pudra.com 23.03.2010

Sarı nokta hastalığı için pratik tedavi

Gözün görme alanının ortasında siyah noktaların belirdiği, çizgilerin kırık ve dalgalı göründüğü ‘sarı nokta hastalığı’ için pratik tedaviler burada!

Sarı nokta hastalığı için pratik tedavi
Yaşla birlikte ortaya çıkan hastalıkların başında görme ile ilgili problemler geliyor. İleri yaşlarda meydana gelen görme kaybının en önemli sebeplerinden biri ise Sarı Nokta olarak da bilinen Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu’dur. Sarı Nokta hastalığında gözün görme merkezi tahribata uğrar. Bu durum araba kullanmak, kitap okumak gibi odaklanmanız gereken aktiviteleri yapmanızı engeller. Sarı Nokta Hastalığı olan kişilerde görme alanının ortasında siyah noktalar belirmesi, çizgileri kırık, dalgalı görme gibi belirtiler oluşur. Lens ya da basit tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyen Sarı Nokta’ya yakalanma riskini azaltmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz…
Pembe çantalar
Renk bloklarıyla stilinizi canlandırın


Göz doktoruna gitmeyi ihmal etmeyin
Sarı Nokta hastalığı halk arasında yaygın olarak bilinen bir hastalık değildir. Hastalık ilerlemeden teşhisin konulması için düzenli olarak yaptıracağınız göz muayeneleri oldukça önemlidir.

Bol bol balık tüketin
Avusturalya’da yapılan son araştırmalara göre kırmızı etin Sarı Nokta’ya neden olabileceği ortaya çıkmıştır. Bunun yanında balık gibi Omega-3 yönünden zengin gıdaların göz sağlığı açısından yararlı olduğu biliniyor.

“Lutein” yönünden zengin besin maddeleri tüketin
Lutein yönünden zengin besin maddelerinin göz sağlığı için faydalı olduğu ve Sarı Nokta’yı engellemede etkili olduğuna dair önemli kanıtlar bulunmuştur. Ancak, ıspanak, brokoli gibi yeşil sebzelerde ve bazı meyvelerde bulunan Lutein’i sadece besin maddelerinden almak oldukça zordur. Çünkü yeterli miktarı tüketebilmek için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla miktarlarda yemek gerekmektedir. (örn: Günlük 1,2 kg mısır veya 48 adet yumurta gibi) Bu öğeler, mikronutrisyon (mikro beslenme; yani vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alınması) ürünleri yani lutein ve antioksidan desteği olarak dışarıdan sağlanabilir ve Sarı Nokta hastalığı riski önemli oranda azalabilir.

Gözlerinizi güneşten koruyun
UV-A ve UV-B ışınları ileriki yaşlarda Sarı Nokta hastalığı riskine neden olan ve gözün retina bölgesinde ortaya çıkan oksitlenmeye neden olur. Gözlerinizi korumak için güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanmayı tercih edin.

Kolesterolünüzü dengede tutun
Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre doymuş yağ içeren besin maddeleri ile beslenmek ve kolesterol oranının yüksek olması Sarı Nokta’ya yakalanma riskini % 80 arttırıyor. Sebze, meyve ve tahıl ürünleri gibi kolesterol oranı düşük gıdalar ile beslenerek hem genel sağlığınızı hem de göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.


EN ÇOK OKUNANLAR
POPÜLER GALERİLER
en iyi yuz kuru yaglar guzellik cilt bakim
en yeni iyi yaz parfumleri parfum 2016
2016 plaj aksesuar trendleri
gwyneth paltrow nyc new york daire ev salon oturma odasi dekorasyon en cok
2016 bohem modasi yaz stil moda
victoria s secret 2016 plaj kiyafetleri
kerastese wedding servisi tuba unsal 2016 gelin sac modelleri dugun la romantique
2016 yilin en iyi parfum odulleri vakfi
EN YENİLER