17.12.2018

Hijyenik ped seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Prof. Dr. Emel Güngör, âdet döneminde yaşanan problemlerin başında tahriş ve kaşıntının geldiğini hatırlatarak ped seçerken dikkat edilecekleri anlattı.

İZLE: VAJİNAL HİJYEN NASIL SAĞLANIR👇 
Bazı kadınlarda âdet dönemleri ve hemen sonrasında genital bölgede kızarıklık ve alerji gibi şikayetler görülebiliyor. Genital bölge kaşıntısı hayatı tehdit eden bir durum olmamasına karşın hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir şikayet. Genital bölge cildinin ince, hassas yapısı ve terlemeye yatkın bir bölge olması nedeniyle her ay kullanılan hijyenik pedlerin seçiminin ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkıyor.

Hijyenik ped tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Türkiye'de 12 ilde, 15-40 yaş arası 1000 kadında gerçekleştirilen Molped araştırmasının sonuçları gösteriyor ki, içeriğinde iritan ve/veya alerjen madde olmayan hijyenik pedlerin kullanılmasıyla genital bölgede görülen reaksiyonlar belirgin ölçüde azalıyor ve kadınların hayat kalitesi artıyor. Oysaki tekrarlayan genital kaşıntılar ve bazen buna eşlik eden vajinal akıntılar, çoğu zaman mantar enfeksiyonlarıyla karıştırılıyor. Ancak bu şikayetlerin sebebi büyük çoğunlukla hijyenik pedlerin yanlış ve bilinçsiz kullanımından kaynaklanıyor. 

 
Prof. Dr. Emel Güngör
Prof. Dr. Emel Güngör
Biz de Pudra.com olarak tekrarlayan genital kaşıntılar ve vajinal akıntıların önlenmesi amacıyla doğru hijyenik ped seçimi için Dermatoloji & Veneroloji & Kozmetoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör'ün sözlerine kulak verdik. 

Hijyenik ped seçiminde dikkat edilecekler ve genital bölge cildinin korunması

1. Hijyenik ped seçerken içeriğin incelenmesi önemli. Cilt hassasiyetine neden olabilecek maddeleri içermemesine dikkat edilmeli.
2. Hijyenik pedleri yoğun günlerde 2-3 saatte bir, diğer günlerde ise günde 3-4 defa değiştirmek gerekir.
3. Genital bölge günlük olarak suyla ve genital bölge pH'ına uygun özel temizleyiciler kullanılarak temizlenmeli. Ancak vajinal duş yapılmamalı.
4. Teri emen pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli ve terleten sıkı giysilerden kaçınılmalı.
5. Genital bölge ile ilgili şikayetleri olan kişiler vakit kaybetmeden mutlaka doktora danışmalı.

Molped Pure & SoftCilt hassasiyetine neden olabilecek maddeler
  • Boya
  • Paraben
  • Klor
  • Naylon

Bu nedenle mutlaka dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmış ürünler tercih edin; seçtiğiniz pedin boya, paraben, klor ve naylon içermeyen cilt dostu bir ped olup olmadığını mutlaka kontrol edin. 

İlgili haberlerimiz:

Pedinizin cilt dostu olduğunu anlamanız için 5 yararlı ipucu!
Birbirinden farklı özellikleri olan hijyenik pedlerin nasıl seçilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Cilt dostu hijyenik pedi anlamak için 5 ipucu Pudra'da!

​Genital hijyen için günlük ped kullanımı
Vajinal akıntıların normal olduğunun olduğunu belirten Op. Dr. Zülfikaroğlu, hijyen için genital bölgenin kuru ve temiz tutulması gerektiğini açıklıyor.

​Ekolojik kişisel bakım ürünleri (2018-2019)
Sürdürülebilir bir dünya için doğaya ve cilde dost ekolojik ürünler son yıllarda çok daha popüler. Biz de sizler için yeni ekolojik ürünleri listeledik.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER