13.02.2019

Diş sıkma sorununa çözüm: Botoks!

Diş sıkma, gıcırdatma problemi (bruksizm) diş boyu kısalmasına, diş yüzeyinde aşınmalara ve çenede zamanla kilitlenme sorununa yol açıyor ancak çaresi var!

İZLE: DİŞ SIKMA TEDAVİSİ👇 
Diş Hekimi Mahmut Genç, tıpta bruksizm olarak geçen; diş yüzeyinde aşınma, diş boyunda kısalma, ileri seviye bruksizm durumunda ise çenede kilitlenme gibi sorunlara yol açan; uyku kalitesini bozarak kişilerin daha yorgun ve halsiz uyanmasına, depresyon ve iş gücü kayıplarına yol açabilen diş sıkma alışkanlığı ve tedavisi konusunda bilgiler verdi.

Diş sıkma sorununa karşı botoks uygulamaları

Bruksizm, geceleri ve hatta bazen gündüzleri diş sıkma olarak adlandırılır. Bu kişiler çoğu zaman diş sıktıklarını hatırlamaz ancak yakınları bu konuda kendilerini uyarabilir veya sabah kalktıklarında çene bölgelerinde kasılma ve ağrılar vardır.

Bruksizm bir çok önemli belirti vererek problemin varlığını bize haber verir. Baş, kulak, çene ve yüz ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ağzı açarken ses gelmesi, ağız açmada zorlanma, ağrı veya çene kayması diş sıkmanın en önemli belirtileridir. Diş sıkma sorunu çoğu zaman klinik belirti vermeden yıllarca devam edebilir. Bazı durumlarda ise akut hale gelerek kişiye çok ciddi sıkıntılar veren bir rahatsızlığa dönüşebilir.

Diş sıkmanın yol açtığı sorunlar

Akut bruksizmde dişlerin kesici kenarlarında aşınmaya bağlı diş boyu kısalması ve diş yüzeylerinde çok ince çatlaklar görülebilir. Ayrıca hastalarda diş mine dokusunun incelmesine bağlı soğuk- sıcak hassasiyetleri de oluşabilir. Bu hastalarda herhangi bir travma yokken diş mine kırıkları ya da daha önceden yapılmış restorasyonların kırılması gibi durumlarla da karşılaşılır.

Farkında olmadan çene ekleminizde ve yüz kaslarınızda, aşırı yüklenmeye sebep olabilecek şekilde dişlerinizi sıkar ya da gıcırdatırsanız, ileri ki dönemlerde eklemde bozulmalara yol açarak kalıcı çene eklemi rahatsızlıkları oluşturabilir.

Diş sıkma ve gıcırdatma tedavisi yöntemleri

Bruksizm tedavisinin amacı dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Uyku sırasında dişlerin birbiriyle temasını engellemek amacıyla alt ve üst çene dişlerinin arasına koruyucu özelliği olan splint kullanılır. Ancak gece koruyucuları genellikle tek başına yeterli olamayabilir. Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerin de uygulanması gerekebilir. Bunlar arasında stres terapisi, rahat uyumayı sağlayıcı önlemler, kas gevşetici ilaç uygulanması, hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, eksik olan dişlerin yerine konulabilmesi için protez uygulamalarıdır.

Botoks, dişlerimizi taşımamıza yardımcı olan en büyük çene kasları olan masseter kaslarını kontrol altında alır. Botoks enjeksiyonun etkisi kalitesine göre ve kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber 3 – 4 ay ile 6 – 12 ay arasında değişiklik gösterir. Ağız ve çene fonksiyonlarının hareketinin kısıtlanmaması için mutlaka alanında uzman diş hekimlerine yaptırılması gerekir. Düzenli olarak enjeksiyon yapıldığında kastrofileri daha az hantal hale gelir ve zamanla botoks kullanımına gerek kalmayabilir. Ayrıca diş sıkmanın en önemli nedeni olan stresin de kontrol altına alınması gerekir.

İlgili haberlerimiz

​Diş gıcırdatma hastalığı nedir?
Uykuda diş gıcırdatma nedir? Neden dişlerimizi sıkarız? Diş gıcırdatmak zararlı mıdır? Bu sorun nasıl tedavi edilir? Yanıtları pudra.com'da...

​Çatlak diş sendromu nedir?
Çatlak diş sendromu, tüm koruyucu önlemlere rağmen beklenmedik bir tehlike olarak dişlerde ortaya çıkabiliyor. Çatlak diş sendromunun teşhisini ve tedavisini Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu anlatıyor.

​Çene ağrısı neden olur?
Çene ağrısı nasıl geçer? Çene eklemi hastalıkları nasıl tedavi edilir? Çenemizi doğru kullanmanın püf noktaları pudra.com'da...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER