04.07.2019

7 yıl bekleme! Kolunu kaldır, kontrolünü yaptır

Her 100 kişiden 1'inde görülen ter bezi iltihabı hidradenitis suppurativa (HS) hastalığı için farkındalık kampanyası başlatıldı. Peki nedir bu HS?

İZLE: KIL KÖKÜ İLTİHABI NEDİR?👇 
Sıklıkla koltuk altları ve kasık çevresinde iltihaplı ve ağrılı sivilce ve çıban biçiminde kendini gösteren, toplumda her 100 kişiden 1'inde görülen, halk arasında köpek memesi hastalığı olarak bilinen ter bezi iltihabı hastalığı hidradenitis suppurativa'ya (HS) dikkat çekmek amacıyla Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği yeni bir farkındalık kampanyası başlattı. (1) Tanı koyulma süresinin yaklaşık 7 yılı bulduğu belirtilen HS hastalığı ile ilgili açıklama yapan Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nilgün Atakan, hastaların çekindikleri için doktora gitmediklerini ve belirtilen bölgelerde iltihaplı apse fark etmeleri halinde bir dermatoloji uzmanına başvurmalarının önemine dikkat çekti. (2)

Hidradenitis suppurativa farkındalık kampanyası

Halk arasında köpek memesi hastalığı adı ile bilinen ter bezi iltihabı hastalığı hidradenitis suppurativa (HS) için "7 Yıl Bekleme, Kolunu Kaldır, Kontrolünü Yaptır" sloganıyla yürütülen kampanya, toplumu HS hastalığı nedeniyle oluşan iltihaplı sivilce ve çıban benzeri ağrılı nodüllere karşı dikkatli olmaya davet ediyor.
 
Ter bezi iltihabı hastalığı tanı süresi

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da bilinen hidradenitis suppurativa (HS) hastalığı olan bireyler yaklaşık 7 yılda doğru tanıya ulaşabiliyor. Bu süreçte hastaların vücutlarındaki ağrılı, iltihaplı sivilce ve çıban benzeri nodüller sebebiyle yaşam kaliteleri düşüyor. Kişileri utandıran, sosyal hayattan uzaklaştırarak depresyona iten, yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyen HS lezyonlarının dağılımı cinsiyete göre değişkenlik göstermekle beraber, koltuk altları ve genital bölgeler daha sık etkileniyor. (3)

“Hastalar mutlaka bir dermatoloğa başvurmalı”

Hidradenitis suppurativaya dikkat çekmek amacıyla Ece Vahapoğlu moderatörlüğünde, 4 Temmuz 2019 Perşembe günü İstanbul Grand Hyatt Otel’de basın toplantısı gerçekleştirildi. 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nilgün Atakan ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Ögretim Üyesi Prof. Dr. Başak Yalçın’ın açıklamalarda bulunduğu toplantıya katılan bir HS hastası da teşhis süreçlerini ve yaşadıkları zorlukları paylaştı.

Dermatoimmünolojinin daha çok sayıda dermatolog tarafından ve daha özverili bir şekilde sahiplenilmesini sağlamak amacıyla 2005 yılında kurulan Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nilgün Atakan, yapılan basın toplantısı sırasında konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Hidradenitis suppurativa(HS) - ter bezi iltihabı hastalığı, toplumda yaklaşık her 100 kişiden birinde görülüyor ve halk arasında köpek memesi hastalığı olarak biliniyor. HS; kıl ve ter bezlerinin bulunduğu yerlerde ağrılı ve iltihaplı apselerle ortaya çıkan kronik bir deri hastalığıdır. Hastaların çekindikleri için doktora gitmemelerinden veya dermatologlara daha geç başvurmalarından dolayı HS tanısı ortalama 7 yıl gibi bir sürede koyulmaktadır.

Ter bezi iltihabı belirtileri

Koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında ağrılı, tekrarlayan hassas şişlikler veya akıntılı yaralar varsa bir dermatoloji uzmanına gitmek gerekir. Erken dönemde koyulan teşhis ile hastalığın seyri olumlu anlamda değişmektedir” dedi.

Hidradenits Suppurativa (HS) hastalarının doğru tanı alma süresi ortalama 7 yıl. 
  • Sıklıkla koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında ağrılı, hassas şişlikler varsa
  • Son 6 ayda bu şişlikler 2 veya daha fazla kez çıktıysa
  • Şişliklerin görüldüğü bölgelerde yara izi oluşumu varsa

sizde de Hidradenits Suppurativa (HS) hastalığı olabilir. Bu yaralardan kötü kokulu, iltihaplı akıntı geliyorsa, beklemeden bir dermatoloji uzmanına başvurun. 

“HS hastalığı kadınlarda erkeklere göre 2 ile 5 kat daha fazla görülüyor.”

Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Başak Yalçın HS’nin kadınlarda erkeklere göre 2 ile 5 kat daha fazla görüldüğünü ifade etti. 

Yalçın, “Kişileri utandıran, sosyal hayattan uzaklaştırarak depresyona iten, aynı zamanda da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen Hidradenitis Suppurativa(HS) lezyonlarının dağılımı cinsiyete göre değişirken, araştırmalar genital bölge ve kasıklardaki lezyonların kadınlarda daha sık olduğunu gösteriyor. Birinci derece akrabalarında HS olanların yüzde 34’ünde de aynı hastalığın görülmesi dikkat çekiyor” dedi. 

7 yıl bekleme! Kolunu kaldır, kontrolünü yaptır!

İmmün sistem bozukluğundan kaynaklanan bu hastalıkla ilgili farkındalık sağlamak amacıyla kampanya için hazırlanan videoda “Hadi Sen de 7 Yıl Bekleme! Kolunu Kaldır, Kontrolünü Yaptır!” mesajı iletiliyor.

Videoda, tanıdaki gecikmeye farklı durumlara 7 yıl bekledikten sonra verilen tepkiler üzerinden dikkat çekiliyor ve hastaların videodaki tuhaf örneklerdeki gibi beklemeden bir dermatoloğa başvurmalarının önemi üzerinde duruluyor. 

AbbVie Türkiye Kurumsal İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörü Figen Şamdancı projeye ilişkin açıklamasında, “Hastaların hayatında fark yaratmak için hasta ve hasta yakınlarının bilgilenmesini sağlayan farkındalık çalışmalarına her zaman öncelik veriyoruz. Sosyal medya platformlarımız ve dijital medya kanallarımızı farkındalık projelerinde geniş kitlelere ulaşmak için aktif biçimde kullanıyoruz. Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği’nin liderliğinde hayata geçirdiğimiz bufarkındalık kampanyası ile amacımız toplumu bilinçlendirmek.” dedi. 

Şamdancı ayrıca hastaların HS ile ilgili daha fazla bilgiyi www.hidradenit.com internet sitesinde bulabileceklerine dikkat çekti.
 
“Hadi Sen de 7 Yıl Bekleme! Kolunu Kaldır, Kontrolünü Yaptır!” kampanya videosunu AbbVie Türkiye YouTube kanalından izleyebilirsiniz: www.youtube.com/watch?v=cJ5Sxs74etU

Referanslar:
1.Jemec GBE, et al. Hidradenitis Suppurativa. N Engl J Med. 2012; 366(2):158-164
2.Saunte DM et al. British Association of Dermatology. 2015;173:1546-1549
3.Jemec GBE, et al. Hidradenitis Suppurativa. Germany:Springer; 2006
4.Revuz JE et al. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2009;23(9):985-998

İlgili haberlerimiz:

​Kronik akne ve çıbanlar HS kaynaklı olabilir!
Özellikle meme altı, koltukaltı, kalça ve baldırlarınızda kronik olarak sivilce ve akne oluşuyorsa, bu akne inversa olarak da bilinen HS kaynaklı olabilir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER