Pudra.com 13.03.2014

Petrolden elde edilen kozmetikler cilt kanserini tetikliyor

Cilt kanserinde petrolden elde edilen kozmetiklerin büyük risk grubunda yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Erkan Topuz, cilt kanserinde koruyucu bir besin olarak yoğurt tüketimini öneriyor.

Cilt kanseri, en çok vücudun güneş gördüğü bölgelerde ortaya çıkıyor. Bilinçsiz kozmetik ürün kullanımı ve sigara alışkanlığı da kanser konusunda sahip olunan riski artırıyor. Emsey Hospital Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz, cilt kanseriyle ilgili bilinmesi gerekenleri şöyle anlatıyor:

Petrolden elde edilen kozmetikler cilt kanserini tetikliyor

Cilt kanserinde petrolden elde edilen kozmetikler büyük risk grubunda

"Günümüzde çok sayıda kozmetik üründe, petrolden elde edilen bazı kimyasallar kullanılır. Petrolden elde edilen bu malzemeler; şampuan, cilt nemlendirici kremleri, saç boyası gibi çok sayıda farklı ürün grubunda yer alır.

Petrolden elde edilen maddeleri içeren ürünlerin bilinçsiz bir şekilde, sıklıkla kullanımı cilt kanseri açısından risk grubu oluşturur, kanserin gelişmesine zemin hazırlar. Kanser türleri arasında oldukça yaygın olan cilt kanserinin başlıca işaretleri; ciltte kalınlaşma başlangıcı, cildin pullanması veya kuruyarak kanaması olarak öne çıkar.

Yaşam şartları ve ten rengi cilt kanserini etkiler

Cilt kanserinin görülme sıklığında, yaşam şartları ve kişinin ten rengi belirleyicidir. Buna göre; cilt kanserinin güneşe maruz kalan baş, boyun, el ve kollarda %90, yüz bölgesinde %85, burunda ise yaklaşık %30-40 oranında görülme olasılığı vardır.

Beyaz ırkta; mavi gözlü, açık tenli, sarışın, kızıl ve kolay güneş yanığı olan insanlarda risk daha hızlı bir artış gösterir. Siyah ırkta ise, bu risk daha düşük seyreder. Yapılan araştırmalar; beyaz ırkta her 6 kişiden birinin cilt kanserine yakalanma riski taşıdığına işaret eder.

Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık karşılaşılan cilt kanseri hastalığı, ölüm oranının düşük olması nedeniyle ihmal edilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıca cilt kanseri açısından ilerleyen yaş da bir risk grubu anlamına gelir.

Güneş ışınları kanseri tetikleyebilir

Güneşten yeryüzüne uzanan Ultraviyole radyasyon; kişilerin DNA’sında hasara sebebiyet vermesi ve bağışıklık sistemi üzerinden baskılayıcı rol üstlenmesi gibi nedenlerle cilt kanseri oluşumunu tetikler.

Ultraviyole ışınları ve cilt kanserini konu alan araştırmaların sonuçlarına göre; ozon tabakasındaki yüzde bir oranındaki incelme, cilt kanseri riski açısından yüzde 4’lük bir artış anlamına gelebilir. Bu da insan sağlığı açısından, oldukça önemli bir değerdir.

Yoğurt cilt kanserine karşı korur

Kalsiyum açısından oldukça zengin bir besin olan yoğurt, vücuttaki sistemleri ve bağışıklığı korumaya yardımcı olur. Yoğurt kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte artış gösteren kemik erimesine karşı koruma sağladığı gibi, cilt ve meme kanserine karşı da koruyucu rol üstlenir.

Yoğurt yemeklerde besin olarak tüketilmesinin yanı sıra cilde maske olarak uygulandığında da cilt kanserine karşı koruyucu olur ve cildin daha sağlıklı olmasına uygun zemini hazırlar."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER