03.11.2017

Bel fıtığına neden olan 6 hatalı alışkanlık

Bel fıtığına neden olan hatalı alışkanlıklarınızı değiştirin. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın'ın açıklamaları Pudra.com'da.

Kimi zaman yorgunluk kimi zamansa aceleyle yapılan ani hareketler bir süre sonra belde yaşam kalitesini düşürecek şiddetli ağrılara, daha da kötüsü bel fıtığına yol açabiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın, "Çekirdek içinde yırtılma sonucu oluşan parçalar onu çevreleyen ve zayıflamış kasnağın dışarı doğru esnemesiyle yer değiştiriyor ve bu tabloya da bel fıtığı deniyor" diyor.

Bel fıtığına neden olan 6 hatalı alışkanlık  
 
Yapılan hatalı alışkanlıklar ve doğruları:
 
  • Hatalı alışkanlık: Ayakkabıyı bele yüklenerek giymek
Ayakkabınızı dizlerinizi kırmadan, belinize yüklenerek giymeye ve yine aynı şekilde bağlamaya çalışmanız belinizdeki eklem kaslarına ağırlık binmesine, bunun sonucunda da disk içindeki basıncın yükselmesine neden oluyor. Eğilirken diziniz yerine devamlı belinizi kullanmak da bir süre sonra belde fıtık oluşumuna neden olabiliyor.
 
Doğrusu: Bir ayağınızı öne doğru yüksek bir basamağa koyun, ardından dizlerinizi öne doğru kırarak eğilin. Bu hareket bel kaslarınıza binen yükü azaltmaya ve belinizin zedelenmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 
ayakkabi
 
  • Hatalı alışkanlık: Yatağa hatalı şekilde uzanmak
Yatağa sürekli hatalı şekilde uzanmak, belin içindeki eklem kıkırdaklarına yük bindirerek eskimelerine neden oluyor. Eskiyen eklem kıkırdakları da çok çabuk deformasyona uğruyor. Bu durumun devamlı hale gelmesi sonucunda disk çekirdeği parçalanıyor ve fıtık oluşuyor.
 
Doğrusu: Bel sağlığınız için önce yatağa oturun, ardından sırayla avuç, dirsek, omuz ve boynunuzu yatağa yerleştirin. En son bacaklarınızı da yatağa alıp, sırt üstü yatar pozisyona geçin. Yataktan kalkarken de aynı şekilde yan dönüp önce ayaklarınızı aşağıya indirin, ardından el ve dirseklerinizden destek alarak oturur pozisyonuna gelin. Bu şekilde yatma ve kalkma pozisyonu aldığınız zaman belinizdeki kasları kademeli olarak devreye sokmuş olursunuz.
 
bel
  • Hatalı alışkanlık: Aniden eğilmek
Yere düşen bir eşyayı hızlıca almak ya da spor yaparken öne doğru eğilmek her ne kadar kolay gelse de, ani ve hatalı yapılan hareketler bele zarar veriyor. Aniden ve belinizi kırarak yerden nesne almaya çalışmanız belinizdeki kaslara yüklenmenize yol açıyor. Kaslara yüklenen hatalı hareket de kası zedeliyor ve beliniz size ağrıyla sinyal veriyor. Bu hareketi sıkça tekrarladığınızda belinizde travma oluşuyor, bunun sonucunda ağrı kronik hale dönüştüğü gibi bel fıtığı da gelişebiliyor.
 
Doğrusu: Düşen bir eşyayı belinize yüklenmeden, dizlerinizi kırıp, ardından eğilerek kademeli bir şekilde alın.
 
r
 
  • Hatalı alışkanlık: Yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmek
Günlük ofis ve parti şıklığının bir numaralı aksesuarlardan biri olan topuklu ayakkabılar bel ve kalçalarınızda ciddi problemler oluşturabiliyor. Topuk yüksekliği az olan ayakkabılar tolere edilebiliyor. Ancak yükseklik belirli bir düzeyin üzerinde olunca ve yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi alışkanlık haline gelince bel bölgesinin doğal girintisi azalıyor, zamanla bu girinti düzleşiyor. Belde yapısal bozulmalarla birlikte ağrı zamanla kronikleşiyor. Yüksek topuklarla ağır nesneler kaldırmak ise belde fıtık oluşumuna neden olabiliyor.
 
Doğrusu: Çok yüksek ve devamlı olacak şekilde topuklu ayakkabı giymemeye özen gösterin. Bunun yerine daha alçak topuklu, örneğin 3 santim yüksekliğinde ayakkabılar bel sağlığınız açısından daha doğru bir tercih olacaktır.
topuklu
 
  • Hatalı alışkanlık: Televizyonu sırtı yaslamadan izlemek
Eğri veya sırtınızı yaslamadan tabure oturuşu yaptığınızda sırttaki kaslar sizi ayakta tutmak için kasılıyor. Bu kasılmalar, damarları daraltarak kan dolaşımını azaltıyor. Bu şekilde enerji kaybı yaşadığınızda beliniz ağrımaya başlayarak size yorulduğuna dair bir mesaj veriyor. Belinizde oluşan ağrıları dikkate almazsanız beraberinde daha şiddetli ağrılar gelişebiliyor. Disk çekirdeğinin dayanabileceği bir güç var. Devamlı kötü pozisyon ve güce maruz kalarak durmak, disk çekirdeğinin birbiriyle olan bağlantılarında kopmalara neden oluyor. Bunun soncunda çekirdekte ve etrafındaki kasnakta yırtılmalar ortaya çıkıyor ve fıtık oluşuyor.
 
Doğrusu: Sırtınızı koltuğa dik yasladığınızda koltuğun sırtınızı takip etmesi çok önemlidir. Bel boşluğunuzu dolduran bir destek olduğundan emin olun.
tv
 
  • Hatalı alışkanlık: Eşyaları hatalı kaldırmak
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın ağırlık gövdeye ne kadar uzak kaldırılırsa bele o kadar fazla etki ettiği uyarısında bulunarak şu bilgileri veriyor, ”Örneğin 3 kiloluk bir ağırlığı vücudunuza yapışık olarak kaldırdığınızda o ağırlığı tam 3 kilo hissedersiniz. Onu elinizle bir metre uzaktan kaldırdığınız zaman ise aynı eşya 9 kilo ağırlığına ulaşıyor. Ağırlıkların eklem üzerine tekrar tekrar yüklenmesi eklemin kalınlaşmasına, bunun sonucunda da hacminin büyümesine neden oluyor. Büyüyen hacmin yaptığı baskı disk çekirdeğinin yırtılmasına ve bunun sonucunda da fıtık oluşumuna yol açıyor.”
 
Doğrusu: Çok ağır eşya kaldırmayın. Eşyayı gövdenize en yakın şekilde tutarak kaldırmaya da önem gösterin.
ağırlık

İlgili yazılarımız:

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?
Bel fıtığının belirtileri nelerdir? Hangi rahatsızlıklarla benzerlik taşır? Kimlerde bel fıtığı riski daha fazladır? Bel fıtığına yol açabilecek pozisyonlar hangileridir? Bel fıtığından korunmak için nelere dikkat etmeliryiz?

Bel fıtığında doğru bilinen yanlışlar
Bel fıtığında doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Dr. Hasan İnsel anlatıyor.

Bel fıtığı neden olur?
Bel fıtığı nedir, belirtileri nelerdir, kimler risk altındadır, nasıl önlem alınır ve tedavisi nasıl gerçekleşir? Yanıntları Pudra.com'da.

Bel fıtığı tedavisi: Endoskopik mikrodiskektomi
İşgücü kaybı ve uzun süreli tedaviler nedeniyle toplumda en korkulan hastalıklardan biri olarak kabul edilen bel fıtığı korkulu rüya olmaktan çıkıyor. Hastalar, “endoskopik mikrodiskektomi” yöntemi ile kısa sürede günlük hayata dönüyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER