya çıktıklarında yol bulmada güçlük, anlamada, okumada ve yazmada zorluklar, konuşmada bozulma olabilir. Hastalık ilerledikçe hastalar özbakımlarını yapamaz ve yardıma muhtaç hale gelirler.

Tam tedavisi yok
Günümüzde ne yazık ki Alzheimer hastalığını durduran ya da tamamen geçiren bir tedavi yoktur. Ancak Alzheimer hastalığı tedavisi dünya genelinde en çok araştırma yapılan konulardan biridir. Halen iki grup ilaç Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılır: Asetinkolin Esteraz inhibitörleri(AchEI) ve NMDA antagonistleri. AchEI grubunda ülkemizde ve dünyada 3 molekül vardır: Donepezil, Rivastigmin ve Galantamin. Bunlardan Donepezil tablet ve ağızda eriyen tablet formlarında, rivastigmin tablet, şurup ve bant formunda, galantamin ise tablet ve suspansiyon formunda bulunur. Bu ilaçlar özellikle başlangıç döneminde bulantı ve kusma gibi yan etkiler yapabilir. AchEI grubu ilaçlar hastalığın özellikle erken ve orta evresinde endikedir. NMDA antagonisti olan memantin ise orta ve ileri evre Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılır. Ülkemizde tablet ve suspansiyon formunda bulunur. Ayrıca hastaların özellikle orta ve ileri evrelerinde görülen hayal görmeler, sinirlilik, uykusuzluk gibi şikayetler için semptomatik tedavilerin verilmesi gerekebilir.”


EN ÇOK OKUNANLAR
POPÜLER GALERİLER
2017 ilkbahar yaz davet dugun elbiseleri moda stil
2017 ilkbahar yaz mayo modelleri
EN YENİLER