29.10.2017

Tatlandırıcılar sağlığa zararlı mı?

Tatlandırıcı kullanmanın zararlarından bahseden uzmanların aksine Prof. Dr. Taner Damcı, hiçbir zararının olmadığını ifade ediyor.

Obezite ve sağlık gerekçeleriyle, artık bireyler sağlıklarına eskisinden daha çok dikkat ediyor. Günlük kalori alımına gösterdikleri dikkat eskiye oranla artmış görünüyor. Düşük kalorili ve kalorisiz ürünler raflarda daha fazla yer bulmaya başladı. Özellikle şekere dikkat etmek isteyen tüketiciler için düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcıların iyi bir alternatif olduğunu belirten İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Taner Damcı, kullanıcıların tatlandırıcı içeren gıda ve içecekleri güvenle kullanabileceğini, hiçbir zararı olmadığını ifade etti.

Tatlandırıcılar sağlığa zararlı mı?
 
Tatlandırıcıların sağlıklı olup olmadıkları konusunda  birçok kişi karar veremiyordu fakat Prof. Dr. Damcı, “Tüketiciler, günlük beslenme önerilerine uygun, yeterli ve dengeli bir beslenme çerçevesinde, onaylı tatlandırıcıları güvenle kullanılabilir” şeklinde konuya açıklık getirdi. 

Gıdalarda ve içeceklerde kullanılan düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcıların bir yandan tat ve genel beslenme kalitesini korurken, diğer yandan da birçok gıda ve içeceğin içerdiği kalori miktarını azalttığına dikkat çeken Prof. Dr. Damcı, içlerinde Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gibi dünya çapında tanınmış yetkili kurumların da onay verdiğini belirtti.
 
"Spekülasyonlar tüketiciyi olumsuz etkiliyor"
 
Tatlandırıcıların günümüzde birçok üründe kullanıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Damcı, "Ülkemizde de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Türk Gıda Kodeksi tatlandırıcıların, hangi üründe, ne oranda kullanılabileceği belirtiliyor. Bu konuda maalesef bazı spekülasyonlar üretiliyor. Bu tarz açıklamaların yapılması hem üreticiyi hem de tüketiciyi olumsuz etkiliyor" diyor.

Uyarı: Eğer kronik bir rahatsızlığını, alerjiniz varsa kullanmadan önce bir uzmana danışmanızı öneririz.

İlgili yazılarımız:
Tatlandırıcılar kilo mu aldırıyor?
Çayınıza sakkarin atma alışkanlığınız var mı? Yanıtınız "evet" ise bir kez daha düşünün. Dr. Ebru Aydın, tatlandırıcılarla ilgili gerçekleri Pudra.com'a açıklıyor.

Şeker kriziyle doğal yollarla mücadele edin
Tatlı krizleriyle baş edemiyorsanız, kan şekerini dengeleyen seçimlerle alternatif çözümler üretebilirsiniz. Çözüm önerilerini, beslenme ve diyet uzmanı Dilara Koçak anlatıyor.

Diyet ürünler iştah mı açıyor?
Diyet yapanların kullandığı tatlandırıcılar kilo vermede etkili mi? Dr. Ayça Kaya, tatlandırıcıların kilo vermeyi durdurduğunu, hatta kilo almaya neden olduğunu söylüyor ve gerekçelerini sıralıyor...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER