18.02.2010

Genital siğil nedir, nasıl tedavi edilir?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biri olan siğiller, hem kadında hem erkekte görülüyor.

Hem kadınlarda ve erkeklerde görülen genital siğiller bulaşıcıdır. Hem hastada yayılabilir hem de cinsel yolla hastanın birlikte olduğu kişiye bulaşabilir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken genital siğiller hakkında merak ettikleriniz pudra.com’da…

Genital siğil nedir, nasıl tedavi edilir?

Genital siğil nedir? Belirtileri nelerdir? Genital siğil nasıl tedavi edilir? Tedavi edilmezse hangi rahatsızlıklara yol açar? Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Leon Saporta açıklamaları pudra.com’da…

Genital siğil nedir?
Genital siğiller en sık rastladığımız cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir. Aynı ellerde olan siğiller gibi tamamen virüsle oluşur. Genital bölgesinde siğil olan kadın ve erkekler mutlaka doktora başvurmalıdır. Kesinlikle ve kesinlikle cinsel yolla bulaşan bir virüstür.

Genital siğilin karnabahar şeklinde bir görüntüsü söz konusudur. Kişi bunu ellediği zaman, kaşıdığı zaman, kopardığı zaman, vücudunun başka tarafını kaşıdığında, ellediğinde o bölgeye kendi kendini yapıştırır. Dolayısıyla ilk başlarken 1-2 tane olan siğil sayısı birkaç ay içinde artabilir.

Genital temizliği ihmal etmeyin
Siğillerin diğer enfeksiyonlardan farkı ağrısız ve karnabahar şeklinde olmasıdır. Ama kesin tanı genellikle patoloji ile olur. Bu hastalıkta özellikle bayanlar oldukça risk altındadır.

Eğer genital kıllanmaları mevcutsa bu siğilleri fark etmeleri neredeyse imkansızdır. Bu yüzden gerek erkekte, gerek kadında genital temizliğin çok büyük önemi vardır.

Genital siğilin belirtileri nelerdir?
Genital siğiller genelde Human Papilloma virüs denilen insan papilloma virüsüyle oluşurlar. Bunların kuluçka süreleri maalesef çok geniştir. 1-2 haftadan, birkaç seneye kadar kuluçka dönemi olabilir.

Siğil çok eşlilerde sık görülür
Siğilin çok seksüel partnerli durumlarda olma ihtimali yüksektir. Tek eşlilikte olma ihtimali çok nadirdir. Kişi bu lezyonun başlamasıyla bir problem olduğunu düşünüp hekime müracaat eder. Yoksa tek başına bu yara veya siğil dediğimiz doku hiçbir zaman bir problem yaratmaz.

Temelde sayısı çok arttığı zaman estetik bir problem yaratır. Yıkanırken, genital temizlik yaparken kanamasıyla kendini gösterir. Tek başına ağrı, sızı yaratan bir problem değildir.

Genital siğil nasıl tedavi edilir?
Genital siğiller farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Siğillerin üzerine kremler uygulanabilir. Krioterapi dediğimiz soğuk tedavisi ile siğillerden kurtulmak mümkündür. Lazer tedavisi veya elektrik enerjisi kullanılarak tek tek bu siğiller yok edilebilir.
Açık cerrahide ise bu siğiller bisturi yardımıyla tek tek temizlenir. Tedavideki bütün amaç siğillerin ve taban dokusunun olduğu gibi yok edilmesidir, olduğu gibi denatüre edilmesi, tamamıyla oradaki hücrelerin öldürülmesidir.

İlaç tedavisi yerine
Dolayısıyla burada tek tek en ufak siğillere kadar olası bütün noktaların tahrip edilmesi gerekiyor. Çok zor ve uzun süren pahalı bir ilaç tedavisi yerine krioterapi, lazer tedavisi veya cerrahi tedavi uygulanabilir.

Bunlar bir seanstan, birkaç seansa kadar siğillerin sayısıyla ve lokalizasyonuyla alakalı olarak uzayabilir. Tedavi genelde yüz güldürücüdür. Ancak, seksüel partner sayısı fazla olup, kendine dikkat etmeyen kişilerde nüksetme olasılığı çok yüksektir, bunu da kişinin bilmesi gerekir.

Genital siğil tedavi edilmeli

Genital siğillerin erken tanısı çok önemli. Çünkü gerek kadında, gerekse erkekte birkaç tane siğilin tedavisi 3-5 dakika sürerken, sayısı arttığı durumda çok ciddi problemlere, estetik ve fonksiyonel problemlere yol açabiliyor.

Genital siğil tedavi edilmezse ne tür sorunlara yol açabilir?

Genital siğil tedavi edilmezse beraber olacağı bütün cinsel partnerlerine bulaşacaktır. Zamanla bunların sayısının artması, boyutlarının büyümesi sebebiyle tedavi hem daha zor olacaktır hem de nedbe dokusu çok daha büyük olacaktır.
Neredeyse penis ve cilt dokusu tamamıyla siğille dolan, tedavi durumunda penis cildini bütünüyle aldığımız hastalarımız var. Dolayısıyla bu çok büyük ameliyatlara kadar gidebiliyor.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Leon Saporta


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER