@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 23.12.2009

Özgüven kazanmak için 3 ilginç yöntem

Kendinize güvenmek için riske girin, hayır diyebilin ve bilinçli nefes alıp verin! İşte kendine güven, özgüven kazanma, hayır deme ve cesur olma yolları...

İZLE: ÖZGÜVEN KAZANMA YOLLARI👇 
İyi - kötü yanlarınızı düşünün, dik durun, kendinize saygı duyun… Bunlar özgüven kazanmak için zaten duyduğumuz, bildiğimiz şeyler. Halbuki alışkanlıklarınızı değiştirip biraz risk alırsanız, hayır diyebilirseniz ve kendinize her gün bilinçli bir nefes terapisi yaparsanız özgüven kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Özgüven kazanmak için 3 ilginç yöntem

Alışkanlıklarınızı değiştirin, risk alın

Her sabah bir dilim kepekli ekmek ve iki beyaz peynir, her Çarşamba akşamı Zeynep’le sinema, her Cumartesi ev işleri, her Pazar ailecek Monopoly… Rutinleşmiş bazı alışkanlıklarımız aslında özgüvenimizi yitirmemize neden olabiliyor. Çünkü bu alışkanlıklar ‘hep tanıdık’ oldukları için bir nevi kişinin kendini güvende hissetmesine sebep olurlar; kişinin beklenmedik durumlarla karşılaşmasına neden olmazlar. Genelde insanlar beklenmedik durumlar karşısında ne yapacaklarını bilmedikleri için özgüvenlerini yitirmiş hissederler. Bu nedenle biraz cesaretlenip bilinmeyene, alışık olunmaya yönelmek; risk almak, tahmin edebileceğinizden daha fazla özgüven kazandırır insana. Çünkü hem başarınca özgüveni bizzat hissedersiniz; hem de daha fazla tecrübe edinmiş, dolayısıyla daha fazla konu karşısında nasıl davranmanız gerektiğini keşfetmiş olursunuz.

Bunu küçücük alışkanlıklarınızda bile uygulayın. Her sabah farklı, daha önce hiç denemediğiniz malzemelerle kahvaltılar hazırlamayı deneyin. Her Çarşamba Zeynep’le sinemaya gitmek yerine, her haftanın farklı günlerinde farklı kişilerle daha önce hiç yapmadığınız aktiviteleri yapın. Gün gelsin ne yapacağınızı hiç planlamayın; o an ne istiyorsanız onu yapın. Bu yenilikler ufacık gibi gözükse de, zamanla, yeniliğe açık olmak sizin yaşam tarzınızın bir parçasına dönüşmeye başlayacaktır. Artık her konuda daha cesur, daha özgüven sahibi olacaksınız.

Doğru nefes alıp vermeyi öğrenin

Doğru bir şekilde nefes alıp vermek güven dozunu artıran en önemli etkenlerden biridir. Neden mi? Hemen açıklayalım. Derin bir şekilde nefes alıp verdiğinizde vücudumuzdaki tüm gerilimler gevşemeye başlıyor. Meditatif boyutta etrafınızdaki her şeyi kendinizden bir süreliğine uzaklaştırıyor, kendinizle baş başa kalıp kendinize odaklanıyorsunuz. Özetlemek gerekirse; “Ne kadar doğru ve bilinçli bir şekilde nefes alıp verirseniz, o kadar hayatınızın efendisi olursunuz”. Dolayısıyla gün içinde kendinize birkaç kez nefes molası verin. Herşeyden uzaklaşın ve bilinçli nefes alıp vererek sadece kendinize odaklanın.

Doğru ve bilinçli bir nefes derken neden bahsediyoruz? İster oturur pozisyonda ister ayakta, bir elinizi sırtınıza götürün. Göğsünüzü bir balon gibi düşünün ve onu şişirerek bu pozisyonda nefes alın. Sanki sırtınızdaki elinizin içine bu nefes doluyormuş gibi. Bu esnada sadece tek şey düşünün: kendinizi… “Nasıl hissediyorsunuz?” Eğer kendiniz hakkındaki hissiyatınız olumluysa özgüveniniz her nefes alışınızda daha da artacak. Eğer olumsuz hislere sahipseniz, bunun nedenini düşünün ve bu düşünceyi değiştirmek için çözümler bulun. Terapiniz bittiğinde ise hemen uygulamaya geçin. Bir gün içerisinde 2 veya 3 defa, 3’er dakikalık bu derin nefes egzersizini uygulayın. Bu mola, hem tüm stresinizi atacak, hem özgüven kazanmanızı sağlayacak; duruşunuzu bile değiştirecektir!

“Hayır” diyebilmeyi başarın

“Hayır” demek sadece bir şeyi inkar etmek anlamına gelmez. “Hayır” demek, aslında kendi kişisel ihtiyaçlarını ve isteklerini net olarak dile getirmeye cesaret edebilmektir! Eğer her şeye evet diyorsanız – üstelik tersine inanıyor olsanız bile – onaylanmama, beğenilmeme korkunuz var demektir. Kendi zıt fikirlerinizi öne sürmeniz, karşı çıkmanız, sizin sevilmeyeceğiniz anlamına gelmez. Tam tersine karşı çıkmak, başkalarıyla hemfikir olmadan da onların sizi sevebileceğini, bu şekilde saygı görebileceğinizi gösterir.

Peki nasıl “hayır” diyebileceğiz? Hem şahsi fikrimizi belirtmek, hem de karşımızdakini incitmemek… Bunu nasıl başaracağız? Genelde uzmanların görüşü ortak; uygulanması gereken 3 adım var. Birincisi bizden talep edilenin kendi cümlelerimizle reddedilmesi… İkinci adım; neden kabul edilmediğinin ifade edilmesi ve üçüncü adım bu davranışı yaparsanız kendinizi nasıl hissedeceğinizi, üzerinizde bırakacağı etkinin tanımlanması… Unutmayın; “hayır” demenizin nedenlerini saydıktan sonra yapamayacağınızı söylemek çok daha kolay olacaktır.


İlgili haberlerimizi okumak için tıklayın:

Kendinize güvenin Özgüven sahibi olmamızı hangi düşünceler önlüyor? Kendimize güvenmemiz için neler yapmamız gerekiyor?

Özgüven eksikliği ve çözüm yolları Kendiniz hakkında olumlu düşünerek, gerçekçi hedefler belirleyerek, 'hayır' demeyi bilerek özgüveni artırmak mümkün...

Karizma nasıl kazanılır? Girdiğiniz mekanda tüm gözlerin üzerinize çevrilmesini istiyorsanız kendi karizmanızı oluşturun.

NLP nedir? Ne işe yarar? NLP ile özgüven kazanın, başarılı ve mutlu bir hayat yaşayın.

Nasıl iyi bir dinleyici olunur? İyi bir dinleyici olmak sosyal iletişim açısından çok önemli. İşte ‘duymak’ yerine ‘dinleme’yi becerebilmenin yolları…

Kendi iyiliğiniz için yavaşlayın Enerjinizi artırmak, iş hayatında başarılı olmak, hatta daha iyi bir anne olmak için kendinizi biraz yavaşlatın!

Nasıl karizmatik olunur? Her insanın hayalleri arasında çekici ve güçlü bir insan olmak yatar. Peki karizma nasıl kazanılır?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER