18.09.2018

Yalnızlığınızın nedeni utangaçlığınız olabilir

Çünkü utangaçlık, kişiyi sosyallikten uzaklaştıran ve yalnızlığa iten kişilik bozukluğu olarak tanımlanıyor. Ancak bu sorun, çözümsüz değil. Nasıl mı?

"Utangaçlığa karşı durmak zordur, adeta kişiye hükmeder. Sosyal, iş ve tüm hayatını olumsuz yönde etkiler. Birey her türlü iletişimden kaçınır, adeta kendi kabuğuna çekilir" diyebiliriz. Peki utangaçlıktan kurtulmak, onu yenmek mümkün mü? Psikolog Batuhan Toprak konu hakkında Pudra.com okuyucuları için önemli bilgiler verdi.

Yalnızlığınızın nedeni utangaçlığınız olabilir

Kendinizi her geçen gün daha yalnız hissediyor, iletişim kurma konusundaki korkularınız nedeniyle, girmek zorunda kaldığınız yeni sosyal ortamlarda veya işte daha da mı yalnız hissediyorsunuz? Merak etmeyin; bu konuda yalnız değilsiniz. Tüm diğer utangaç insanlar gibi siz de kendi kendinizi görünmez bir hapse mahkum etmişsiniz ve bu hapisten kurtulmak yine sizin elinizde.

Öncelikle utangaç insanların hissettikleri üzerinden kendinizi tekrar anlamaya çalışın.

Utangaç bir kişi neler hisseder?
 • Sanki herkes onu izliyormuş ve kendi aralarında onun hakkında konuşuyorlarmış gibi hisseder,
 • Sosyal ortamlardan bu yüzden kaçınır ve ısınmakta zorlanır
 • Kendi kişilikleriyle ilgili gerçekçi olmayan değerlendirmeler yaparlar ve insanlarında böyle düşündüklerine inanırlar 
 • Yeni bir ilişki, flört olsun, arkadaşlık olsun başlatmakta çok zorlanırlar
 • Sosyal ortamlara katılmadıkları için dışlanırlar ve fark edilmezler
 • Sosyal bir ortamda bahaneler üreterek hemen ayrılmak isterler

Utangaçlıktan kurtulmak için ne yapabilirsiniz? Utangaçlık nasıl aşılır?

Öncelikle herkesin utangaçlık seviyesi vardır. Bazı utangaçlık seviyeleri normal sayılırken, bazı seviyeleri ev hapsine bile yol açabilir. Bu sosyal fobinin temelinde özgüven eksikliği yatar.

Utangaçlıkla ilgili bir örnek vermek gerekirse 8 yaşlarında bir çocukla, çocuğun kulakları ile dalga geçen okuldaki bir arkadaşından yola çıkalım. Çocuğun arkadaşı onun kulaklarıyla dalga geçmiş ve çocuğun bilinçaltına "senin kulakların kepçe kulak" sözleri yerleşmiş. Bu nedenle beyin de sürekli çocuğun kulaklarıyla ilgili negatif algı yaratıyor. Çocuk zamanla okula gitmek istemiyot. Hatta toplum içine çıkmaktan kaçınıyor. Çocuk toplum içinde herkes onun kulağıyla ilgili konuşuyormuş gibi hissediyor. Oysaki öyle bir durum yok. Üstelik kepçe kulaklı olmak bir kusur ya da bir hata değil.

Neler yapabilirsiniz?
 • Utangaçlığınızı ortadan kaldırmak için kendinize olan güveni artırmalısınız; örneğin ''evet benim kulaklarım kepçe ama bu bana ayrı bir sempati katıyor.'' diyebilmeniz gerekiyor.
 • Bu his yok olmuyorsa ve "kepçe kulaklarınız" size çok sorun yaratıyorsa, "estetik ameliyat yaptıracağım" diyorsanız yaptırmadan önce mutlaka bir uzmana danışın. Uzmana danıştıktan sonra yaptırmak isterseniz, yine yaptırırsınız.
 • Kendinize güvenin. Böylece güçlü ve yetenekli yanlarınızın farkına vararak sizce kusur olarak gördüğünüz yanlarınızı kamufle edebilirsiniz.
 • Utangaçlık fobinizin geldiğini hissettiğinizde sakin olun ve çevreyi izleyin, sizden çok daha fazla kusuru olan kişilerin ne kadar kendileriyle barışık, ne kadar sosyal olduklarının farkına varın.
 • Düşünce biçiminizi , hareketlerinizi ve bilinçaltınızı düzeltin çünkü düşünceler dile getirilmese bile beden dile yansır.
 • İletişimde sözel dilin etkisi çok fazladır ve insanların davranışlarını bilinçli beyin değil bilinçaltı yönetir. Bir kişinin beden dili onun ne hissettiğini, ne düşündüğünü ele verir, bunu unutmayın!
 • Utangaçlık hissiniz zamanla azalmıyor, durumun daha vahim hale geldiğini hissediyorsanız, baş edemediğiniz noktada mutlaka bir uzmandan profesyonel destek alın.

İlgili haberlerimiz:

Özgüven kazanmak için 3 ilginç yöntem
Kendinize güvenmek için riske girin, hayır diyebilin ve bilinçli nefes alıp verin!

Utangaç kişilerdeki 4 yanılgı
Araştırmacılar utangaçlık sorunu olanlarda dört temel yanlış inanç tespit etmişler. Biz demiyoruz, araştırmacılar diyor :)

​Çekingen ve utangaç mısınız?
Toplum içinde konuşurken veya insanların gözlerinin içine bakarken zorluk mu yaşıyorsunuz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER