14.08.2020

Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı

Koronavirüs nedeniyle maske zorunlu olunca, yıllardır ağız kokusu sorunu olan insanlar ağızlarının koktuğunu fark etmeye başladı.

İZLE: AĞIZ GARGARASI NASIL YAPILIR?👇 
Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, “Ağız kokusu çok ciddi bir sorun. Ağzı kokan bir insanın yakınında duran herkes kokuyu fark edebilir. Ancak karşı tarafı kırmamak adına böyle şeyler söylenmediği için ağzı kokan insanlar bunun farkına varamıyor” dedi. Ancak konavirüs nedeniyle maske zorunlu olunca insanların ağızlarının koktuğunu fark ettiğini belirten Zogun, “Kişi ağzının koktuğunu anlamaz. Ancak maske takıldığında ağızdan gelen koku burun tarafından daha net anlaşılabiliyor. O koku hep vardı ama maskeyle daha net anlamış oldular. Son dönemde bu yönde birçok hastayla karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Maske, ağız kokusu sorununu ortaya çıkardı

Ağız kokusu çok ciddi bir sorun ancak ağzı kokan bir insanın bunun farkına varabilmesi genellikle zor olabiliyor. Fakat konavirüs nedeniyle maske zorunlu olunca kişiler, ağız kokusu sorunu olduğunu fark etmeye başladı. Çünkü maske takıldığında ağızdan gelen koku burun tarafından daha net anlaşılabilir hale geldi. 

Ağız kokusunu tespit etme yolları

Maskeden ağız kokusunu tespit edemeyenler için ise Zogun, “Ağız kokusunu fark etmenin farklı yolları var. Ağız kokusu cihazları da bulunuyor. Ancak güvenirliği düşük. Bir diğer kolay yol ise bileğiniz içine biraz tükürük bırakıp 5-10 saniye sonra koklayın. Kötü bir koku hissediyorsanız muhtemelen ağzınız kokuyordur” diye konuştu.

Ağız kokusu nedenleri

Ağız kokusunun birçok farklı nedeni olduğunu aktaran Zogun, “Gerçekten dişlerden mi, boğazdan mı yoksa mideden mi geldiği tespit edilmeli. Çürük dişler, kötü, eski köprüler, dolgular, bunların altında oluşan gizli çürükler en önemli nedenler. Ayrıca 20 yaş dişleri en arkada bulunur. Bunun etrafına yemek artıkları girer ve temizlemesi çok zordur. Bunlar da koku yapar. Bir diğer neden olarak da yetersiz diş fırçalama, az su içme gösterilebilir” dedi.

Ağız kokusu nasıl tedavi edilir?
  • Ağız kokusu mide, boğaz ya da farklı bir hastalık kaynaklı değilse ağız kokusunu ortadan kaldırmak için ağız temizliğine dikkat etmek gerekiyor.
  • Günde mutlaka en az 2 kere dişlerinizi fırçalayın.
  • Dişlerin arasında biriken bakterilerin daha iyi temizlenmesi için diş fırçalamanın dışında düzenli olarak arayüz fırçası kullanın, diş ipi, diş duşu gibi uygulamaları aksatmayın.
  • Tükürüğün kalitesini artırmak için bol su için.

6 ayda bir kontrolü aksatmayın
Zogun, tüm bunların yapılmasına rağmen sorun devam ediyorsa bir uzmana başvurulması gerektiğini belirterek “Hiçbir sorun olmasa bile 6 ayda bir diş kontrolü yapılmalı” tavsiyesinde bulundu.

Video ile öğrenin: Ağız Kokusu Tedavisiİlgili haberlerimiz:

Ağız kokusu nasıl giderilir?
Sanıldığından daha yaygın görülen ağız kokusu kişinin sosyal çevresini etkileyeyip mahcubiyete ve buna bağlı sosyo - psikolojik problemlere yol açabiliyor.

Ağız kokusunu önlemenin 10 yolu
Ağız kokusu, hem insanın kendisini hem de çevresini rahatsız eder... Ağız kokusundan kurtulmak için yapabileceklerinizi pudra.com'dan öğrenebilirsiniz.

10 adımda ağız kokusundan kurtulun!
Siz de ağız kokusu çilesini çekenlerden misiniz? Oysa ağız kokusuyla yaşamak kaderiniz değil. Çok basit önlemlerle çevrenize mis gibi bir nefesle gülümseyebilirsiniz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER