Pudra.com 11.07.2012

Dikkat, klima çarpabilir!

Sıcakların bunaltıcı etkisine karşı son derece faydalı cihazlar olan klimaların doğru kullanılmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceklerini biliyor muydunuz?

Klima yoluyla bulaşan en önemli klima hastalığı olan “lejyoner hastalığının" ilk defa 1976 yılında Pensilvanya Lejyonerleri’nin yaptığı bir toplantıda bulunan kişilerde görüldüğünü ve toplantı salonundaki havalandırma sisteminden kaynaklandığının tespit edildiğini söyleyen İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Ayşe Çakmakçı, lejyoner hastalığını şöyle açıklıyor:

Dikkat, klima çarpabilir!

"Bir bakterinin sebep olduğu hastalık insandan insana bulaşmaz. Klimalı büyük otel, iş yeri, havalandırma işlerinde çalışan kişiler ve sağlık personeli riskli gruplardır. Bakteriyi alan kişinin vücut direnci hastalığın oluşmasında önem taşır. Şeker hastaları, alkolikler, kemoterapi alanlar kronik böbrek ve akciğer hastalığı olanlar, ileri yaş ve çocuklarda oluşumu daha yüksek orandadır. En kolaylaştırıcı faktör sigara içimidir. Bu hastalarda kas ve eklem ağrıları, halsizlik, baş ağrısı, huzursuzluk, ateş ön plandadır. Kuru öksürük, kusma, ishal konsantrasyon bozukluğu ve daha ileride hayati öneme hayiz sonuçlar doğurabilir. Tedavisinde uygun antibiyotik ve destek tedavisi yapılır.

Alerjik rinit ve astıma yol açıyor
İyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilen küf mantarları da alerjik rinit ve astıma yol açabilir. Sinüzit, kulak iltihabı, yüz felci klimaların doğru kullanılmaması, iyi temizlenmemesi gibi durumlarda ortaya çıkabilecek hastalıklardır. Bel fıtığı, romatizma, kas ağrıları olanlarda klima rüzgarının etkisiyle şikayetlerinde artma, kas spazmlarının şiddet ve sıklığında ağırlaşmalar görülür. İç ve diş ortam (klimalı ve diş ortam) arasındaki sıcaklık farkının 6 dereceyi geçmesi, özellikle kalp ve akciğer, şeker hastalarını olumsuz etkileyecektir.

Yılda iki kez temizlik yapılmalı
Toplu yaşanan binalarda klima sistemlerini çalıştıran personelin konu hakkında eğitilmiş olması gerekir. Klima filtrelerinin 2-3 ayda bir temizlenmesi gerekir. (İlkbahar ve sonbahar aylarında 2 defa) Klima hava üfleme kanatlarının üzerimize doğrudan yönlendirilmemesi, klima rüzgarının doğrudan karşısında bulunmaktan kaçınılması gerekir. İnsan sağlığı için sıcaklığın 20–25 derece ve nemin yüzde 45-60 olması idealdir. Bu değerleri sağlayabilmek için veya konforlu ortam için klimanın yazın 20–21 derece, kışın 27-28 derece olarak ayarlanması uygundur. Terlemiş olarak klima hava akımına maruz kalınmaması gerekir. Klima, araç içinde camlara ya da ayaklara ev ya da iş yerlerinde doğrudan yüze gelmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Yattığımız odada klima çalıştırılmaması sağlık açısından daha uygundur.”


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER