@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 15.02.2010

Kontakt lens nasıl takılır ve çıkarılır?

Lens kullanmaya yeni başlayanlar, lens takmayı ve çıkarmayı videolardan izlemek ister misiniz?

Kontakt lens nasıl takılır ve çıkarılır?
Kontakt lens kullanmak gözlük takmayı sevmeyenler veya göz rengini değiştirmek isteyenler için büyük bir kolaylık. Özellikle lens kullanmaya yeni başlayanların en çok zorlandığı şey lensleri kolayca takmak ve çıkarmaktır. Lenslerin bakımı nasıl yapılır? Lens nasıl takılır? Lens nasıl çıkarılır? Videolarıyla birlikte pudra.com’da…
Desenleri karıştırın
Uzun üst ve kısa alt kombiniyle zayıf gözükün


Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zeki Tunç’un verdiği bilgiler ışığında lensinizi doğru takarak ve çıkararak dünyaya daha güzel, daha net bakabilirsiniz.

Kontakt lensin bakımı nasıl yapılır?

Kontakt lens solüsyonları, kullandığınız lensin sert ve gaz geçirgen lens ya da yumuşak lens olmasına göre değişir. Akşamları lenslerinizi solüsyonun içine bırakırsınız ve gece boyunca lenslerin sterilizasyonu sağlanır. Saklama kabına koyduğunuz solüsyonu mikrop birikmemesi için her akşam değiştirmelisiniz.

Kontakt lens göze nasıl takılır?

Önce ellerinizi güzel bir şekilde sabunlu suyla yıkamanız ve kağıt havluyla kurulamanız gerekiyor. Lens solüsyonu içindeki lensi işaret parmağınızla alın, avucunuzun içinde lensi açın ve işaret parmağınızın ucuna alın. Lens olan elinizle gözünüzün alt kapağını, diğer elinizle de üst kapağı açık tutarak lensi gözünüze yaklaştırın ve korneaya değmesini sağlayın. Değdiği anda gözlerinizi hemen kapatmamalısınız, çünkü lensin vakum etkisiyle göze yapışması gerekiyor. Yapıştıktan sonra göz kapağını kapatabilirsiniz.

   


Kontakt lens nasıl çıkarılır?

Yine ellerinizi sabunlu suyla yıkayıp kağıt havluyla kuruladıktan sonra, lensi çıkarmak istediğiniz taraftaki alt kapağı aşağı doğru çekin ve tırnaklarınızı değil, parmak uçlarınızı kullanarak lense çimdik atın ve hızla gözünüzde çıkarın. Tırnağınızı değdirirseniz lensi çizer ya da yırtarsınız.

   


Yanımızda solüsyon yoksa kontakt lensimizi nasıl temizleyebiliriz?

Yanınızda solüsyon yoksa lensi temizleyemezsiniz. Bu durumda lensi atmanız gerekir, çünkü gözünüzden daha değerli değildir. Bazı kronik lens kullanıcıları, yere düşen lenslerini tükürükle temizleyip taktıklarını anlatırlar. Ancak, bunu yapıp gözünü kaybeden yüzlerce kontakt lens kullanıcısı vardır.

Kontakt lensimizi hangi sıklıkta değiştirmeliyiz?

Lensi değiştirme zamanının geldiğini takvime bakarak anlayabilirsiniz. Kullandığınız lens bir aylıksa bunu not etmeli ve bir ay dolduğu anda bir şikayetiniz olmasa da o lensi atmalısınız. Lensi kullanım süresinden daha uzun kullandığınızda alerji başlayabilir. Alerji gözde kızarıklık, ışığa karşı hassasiyet yapar. Lensin üzerinde yabancı toksit ürünler birikeceği için korneada enfeksiyon oluşabilir. Bu enfeksiyonlardan dolayı daha tehlikeli mikroplar oraya girebilir ve bu durumda gözünüzü de kaybedebilirsiniz.


EN ÇOK OKUNANLAR
POPÜLER GALERİLER
en yeni urunler subat 2016
kalp pinata diy el yapimi ve yaratici sevgililer gunu hediyeleri studiodiy kare
jennifer lopez sari elbise kirmizi hali
sevgililer gunu kurabiye sekilleri19
kim kardashian kanye west gelin dugun
en yeni urunler 2016 ocak guzellik
neslihan atagul instagram
30tl alti 50 uygun fiyatli kozmetik urunleri makyaj kare
EN YENİLER