Pudra.com 07.12.2012

Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor

Soğuk havalarda kalbimizin atış sayısında, kan basıncında ve kalbin iş yükünde artma meydana gelir. Bu da göğüs ağrısı, kalp krizi ve ani ölümlerin görülme riskini artırır.

Hava çok soğuk. Hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Kışın görülen masum hastalıkların yanı sıra soğuk havalar ani kalp ölümlerine yol açabiliyor.

Soğuk hava kalp krizi riskini artırıyor

Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy, soğuk havanın kalp krizi üzerindeki olumsuz etkisi, ani kalp ölümlerine yol açan nedenler ve risk grupları hakkında şu bilgileri veriyor:

Soğuk havalar kalbi etkiliyor

"Beynimizde 'Hipotalamus' diye adlandırılan bölge, beynin içerisinde vücudun termostatı gibi görev yapar. Küçük bir ısı değişiminde ısıyı koruyucu mekanizmalar devreye girer ve ciltte bulunan kan damarları büzülür, kaslar titremeye başlar; böylece hem ısı kaybı önlenmeye hem de fazladan ısı oluşturulmaya çalışılır. Hipotalamusun esas görevi, hayati organların (beyin, kalp, böbrek) kabul edilebilir ısı ortamında bulunmalarının sağlamaktır. Eğer bu sağlanamazsa soğuğa bağlı hastalık veya sonucunda ölümler görülebilir.

Soğuk oluştuğunda vücudun buna verdiği ilk cevap cilt damarlarında büzülmedir. Bunun temel amacı, ciltten ısı kaybını önlemek ve sıcak kanı hayati organlara göndermektir. Bu kanın yerinin değişmesi sonucunda ise geride kalan bölümde damardan dokuların içerisine su ve tuz kaçacak, vücudumuzda dolaşmakta bulunan kanın yoğunluğu artarken, pıhtılaşma özelliği ve vücutta genel iltihabi reaksiyon gelişimi de artacaktır.

Kalp krizi ve ani ölümler
Soğuk havalarda kalbimizin atış sayısında, kan basıncında ve kalbin iş yükünde artma meydana geleceğinden bu soğuk ortamda 'anjina' adı verilen kalbin beslenme bozukluğuna bağlı göğüs ağrısı, kalp krizi ve ani ölümlerin görülme riski artar. Ancak her insanın vücudunun soğuk havaya verdiği cevap farklı olur. Yaş, fiziki durum, altta yatan kronik hastalıkların sayısı ve derecesi soğuğa karşı verilen cevabı etkiler.

Soğuk havalarda özellikle dikkat etmesi gerekenler gruplar
• Yaşlılar (Özellikle 60 yaş ve üzeri)
• Çocuklar (Vücut yüzey alanı/kilo oranı yüksek olduğundan)
• Kalp hastalığı ve felç geçirmiş olanlar
• Akciğer hastalığı bulunanlar (Kronik solunum veya astım hastalığı olanlar)

Erkekler soğuk havadan daha fazla etkileniyor
Soğuk havanın ölümcül etkileri özellikle 25-59 orta yaş grubundaki erkeklerde daha sık görülür. Erkekler için özellikle ilk soğuk başlangıcından sonraki birinci gün, kadınlar içinse dokuzuncu günden itibaren soğuk hava ölümcül etkisini gösterir. Bunun başlıca nedenleri; erkeklerin kadınlara oranla daha fazla dışarıda yapılan işlerde çalışmaları, fiziksel kuvvet ve aktivite gerektiren işlerde daha fazla çalışmaları ve bu nedenle de soğuğun etkisine direkt maruz kalmalarıdır. Daha yaşlı olan emekliler grubu ise vakitlerinin çoğunu evlerinde geçirdiklerinden soğuk havaya diğer orta yaş gruba göre daha kolay adaptasyon gösterirler.

Soğuk havada kalbinizi korumak için sağlıklı öneriler
• Kalp check- up’ı yaptırın.
• Sokağa çıkarken sıkı giyinin. Aşırı soğuklarda sokağa çıkarken atkı ve bere takın.
• Daha çok alışveriş merkezileri gibi kapalı alanlarda vakit geçirin.
• Bol bol C vitamini tüketin.
• Besin değeri yüksek çorbalar için.
• Kış sebze ve meyvelerini ölçülü bir şekilde tüketin.
• Kalp hastasıysanız soğuk havada yanınızda dil tableti bulundurun."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER