24.12.2018

Soğuk kış rüzgarları gözlerinizi kurutabilir

Soğuk havalarda yüksek ısılarda çalıştırılan kalorifer ve klimalar göz kuruluğuna neden oluyor.

İZLE: GÖZ KURULUĞU TEDAVİSİ👇 
Kışın, düşük nem nedeniyle; kuru bir cilt, çatlamış dudaklar ve kuru gözlerle mücadele etmek durumunda kalabilirsiniz. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Atmaca, “Kışın, soğuk havalarda nem oranı düşer. Kaşınan gözler, kışın sık görülen bir sorundur ve buna düşük nem sebep olur” diyor.

GÖZ KURULUĞU TEDAVİSİ

Soğuk havalarda yüksek ısılarda çalıştırılan kalorifer ve klimalar göz kuruluğuna neden oluyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Atmaca, kışın gözlerimizin kurumaması için önemli tavsiyelerde bulundu.

Soğuk dış hava ve ısıtılmış iç hava, genellikle diğer ortamlardan daha az neme sahiptir. Kışın çoğu insan soğukla savaşmak için evlerinde veya ofislerinde ısıyı açıyor. Sonunda da nem oranı iyice düşüyor. Bu da göz sağlığı için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Isıtılmış yerlerde zaman geçiriyorsanız, havaya nem eklemek için bir nemlendirici kullanın.

Bolca sıvı için. Vücudunuzu nemli tutmak gözlerinizdeki nemin korunmasına da yardımcı olur.
Omega-3 alımınızı artırın.

Otomobilde ısıtıcıyı yüzünüze doğru ayarlamayın
“Isıyı doğrudan yüzünüze üfletmeyin çünkü bu, gözlerinizdeki nemi kurutur. Özellikle arabanızda, ısıtıcı deliklerini yüzünüze değil alt bedeninize doğru yönlendirin diyen Dr. Fatih Atmaca, “Dışarıdayken, tozların ve rüzgarın gözlerinize girmesini engellemek için koruyucu gözlük veya siperliği olan bir şapka kullanın” dedi.

Kontakt lens kullanıyorsanız, lenslerinizi takarken ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Soğuk havalarda gözleriniz daha da kuruduğundan, lensle temasta enfeksiyon ve kaşıntı riskini azaltmak için el hijyenine daha çok önem verin.

Kışın ara sıra kuruyan gözlerinizin en sonunda kuru göz hastalığına yakalanmaması için doktor muayenesini ihmal etmeyin.

İlgili haberlerimiz:

Göz kuruluğu neden olur?
Göz kuruluğu nedir ve nasıl tedavi edilir? Belirtileri nelerdir ve göz kuruluğu olanlar nelere dikkat etmeli?

​Soğuk havalarda göz enfeksiyonları
Havaların gün geçtikçe soğumasıyla birlikte alerjik göz hastalıkları yerini mikrobik göz hastalıklarına bırakmaya başladı. İşte göz sağlığımız için dikkat etmemiz gerekenler.

​Alerjik hastaların kabusu: soğuk havalar
Soğuk havalar da aynı bahar mevsimi gibi alerjik hastaların oldukça dikkatli olması gereken bir dönem.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER