Pudra.com 14.09.2012

Boyun fıtığı neden olur?

Son yıllarda en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelen boyun fıtığı hayat tarzımızla ilgili olarak ortaya çıkıyor. Dr. Umut Yaka, boyun ağrılarından ve boyun fıtığından uzak durmak için yapılması gerekenleri anlatıyor.

Siz de boyun ağrılarından şikayet edenlerden misiniz? Uzmanlara göre bilgisayar kullanımının yaygınlaşması, ofiste masa başında uzun süre aynı pozisyonda çalışmak, spor yapmaya zaman ayıramamak gibi nedenler boyun fıtığına davetiye çıkarabiliyor.

Boyun fıtığı neden olur?

Memorial Hizmet Hastanesi Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Umut Yaka, boyun fıtığına yol açan etkenler ve boyun fıtığı tedavisi hakkında şu bilgileri veriyor:

Boyun incinme ve darbelerini önemseyin
"Boyun fıtıkları genellikle boyun kemikleri arasındaki destekleyici ve hareket sağlayıcı yastığın bozulmasıyla meydana gelir. Başlangıçta bir incinme, boyuna gelen bir darbe veya ani zorlayıcı hareketler boyun kemikleri arasındaki diskin kılıfının yırtılmasına ve zamanla içindeki maddenin dışarıya doğru taşmasına (fıtıklaşmasına) sebep olur. Boyun omurları içinden çıkan ve kollara giden sinirlerin sıkışmasına ve sonunda kollarda ağrı, uyuşukluk ve kuvvet kaybına neden olan hastalık 'boyun fıtığı' olarak tanımlanır.

Klima altında uzun süre kalmayın
Hayat tarzımızdaki birtakım yanlış uygulamalar önce boyun ağrısı, kaslarda tutulma ile kendini göstererek sonrasında fıtık olarak karşımıza çıkabilir.

Bunlar kısaca şöyle örneklenebilir:
 • TV karşısında uyuyakalmak
 • Klima altında uzun süre kalmak
 • Saçları kurutmadan ıslak vaziyette dışarı çıkmak
 • Dengesiz bir şekilde omuzda/sırtta yük taşımak
 • Pencere açık vaziyette seyahat etmek
 • Uzun süre bilgisayar ya da masa başında çalışmak


Boyun fıtığı için risk faktörleri
 • Trafik kazası, travmaya maruz kalma, şoförlük/bankacılık gibi mesleklerde çalışmak,
 • Boyunun yanlış hareketleri ve yanlış pozisyonları,
 • Boyun kaslarında zayıflık,
 • Yanlış duruş, psikolojik stres, yorgunluk
 • Uzun süreli bilgisayar kullanımı
 • Ev işleri, dikiş nakış, temizlik, perde asma, silme gibi aktiviteler boyun ağrılarını artıran faktörlerdir. Bu yüzden kadınlarda boyun ağrılarının görülme sıklığı daha fazladır.


Ellerdeki uyuşukluk ve kuvvet kaybına dikkat!
Boyun fıtığı olan hastalar doktora genellikle boyun hareketlerinde kısıtlılık, enseden kol veya kollara, göğse ve sırta yayılabilen ağrı ile başvururlar. Boyun fıtığı ilerleyince kollarda ve/veya ellerde uyuşukluk ve kuvvet kaybı görülebilir.

Stresten kaçının ve doğru beslenin
Boyun duruşunun düzgün olması, boyun-sırt bölgesinin güçlendirilmesi, boyunda travmadan ve tekrarlayıcı stresten kaçınmak, sağlıklı beslenmek, düzenli fiziksel aktivite, sigarayı bırakmak, iş yerinde ergonomik düzenlemeler yapmak; yani oturduğumuz koltuğun ya da sandalyenin duruşumuza uygun vaziyette olması önemlidir.

Mikro cerrahi yöntemi ile tedavi
Hastaların şikayetlerinin hafif olduğu dönemde istirahat, stresten uzak bir yaşam, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleri boyun fıtığının tedavisi için önerilir. Eğer boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı varsa hastanın ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilir. Günümüzde boyun fıtığı ameliyatları daha başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Uykuları kaçırabilen ve yaşam kalitesini düşüren boyun fıtığının, mikro cerrahi yöntemi ile tedavisi mümkündür. Mikro cerrahi yöntemiyle hastada mevcut şikayetler ortadan kaldırılmaya ve ağrı nedeniyle düşen yaşam kalitesi yükseltilmeye çalışılır."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER