08.01.2020

Botoks ile diş sıkma sorunu (bruksizm) tedavisi

Gece farkında olmadan dişlerinizi sıkıyor ve sabah çene ağrısı ile mi uyanıyorsunuz? Stres kaynaklı diş sıkma sorunu artık botoks ile tedavi edilebiliyor.

İZLE: BRUKSİZM TEDAVİSİ👇 
Günlük hayatta yaşanılan strese bağlı olarak dişleri sıkmaya neden olan ‘Bruksizm’ ile ilgili merak edilen soruları Diş Hekimi Pertev Kökdemir yanıtladı:

Diş sıkma sorununun botoks ile tedavisi

Gece farkında olmadan dişlerinizi sıkıyor ve sabah çene ağrısı ile uyanıyorsanız, stresin kaunaklı en önemli hastalıklarından diş sıkma (bruksizm) hastası olabilirsiniz. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, diş sıkma sorunu ve tedavisi hakkında merak edilen soruları Pudra.com okuyucuları için cevapladı.

Diş sıkma kimlerde daha çok görülür?
Diş Hekimi Pertev Kökdemir:
Diş sıkma stresin neden olduğu bir durumdur. Ancak ağızdaki mevcut eksik dişler, yanlış yapılan porselen köprüler ve hatalı dolgular da çene kapanışını olumsuz etkilediğinden diş sıkmaya neden olabilir. Yoğun stres altında olan yöneticiler ve çalışanlar ile özellikle sınav dönemlerinde olan öğrenciler; diğer insanlara oranla daha çok diş sıkabilir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemirİş veya okul stresi diş sıkmaya neden olur mu?
Diş Hekimi Pertev Kökdemir: Evet, günümüzde gerek okul hayatı ve sınav stresi, gerekse iş hayatının yaşattığı stres fazla olduğundan diş sıkma sıklıkla görülen bir durumdur. Kişinin stresli olduğu zamanlarda daha çok gece görülen bir durum olsa da, gün içerisinde de görülebilmektedir.

Diş sıkmak dişlere ne gibi zararlar verir?
Diş Hekimi Pertev Kökdemir: Diş sıkmak, diş minelerinde ve mevcut porselen restorasyon ya da dolgularda aşınmalara ve kırıklara neden olabilir. Aynı zamanda çene eklemi içerisindeki eklem sıvısının azalmasına bağlı olarak eklem başında ve yuvasında aşınmalara ağız açmada zorluklar ve ağrılara da sebep olabilir.

Diş sıkma sorunun tedavisi nasıldır?
Diş Hekimi Pertev Kökdemir: Diş sıkma, yüz kaslarına yapılan botoks işlemi ile azaltılabilir. Ayrıca hastanın ağız ölçüsüne göre hazırlanan özel şeffaf plaklar ile dişlere ve ekleme verilen zarar azaltılabilir. İleri eklem problemlerinde cerrahi müdahaleler söz konusu olabilir.

Diş sıkma sonucu oluşan zararların tedavisi var mı?
Diş Hekimi Pertev Kökdemir: Aşınan dişlerin gerekli tedavileri yapıldıktan sonra porselen veneerler ile kaplanarak hem koruma altına alınır, hem de azalan yüz yüksekliği hastaya geri kazandırılır.

Diş sıkma çocuklarda da görülür mü?
Diş Hekimi Pertev Kökdemir: Özellikle karışık dişlenme döneminde (yani çocukların ağızlarında hem süt, hem de daimi dişlerinin bulunduğu dönem) tam bir oklüzyon olmadığından (yani çocuklar dişlerini dengeli bir kapanışa getiremediğinden) diş gıcırdatma görülebilmektedir ve bu durum çoğunlukla normaldir.

Diş sıkan bir kişi tedavi görmezse bu nelere yol açar?
Diş Hekimi Pertev Kökdemir:Dişlerinde aşınmalara bağlı olarak mine tabakası yok olur. Bu durum çürümeye ve enfeksiyona açık bir diş yapısına sebep olurken, estetik anlamda da hoş olmayan bir görüntü oluşur. Aşınmalara bağlı hastanın yüz yüksekliğinin azalması, daha yaşlı görünmesi ile birlikte çene eklemlerinde ciddi problemler ve estetik sorunlar oluşur.

İlgili haberlerimiz:

Diş gıcırdatma hastalığı nedir?
Uykuda diş gıcırdatma nedir? Neden dişlerimizi sıkarız? Diş gıcırdatmak zararlı mıdır? Bu sorun nasıl tedavi edilir? Yanıtları pudra.com'da...

Diş ağrısı neden olur?
Dişlerimizi neden ağrır, fırçalarken neden sızlar, diş ağrısı ne durumda çene ağrısı yapar? Hepsi pudra.com’da…

​Diş sıkma sorununa çözüm: Botoks!
Diş sıkma, gıcırdatma problemi (bruksizm) diş boyu kısalmasına, diş yüzeyinde aşınmalara ve çenede zamanla kilitlenme sorununa yol açıyor ancak çaresi var!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER