21.06.2018

10 adımda kemik erimesini önleyin

Kadınlarda en çok omurgayı etkileyen, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporozu önlemenin 10 basit yolunu Prof. Dr. Çağatay Öztürk anlatıyor.

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz; kemik kütlesindeki azalma ve kemik mikro mimarisindeki bozulma sonucu ortaya çıkan kemik kırılganlığındaki artıştır. Kırık ortaya çıkıncaya kadar osteoporoz sessiz seyreder. Liv HospitalOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk kemik erimesini durdurmanın yollarını anlattı.

10 adımda kemik erimesini önleyin

Osteoporoz vücutta en çok omurgayı etkiler. Osteoporotik kemiklerdeki kırıklar sıklıkla omurga, kalça ve el bileğini içerir. Kalça ve el bileğindeki osteoporotik kırıkların aksine omurgadaki kırıklar sıklıkla düşme veya travma ile ilişkili değildir. Vücutta sessizce ilerleyen ve kırık oluşmadığı sürece belirti vermeyen osteoporoz hastalarının sadece yüzde 30’u klinik şikayetler ile belirlenirken, geri kalan kısmın çoğu rastlantısal olarak saptanır. Hastalığın yaygın bulguları ise bel ve sırt ağrıları, boyda kısalma, omurgada kırık, sırtta kamburlaşma olarak ortaya çıkar.

Süt ve süt ürünleri tüketin

Daha az kemik dokusuna sahip oldukları için kadınların erkeklere göre osteoporoza yakalanma riski daha yüksektir. Uluslararası Osteoporoz Vakfı verilerine göre dünyada 200 milyon kadının ortak derdi olan osteoporoz, 60-70 yaşlarındaki kadınların üçte biri, 80 yaşlarındaki kadınların ise üçte ikisinde görülüyor.

Doğru beslenme ile osteoporozun önüne geçmek mümkün

Kalsiyum, magnezyum ve mineral açısından zengin olan besinlerin kemik yapısını güçlendirmeye fayda sağladığını gibi bu besinler kemik sağlığı için en önemli mineral kalsiyumdur. Bu nedenle kemik erimesinden koruyan en önemli besinler de süt ve süt ürünleridir. Peynir ve diğer süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuruyemiş, D vitamini içeren gıdalar ve tahıl bakımından zengin besinler de kemik erimesini korumak için tüketilmesi gereken besinlerdir.

Kemik erimesini durdurmanın 10 yolu

1. Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içeren kayısı tüketin.
2. Vücuttaki D vitaminini aktif hale getirmek için en az 15 dakika güneş ışığından faydalanın.
3. Her gün D vitamini kaynağı yumurta sarısı tüketin.
4. Çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun.
5. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan ve bol miktarda kalsiyum içeren brokoli, marul gibi yeşil sebzeler tüketin.
6. Kalsiyum ve D vitamini deposu süt için.
7. Haftada iki gün kalsiyum bakımından zengin olan istiridye, karides gibi deniz ürünlerini tüketin.
8. Kemik erimesine neden olan proteolitik enzimleri azaltıcı etkisi bulunan üzüm çekirdeği özütü tüketin.
9. Sigara ve alkolden uzak durun.
10. İdrarla kalsiyum atılımını artırarak kemiklerdeki kalsiyum miktarını azaltan tuzu azaltın.

İlgili haberlerimiz:

Osteoporoz nedir?
Osteoporoz, yani kemik erimesinin belirtileri nelerdir? Kemik erimesini önlemek için nelere dikkat etmeli? Kimler daha fazla osteoporoz riski altındadır? Kemik erimesi nasıl tedavi edilir? Yanıtları pudra.com'da!

​Kemik erimesini önlemek için 10 altın öneri
Her üç kadından birinin yaşadığı kemik erimesi yani osteoporoz hastalığından korunmak, beslenmemize dikkat etmemizle mümkün. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş kemik erimesini önleyen beslenme ve sağlık önerileri verdi.

​Kemikleri güçlendiren besinler
Kalsiyum kemiklerimizin kuvvetlenmesi açısından çok önemlidir. Hem kalsiyum, hem Omega 3 içererek kemiklerimizin sağlığı için önemli olan besinler hangileridir? Pudra.com araştırdı.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER