26.03.2019

Reflü şikayetini azaltma yöntemleri

Gece hangi pozisyonda yattığınızdan, yatmadan önce atıştırdıklarınıza kadar her şey reflü şikayetini artırabiliyor. İşte reflüyü azaltma yöntemleri...

Türkiye’de her 4-5 kişiden birinde görülen reflü mide içeriğinin rahatsız edici bir biçimde yemek borusuna doğru kaçarak şikayetlere neden olmasıdır. Tanısı endoskopik olarak yemek borusunun görüntülenmesi ve/veya kateter veya kapsül kullanılarak yemek borusunun asit maruziyetinin gösterilmesi ile konulur. Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ekrem Aslan reflü hastalarını rahatlamasını sağlayacak önerilerde bulundu.

Reflü şikayetini azaltma yöntemleri

Gece atıştırmalarını bırakın!

Gece atıştırmaları reflü yakınmalarını belirgin şekilde arttırır. Yatmadan 3 saat önce yemek yenilmemesi reflü şikayetlerini azaltacaktır.

Sigara içmek, miktarına bağlı olarak reflü yakınması gelişiminde önemli bir risk faktörüdür.
Sigara ve alkol tüketiminin kesilmesi reflü yakınmalarını azaltacaktır.

Geceleri reflü şikayeti olmaması için yatma pozisyonunuza dikkat edin

Özellikle gece reflü yakınması olan hastalarda yatak başının 15-20 santim kadar yükseltilmesi ve sol yan pozisyonda yatılması reflü yakınmalarını azaltır. Sırtüstü ve sağ yan pozisyonda yatılmasının reflü yakınmasını arttırdığını bildiren çalışmalar mevcuttur.

Fazla kilolarınızdan kurtulun

Obezite, karın bölgesi yağlanmasında artış ve artmış vücut yağ dokusu reflü için risk faktörleridir. Reflü şikayetleri olan hastalarda kilo vermek yakınmaları belirgin biçimde azaltacaktır.

Ağır egzersizlerden uzak durun 

Ağırlık kaldırma ve mekik gibi egzersizler reflü yakınmalarını arttırır. Ancak, hafif-orta düzey egzersizler ile (tempolu yürüme, yüzme, aerobik egzersizler gibi) reflü şikayetlerinde azalma sağlanabilir.

Dar çamaşırlar ve kıyafetler karın içi basınç artışına neden olduğundan reflü yakınmalarını arttırır. Reflü hastalığı olanların sıkmayan rahat kıyafetler giymesi önerilir.

50 yaşın üzerinde yeni başlayan reflü yakınması olanlar veya 5 yıldan uzun süredir haftada birden fazla reflü atağı olanların endoskopi yaptırması gerekir.

Reflüye eşlik eden diğer şikayetlerinizi iyi takip edin

Ailesinde yemek borusu kanseri öyküsü olanlar ile kilo kaybı, kansızlık, reflü şikayetlerine eşlik eden yutma güçlüğü veya ağrılı yutma ve kanlı kusma gibi alarm semptomu olan hastaların yaşına bakılmaksızın endoskopi ile değerlendirilmeleri gerekir.

Beslenme rutininizi yeniden düzenleyin

Yemekler sık aralıklarla ve küçük porsiyonlar halinde yenmelidir. Lifli gıdaların tüketilmesi reflü gelişimini azaltır. Kafeinli içecekler, baharatlı ve tuzlanmış gıdalar, gazlı içecekler, yağlı gıdalar ve çikolata reflü yakınmalarını arttırabilir. Bu gıdaları tüketirken dikkatli olunmalı ve şikayete yol açıyorsa tüketiminden kaçınılmalıdır.

İlgili haberlerimiz: 

Reflü ile reflü hastalığı aynı şey değil
Reflü, sağlıklı insanlarda ortaya çıkan fizyolojik bir durumken, reflü hastalığı nedir? Prof. Dr. Ahmet Kemal Gürbüz, reflünün az bilinen yönleri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Reflü nedenleri ve tedavisi
Beslenme hataları ve stresin tetiklediği reflü hastalığının tedavisi ileri laparoskopik yöntemlerle mümkün...

​10 soruda reflü hastalığı
10 soruda reflü hastalığını tanımak ister misiniz? Seste çatallanma, midede ekşime ve kaynamalar oluyorsa bunlar reflünün işareti olabilir. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu reflüyü anlatıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER