12.07.2021

Polikistik Over Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalama bozukluğuna bağlı kısırlık, âdet düzensizliği, tüylenme artışı gibi sorunlara yol açabilen polikistik over hakkında en sık sorulan sorular!

İZLE: POLİKİSTİK OVER TANISI NASIL KONUR?👇 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer kadınların önemli sorunlarından biri olan ve yumurtalama bozukluğuna bağlı olarak kısırlık, âdet düzensizliği, tüylenme artışı gibi sorunlara yol açabilen ve tedavi edilmediğinde daha ileri sağlık sorunlarına zemin hazırlayan polikistik over sendromu hakkında Pudra.com okuyucuları için bilgi verdi. 

Polikistik Over Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların başında gelen Polikistik Over Sendromu (PKOS), doğurganlığı olumsuz etkileyen kadın hastalıklarının başında geliyor. Polikistik over sendromu, yumurtlama bozukluğuna neden olarak; infertilite (kısırlık), âdet düzensizliği, tüylenme artışı gibi şikayetlere yol açmasının yanı sıra tedavi edilmediği durumlarda hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok farklı hastalığa da zemin hazırlıyor. Biz de Pudra.com olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer'e polikistik over hakkında en sık sorulan soruları sorduk, önemli yanıtlar aldık.

Op. Dr. Meral SönmezerPolikistik over sendromu nasıl belirti verir?

Op. Dr. Meral Sönmezer: Polikistik Over Sendromu, başlangıç döneminde belirti vermese de zaman içerisinde birtakım semptomlar ile kendini göstermeye başlar.

Semptomlar kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte çoğu kadında görülen ortak belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Polikistik over sendromu belirtileri:
 • Kanda androjen hormonlarının artışına bağlı olarak ortaya çıkan ciltte yağlanma, sivilcelenme, erkek tipi tüylenme, tüylerin koyulaşması ve kalınlaşması ve aşırı saç dökülmesi gibi problemler
 • Düzensiz yumurtlama sonucunda âdet olamama veya düzensiz âdet görülmesi
 • Hamile kalmada zorluk yaşama, tekrarlayan düşükler, infertilite (kısırlık)
 • Öözellikle karın bölgesinde yağlanma, kiloda artış ve kilo vermede zorluk yaşama gibi kilo problemleri
 • Boyun, kasık, koltuk altı ve göğüs altı gibi sürtünmenin fazla olduğu bölgelerde cilt renginin koyulaşması ve derinin kalınlaşması
 • Depresyon ve ruh hali değişiklikleri
 • Kan basıncı yüksekliği
 • İnsilüne karşı direnç
 • Uyku apnesi, horlama
 • Endometrial hiperplazi (rahim duvarı kalınlaşması)

Polikistik Over Sendromu (PKOS) tanısı nasıl konur?

Op. Dr. Meral Sönmezer: Polikistik over sendromu tanısı; hastanın şikayetleri, fizik muayene, ultrason ve kan testleri ile konabilir. Polikistik over sendromu tanısının konulabilmesi için spesifik bir test olmasa da, tipik belirtileriyle kendisini göstermektedir. ,

PKOS tanısı konulabilmesi için tanı kriterlerinden en az iki tanesinin gözlenmesi gerekmektedir:
 • Uzun süren âdet gecikmeleri ya da hiç adet görememe gibi yumurtlama bozuklukları olması.
 • Yapılan ultrasonografide tipik polikistik over (PKO) görüntüsünün gözlemlenmesi
 • Ultrasonda çapları 8-10 mm'yi geçmeyen, yumurtalıkların birinde veya her ikisinde yerleşim gösteren çok sayıda kist (folikül) bulunması.
 • Polikistik over sendromunda hormon ve tam kan sayımı testleri ile kandaki androjen hormonlarının seviyesi ile FSH ve LH adlı hormonların seviyelerinin tespiti hastalığın tanısının konulmasında önemlidir.
 • Ayrıca; aşırı tüylenme veya tüylerin kalınlaşması, androjen hormonu seviyesinin yüksek olması gibi hiperandrojenizm (aşırı androjen), belirtileri ve bulgularının olması da tanı konulması için gerekli kriterler arasındadır. 

PKOS tanısının konulabilmesi için ultrasonda PKO görüntüsünün olması,  yumurtlamanın olmaması ya da sadece hiperandojenizm olması tek başlarına yeterli değildir ve bulgulardan en az iki tanesi aynı anda gözlenmelidir. Aynı zamanda hastanın tansiyon ve kan şekeri seviyesi de kontrol edilmelidir.

Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Op. Dr. Meral Sönmezer: 
Polikistik over sendromu için standart ve kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, uygulanacak olan tedavi yöntemi, hastada gözlenen şikayetlere ve hastanın genel durumuna uygun olacak şekilde hekim tarafından kişiye özel olarak planlanmalıdır.

Polikistik over sendromu uzun süre tedavi edilmediği durumlarda; tip 2 diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, obezite ve rahim kanseri gibi hastalıkların gelişmesine zemin hazırlar. Hastalarda doğrudan görülen sorunların başında, yumurtalama bozukluklarına bağlı olarak gebe kalamama gelmektedir.

Tedavide ilk adım kişinin hayatını düzenlemesi ile mi başlıyor?

Op. Dr. Meral Sönmezer:
Evet. Polikistik over sendromu kronik bir hastalıktır ve tedavide ilk adım, bu hastalığı tanıyarak buna uygun bir yaşam tarzı benimsemek olmalıdır.

Bu nedenle, bu hastalığa sahip kadınlar öncelikle sağlıklı beslenme, egzersiz ve kilo kontrolü gibi faktörlere dikkat etmelidir. Ayrıca: 
 • Vücuttaki hormon dengesinin sağlanması, yağ ve şeker metabolizmasının dengelenmesi amacıyla ilaç tedavileri yapılmalı,
 • Yumurtalama fonksiyonu bozulmuş olan hastalarda ise tekrar yumurtlama sağlamaya yönelik ilaç tedavileri veya laparoskopik (kapalı) yöntemlerle yumurtalıklara yönelik cerrahi girişimlere başvurulmaktadır.

Bunlara ek olarak hastanın, diyetisyen tarafından hazırlanan kişiye özel polikistik over sendromu diyeti ve fiziksel aktiviteyle tedavi sürecini desteklemesi gerekmektedir. 

Pek çok hastalıkta olduğu gibi polikistik over sendromunda da hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi, hastalığın ilerlemeden durdurulması ve hastalığın neden olacağı sorunların önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir.

Dolayısıyla siz de Polikistik Over Sendromu belirtilerine rastlıyorsanız, kesin tanı ve teşhis için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız.

İlgili haberlerimiz:

Fazla kilo polikistik over sendromunu tetikliyor
Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan polikistik over sendromunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Sık rastlanan bu hormon bozukluğunun tedavisindeki en önemli basamak, kilonun kontrol altına alınması.

Polikistik over sendromu
Polikistik over sendromu, kadınlarda adet düzensizliği, tüylenme ve kilo problemi ile görülebilen bir rahatsızlıktır. İşte bu rahatsızlık hakkında her şey...

​Polikistik Over Sendromu diyeti
Kadınların şikayetçi olduğu konulardan biri olan Polikistik Over Sendromu’nda beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz?

​Yüzdeki aşırı tüylenmenin nedenleri
Kadınların yüz bölgelerinde ortaya çıkan aşırı kıllanmanın nedenleri Pudra.com'da.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER