Pudra.com 17.08.2011

Kirpik dibi iltihabı nedir?

Gözlerinizde yanma, batma, kızarma veya göz kapağınızda kaşıntı, kalınlaşma görüyorsanız hafife almayın. Dr. Melike Gedar, özellikle sıcaklar nedeniyle görülen kirpik dibi iltihabının ciddiye alınması gerektiğini söylüyor.

Yazın tadını çıkardığımız şu günlerde kirpik dibi iltihabı keyfinizi kaçırmasın. Özellikle yaz aylarında artan sıcak ve nemin bakteri oluşumunu artırdığını söyleyen Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Op. Dr. Melike Gedar, bu bakterilerin gözde kirpik dibi iltihabına neden olabileceğini ifade ederek bu hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:

Kirpik dibi iltihabı nedir?

"Blefarit olarak nitelenen kirpik dibi iltihabı daha çok ergenlik döneminde başlayıp uzun yıllar devam edebilir ve hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Yaz aylarında sıcak ve nem dolayısıyla toz, kir, sigara dumanı, kimyasal maddeler vücutta çok daha çabuk tutunur, bakteri oranı daha da artar. Bu bakterilerin göze rüzgar gibi dış etkenlerle ulaşıp göz kapağında birikmesi ve ciltteki bakteri florasının dengesinin bozulması sonucu kirpik dibinde iltihaplanma oluşur."

Kirpik dibi iltihabı tedavi edilmezse ne olur?

"Kirpik dibi iltihabı, tedavi edilmediği takdirde, gözkapağı bezlerinde arpacık ve şalazyon denen sert yağ kistleri oluşturabilir. Özellikle yaşlılarda kirpiklerin içe dönmesi, göze batması ve dökülme gibi sorunlar gelişebilir. Blefarit, yani kirpik dibi iltihabı, gözün görme işlevini etkilemez. Çok nadiren gözün kornea tabakasında iltihaba ve görme sorunlarına neden olabilir. Göziçi ameliyat geçirecek hastalarda, ameliyattan sonra enfeksiyon gelişmesi riskini artırabilir.”

Nasıl tedavi edilir?
"Bebek şampuanı veya kapak hijyeni için özel geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanmasını ve sıcak su ile durulanmasını tavsiye ediyoruz. Gözkapağı kenarlarının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavinin temelidir. Hastalar gözkapağı bakımını uzun süre uygulamalıdır. Bu bakımda önce gözkapağı kenarına, yakmayacak biçimde, sıcak pansuman uygulanır. Böylece birikmiş ve sertleşmiş olan yağlı maddeler, kabuklar yumuşar. Daha sonra ıslak bir gazlı bez ya da kulak pamuğu gözkapağı kenarına sürülür, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintiler temizlenir. Eğer gerekli ise son aşamada gözkapağı kenarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanır. Bu tedaviye bazı hastalarda yapay gözyaşı damlalar da eklenir. Bazı hastaların doktor kontrolü altında 1-2 ay süreyle ağızdan antibiyotikli ilaç kullanması da önerilir.”


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER