@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 29.03.2012

15 saniyede mutluluk nasıl yakalanır?

Bu size çok uçuk bir iddia gibi gelebilir ama denerseniz gerçekleştiğini göreceksiniz. İşte, Pudra.com’un mutluluğu yakalama tarifi…

İşe nasıl başlamak gerekir? Öncelikle sizi üzen, kızdıran her tür negatif duyguyu isimlendirmelisiniz. Bu, bir nevi yüzleşmedir.

15 saniyede mutluluk nasıl yakalanır?

Diyelim ki arkadaşınız telefonu yüzünüze kapattı. Sinirlenmeden önce gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes alın. Vücudunuzdaki gerginliği hissetmeye çalışın ve yavaş yavaş nefesinizi verirken tansiyonu düşürmeye başlayın.

Şimdi, hissettiğiniz negatif duyguları aklınızdan geçirin. Öfke? Utanç? Hüzün? Hissettiğiniz her ne ise bunun için kendinizi yargılamayın. Anahtar nokta duygularınızın farkına varıp, onları kontrol edebilmektir.

O fark ettiğiniz negatif duygunuzu isimlendirin. “Kendimi küçük düşürülmüş hissediyorum” deyin mesela.

Uzmanlar, korkmuş ya da öfkeli yüze ait görüntülerin insanların beynindeki korku merkezindeki sinirsel aktiviteyi artırdığını gösteriyor. Duyguları etiketlendirmek ise, amygdala’daki (beynin badem şekilli kısmı, korku sıcak noktası) faaliyeti sakinleştirebiliyor.

Ancak bilim insanları bu etiketleme işinde kullanılan kelimelerin önemli olduğunu düşünüyor. Yani “Üzgünüm” şeklinde bir tanımlama yerine “Üzgün hissediyorum” demeye çalışın. Bu sizin o duyguyla tanışmanızı sağlar, o duygu tarafından harap edilmenizi değil. Bu kısa süreli uygulamayı bir alışkanlık haline getirin ve beyninizde pozitif değişimler yaratın.

Güneşe dönün
Sevgili Pudra.com okuyucuları! Şu, telefonu kulağına yapışık yaşayanlar! Ya da başparmakları mesaj mesaisinde olanlar! En son ne zaman bu mesaiye son verdiniz ve yüzünüzü güneşe döndünüz? Tam şu anda pencereden dışarı baktınız, değil mi? Bunu sadece şimdi değil, her zaman yapmak, şu marifetli küçük arkadaşlarınızı bir kenara bırakıp alemin farkına varmak için çok geçerli bir nedeniniz var: Mutluluk!

Etrafınızda mutluluk veren şeylere odaklandığınız takdirde beyninizdeki mutlulukla ilgili nöronları harekete geçirdiğinizi, bu sayede daha yoğun bir şekilde iyi duygular hissetmeye başladığınızı göreceksiniz.

Olumlu duyguları harekete geçirin
Bütün duyularınızla zevk almayı deneyimleyin. Doğanın kokusunu nefesinizle birlikte içinize çekin. Derinizin üzerindeki havayı hissedin. Bunu dolu dolu hissettiğinizde olumsuz duyguları harekete geçiren sinirsel aktivitelerin yavaşladığını göreceksiniz.

Bu mutlu anları, belki sadece 15 saniye süren anları zihninize kaydedin ve sağlamlaştırın. Zaman içinde karşılaştığınız stres kaynaklarıyla daha kolay baş edebileceksiniz. Hafızanızdaki güzel anlar sizi stresten uzaklaştıracak. “Peki ya kaba insanlar, çılgın şoförler?” mi dediniz? Onlar sizin için hiç problem olmayacak. Çünkü siz sakinliği ve güzel duygular hissetmeyi çoktan bir alışkanlık haline getirdiniz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER