Pudra.com 27.11.2013

Şiddetli baş ağrısı anevrizma işareti olabilir

Gün içinde şiddetli ve bıçak saplanır gibi baş bölgesine giren ağrıları dikkate almak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Serra Sencer, bunun beyinde 'baloncuk' sorunu belirtisi olabileceğini söylüyor.

Halk arasında, ‘baloncuk’ olarak bilinen beyin anevrizmasının, “Kafada ne zaman patlayacağı bilinmeyen bir saatli bomba” olduğunu söyleyen Nöroradyoloji Uzmanı Prof. Dr. Serra Sencer, birçok kişide oluşabilecek ancak belirti vermeyen bir hastalık olan anevrizmanın tespitinin güç olduğunu söylüyor.

Şiddetli baş ağrısı anevrizma işareti olabilir

"Anevrizma kanayana kadar çoğunlukla bir belirti vermiyor. Ancak gün içinde şiddetli ve bıçak saplanır gibi baş bölgesine giren ağrıları dikkate almak gerekir. Zamanında yapılan tetkikle ortaya çıkarılabilen anevrizmalar doğru müdahaleyle hayat kurtarıyor” diyen Dr. Sencer, beyin anevrizması hakkında şu bilgileri veriyor:

Beyin anevrizmalarında erken tanının önemi nedir?


Beyinde oluşan baloncukların patlayarak kanaması sonucunda, hastanın hayatını kaybetmesi veya ciddi derecede sakat kalması ihtimali çok yüksek. Bu yüzden baloncukların kanama yapmadan tanınması ve tedavi edilmesi hayati önem taşıyor.

Anevrizmayı tetikleyen etkenler neler?


Ailesinde beyin kanaması öyküsü olanlar, bilinen damar hastalıkları bulunanlar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı olan bireyler, alkol ve sigara kullananların beyin anevrizması konusunda çok daha dikkatli olması gerekiyor. Her yaş grubunda karşımıza çıkabilecek bu hastalıktan korunma ve erken tedavi için, bu konuda deneyimli merkez ve hekimlerin kontrolü büyük önem taşıyor.

Hastalığın teşhis yöntemleri neler?


Beyinde oluşan baloncukların tespiti için MR ve bilgisayarlı tomografi ile yapılan incelemeler ön teşhisi sağlamakla beraber, beyin anevrizmalarına kesin tanı beyin anjiyografisi ile konuyor. Geçmiş yıllarda sadece açık beyin ameliyatı ile tedavi edilebilen anevrizmalar artık kafatası açılmadan anjiyografik yöntemle içleri doldurularak (embolizasyon) tedavi edilebiliyor.


Anevrizmaların kapalı tedavisi kimler tarafından yapılıyor?


Beyin anevrizmalarının tanı ve kapalı tedavisini (embolizasyon) nöroradyologlar yapıyor. Ülkemizde deneyimli nöroradyologların sayısı (tüm dünyada da olduğu gibi) az ve bu işle ilgilenen deneyimli referans merkezleri sınırlı. Anevrizmaların tanı ve tedavisinin doğru ellerde yapılması önemli. Deneyimli ekip ve merkezlerde yapılan tedavinin başarı oranı çok yüksek ve potansiyel olarak öldürücü veya sakat bırakıcı bir hastalık bu yolla daha oluşmadan önlenebiliyor. Aynı zamanda açık ameliyata göre çok daha kısa sürede normal günlük hayata dönmek mümkün oluyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER