14.09.2018

Kulak sağlığını etkileyen 7 yanlış uygulama ve davranış

Kulak çubukları ve hatta bilinçsiz antibiyotik kullanımı dahi kulak sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. İşte, kulak sağlığını olumsuz etkileyen 7 davranış.

Yüksek ses ve gürültü bizi sadece kişisel olarak rahatsız etmiyor; aynı zamanda uzun vadede duyma sorunlarına yol açıyor. Keza kulak temizleme çubukları da hiç masum değil. Etken maddelerine dikkat etmeksizin kullanılan kulak damlaları da mantar enfeksiyonlarına neden olabiliyor. 

Kulak sağlığını olumsuz etkileyen 7 hata

Kulaklarımız düşündüğümüzden daha hassas. Bazı yanlış davranış ve uygulamalar, kulak sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle biz de konu hakkında Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım'dan kulak sağlığını bozabilecek uygulamalar hakkında bilgi aldık.

1. Yüksek ses ve gürültü: Kulaklar sesi alma ya duyarlı organ olduklarından yüksek ses kulaklara her zaman zarar verir. Yüksek sesle müzik dinlemek, kulak korumasız silah atışı yapmak, yüksek sesli ortamlarda çalışmak, yüksek sesli patlamalara maruz kalmak, yüksek sesle eğlence merkezi gibi ortamlarda çalışmak İşitmeye zarar vererek kulakta çınlama ya neden olabilir.Bu işitme kaybı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yüksek sese maruz kalma derecesi ve süresine bağlı olarak işitme kaybı kalıcı veya geçici olabilir. 

2. Kulak temizleme çubukları: Kulak temizleme çubukları, kulak kirinin kulak kanalında tıkanmasına neden olarak kulağa zarar verir. Normalde kulak kiri kendini kulak dışına doğru atmaya meyillidir. Kulak çubuklarının kullanılması ile kulağın kendi kendini temizleyen bu sistemi bozulmuş olur.

Kulak çubuğu ile ilgili bir diğer tehlike ise kulak çubuklarının daha derine doğru itilmesi ile kulak zarına zarar vermesi olasılığıdır. Bu nedenle özellikle küçük yaştaki çocuklarınızı kulak çubuklarından uzak tutmanız, onun yanında bu tür uygulamalar yapmamanız tavsiye edilir. Çünkü çocuklar ebeveynlerini ve büyüklerini taklit etme eğilimindedir. Bu tür bir davranış nedeniyle çocuğunuz bilmeden kendine veya kardeşine zarar verebilir. 

3. Bilinçsiz bir şekile kulak damlası kullanımı: Bazı kulak damlaları kulak için zararlı özellik taşır örneğin gentamisin etken maddesi taşıyan kulak damlaları kulak için zararlı etkiye sahiptir. Bu damlaların rastgele ve bilinçsizce kullanılması kulağa zarar verir. İçerisinde ne olduğu belli olmayan birtakım karışımlar kulak kanalının pH dengesini bozarak kulakta mantar enfeksiyonu ve iltihaplara yol açbilir.

4. Cep telefonu: Cep telefonları, radyasyon ve elektromanyetik dalga yayarak kulağa zarar verebilir. Özellikle ilk arama esnasında kulağa tutulması en fazla elektromanyetik dalga yayarak kulakta çınlamaya, zonklama ve derinden ağrı hissi oluşmasına neden olabilir. Cep telefonu ile çok fazla konuşmak zorunda kalan insanlar kulaklık kullanmalıdır. Yine bu telefonların içerisinde yer alan lityum pillerin fazla ısınmasına bağlı patlama riski mevcuttur. Bunlar başa yakın pozisyonda tutulduğunda patlarsa kafaya zarar verecek hayati risk taşır. 

5. Sigara kullanımı: Sigara kullanımı zamanla kan damarlarında bozulmaya neden olarak, kan akımını bozar. Sigara özellikle küçük kılcal damarları etkileyerek kan akımını engeller. Bu kılcal damarlar kulağımızın kan akımının sağlar kan akımının bozulması işitme kaybı ile neticelenir.

6. İlaç kullanımı: Mecburen kullanmak zorunda olduğumuz bazı antibiyotikler ve kemoterapi ilaçları kulak hücrelerinin ölmesine neden olarak işitmeye kalıcı olarak zarar verebilir bu ilaçları kullanırken sürekli kontrol altında olmalısınız. 

7. Piercing: Piercing hijyenik şartlar sağlanmadan yapılırsa kulak kıkırdağında erime meydana gelerek kulak şeklinin bozulmasına neden olabilir. Kulak kıkırdağına yapılacak delme işlemlerinin hekim kontrolünde yapılması gereklidir. Yine kulağa takılan küpelerin kulakta alerjik reaksiyon yaparak kaşınmasına ve kulağın şişerek enfeksiyon oluşturmasına neden olur. 

Baş dönmesini hafife almayın

​Kulaklar duyma görevinin dışında dengenin sağlanmasında önemli rol oynar. Baş dönmesi, kulakta çınlama, basınç artışı ve kulakta tıkanma hissi iç kulaktaki denge sisteminin etkilendiğini gösterir. Bu belirtilerin hafife alınması zamanla işitme organının da zarar görmesine neden olabilir. Denge sistemini etkileyen nedenler duymanın da etkilenebileceğinin göstergesidir, Bu nedenle baş dönmesi hastaları kulak burun boğaz hekimlerince ayrıntılı değerlendirilmelidir. 

İlgili haberlerimiz: 

​Kulak çubuğundaki 5 tehlike
Kulağımızı temizlemek için kullandığımız kulak çubukları mantardan işitme kaybına birçok probleme yol açıyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Baylançiçek kulak çubuğunun zararlarını anlattı.

​Kulak temizlerken dikkat edilecekler
Kulak temizleme mutlaka bir sınırı olması gereken bir bakımdır. Çünkü kulak kirinin yokluğu kuru ve kaşıntılı bir kulakla karşı karşıya kalmanızı sağlayabilir. İşte kulak temizlerken dikkat edilmesi gerekenler.

Dış kulak yolu enfeksiyonu
Dış kulak iltihabı neden olur? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Dış kulak yolu enfeksiyonlarından nasıl korunabiliriz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER