Pudra.com 30.04.2012

Sinüzitle ilgili efsaneler ve gerçekler

Sinüzit hayat boyu çekilen bir hastalık mıdır? Sinüzit tedavilerinin hiçbiri kesin sonuç vermez mi? Sinüs iltihabı bulaşıcı mıdır? Doç. Dr. Teoman Dal, sinüzitle ilgili doğru bildiğimiz yanlışları açıklıyor.

Grip veya soğuk algınlığı geçirdiğinizde, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, burun akıntısı gibi şikayetlerinizin 4-5 günden sonra azalmaya başlamaması durumunda sinüs iltihaplanmasından şüphelenebilirsiniz. Bakteri, virüs, mantar gibi farklı mikroplar sinüzite sebep olabilse de en sık karşılaşılan bakterilerin sebep olduğu sinüzitlerdir.

Sinüzitle ilgili efsaneler ve gerçekler

Kulak-Burun-Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Teoman Dal, sinüzitle ilgili mitler ve gerçekler hakkında şu bilgileri veriyor.

 • MİT: Sinüs iltihabı bulaşıcıdır.

  Sinüzit olarak adlandırdığımız sinüs iltihabı bulaşıcı değildir. Ancak başkasından kapmış olduğunuz viral üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sinüzit olmuş olabilirsiniz.

 • MİT: Yeşil veya sarı burun akıntısı sinüs iltihabının habercisidir.

  Virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarında ya da alerjik nezlede burun akıntısı genellikle renksiz, berraktır. Bu akıntının 4-5 günden sonra koyulaşarak sarı ya da yeşil renge dönüşmesi sinüslerinizde iltihap başladığını düşündürür.

 • MİT: Her sinüzit hastalığı için antibiyotik alımı gereklidir.

  Sinüzit vakalarında genellikle en etkili tedavi antibiyotiktir. Ancak alerji ya da mantardan kaynaklanan sinüzitlerde antibiyotik şikayetlerinizi azaltsa bile, iltihap yok olmayacaktır. Bu nedenle antibiyotik kullanımına önce doktorunuzun muayene bulgularınıza göre karar vermesi gerekir. Aynı zamanda aniden başlayan akut sinüs iltihabı vakalarında ile sık sık tekrarlayan sinüzitlerin ya da kronik sinüzit hastalığının farklı tedavi yöntemleri vardır.

 • MİT: Sinüzit hayat boyu çekilen bir hastalıktır.

  Sinüzit hastalığının uygun tıbbi ya da cerrahi yöntemler ile hemen her zaman tedavi edilmesi mümkündür ancak sinüsler normal fizyolojimizin önemli fonksiyonları olan organlarıdır ve hiçbir zaman yok edilmezler. Bu nedenle hayatın farklı dönemlerinde tekrar sinüzit olunabilir.

 • MİT: Sinüzit tedavilerinin hiçbiri kesin değildir.

  Her sinüzit hastası için geçerli tek bir tip tedavi yoktur, sonuç alınana kadar farklı tedavi yöntemlerinin denenmesi gerekebilir.

 • MİT: Sinüzit ameliyatı sinüsleri tamamen temizlemez.

  Modern sinüs ameliyatlarında etmoid sinüs adı verilen küçük odacıklardan oluşan sinüsler tam olarak temizlenebilir, büyük yüz kemiklerinin içindeki boşluklar olan yanak, alın sinüsleri ile sfenoid adı verilen kafa içindeki sinüslerin yok edilmesi tarzında bir yaklaşım yoktur. Ameliyatlarda bu sinüslerin tıkalı olan, salgılarını boşaltma ve havalanma fonksiyonu gören kanalları açılır ya da genişletilir.

 • MİT: Endoskopik sinüs operasyonlarında ciddi komplikasyonlarla karşılaşılabilir.

  Sinüs ameliyatları anatomik olarak oldukça karmaşık ve aynı zamanda beyin, gözler, görme sinirleri, büyük damarlar gibi kritik komşulukları olan bir bölgede yapıldığından bu ameliyatlar sırasında ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Komplikasyonların önlenmesinde en önemli unsur ameliyatı yapan cerrahın bu konudaki bilgi ve tecrübesi olmakla beraber teknolojik imkanlar da ameliyat başarısını etkiler. Özellikle ameliyatı zorlaştıran başarısızlık yada komplikasyon ihtimali artıran durumlarda bilgisayar destekli cerrahi teknolojisi (cerrahi navigasyon) son derece kritik faydalar sağlar. Bu teknoloji ile cerrahi aletin sinüsler içindeki yeri cihaz ekranından milimetrik olarak takip edilir. Böylece ameliyatın başarı şansı önemli ölçüde artarken komplikasyon riskleri neredeyse tamamen ortadan kalkar.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER