11.12.2019

Uzmanından akneye karşı 6 etkili öneri

Prof. Dr. Sedat Akdeniz, akne sorununa karşı 6 etkili öneride bulundu! Cildiniz akneye yatkınsa veya akne tedavisi görüyorsanız önerileri mutlaka okuyun.

İZLE: AKNE TEDAVİSİ👇 
Ergenlik sivilcesi olarak bilinen akne, özellikle 12-25 yaş arası bireylerin yüzde 85’ini etkileyen ve ergenlik döneminde en sık görülen deri hastalıklarından biri. Çoğunlukla genetik faktörlerden kaynaklanan bu sorun kişinin yaşam kalitesini ciddi ölçüde bozabiliyor. Acıbadem Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Sedat Akdeniz, "Akne; hastalarda anksiyete, sosyal izolasyon, özgüven eksikliği ve depresyon gibi psikolojik etkiler oluşturabiliyor. Akneli bireylerde işsizlik oranının daha yüksek olduğunu görüyoruz. Akneye çoğunlukla genetik etkenler neden olsa da kişisel ve çevresel faktörler de zemin hazırlayabiliyor. Ancak alacağımız bazı basit önlemlerle akneden büyük ölçüde korunmak mümkün” diyor.

Uzmanından akneye karşı 6 etkili öneri

Prof. Dr. Sedat Akdeniz, akneye karşı etkili 6 önlemi anlattı, önemli uyarı ve önerilerde bulundu. Cildiniz akneye yatkınsa, akne sorunu ile sürekli uğraşıyorsanız veya hali hazırda akne tedavisi görüyorsanız, bu önerileri mutlaka okuyun.

1. Stresi yönetmeyi öğrenin

Vücutta artan stres hormonları bağışıklık sistemini baskılayarak, akneye neden olan bakterinin etkisini ve çoğalmasını artırıyor. Yapılan çalışmalar; stresin bağırsaklardaki faydalı-zararlı bakteri dengesini de bozarak akneye yol açabildiğini gösteriyor. Bu nedenle günlük yaşantımızda stresten uzak durmak çok da mümkün olmadığı için, stresi yönetmeyi öğrenmek, gerekirse uzmandan destek almakta fayda var.

2. Protein tozundan uzak durun

Vücut geliştirmek için kullanılan protein tozları ve androjen içerikli ilaçlar akne gelişmesine ve aknenin şiddetlenmesine neden olabiliyor. Bu hastalarda akne lezyonları yüz dışında sırt ve omuzlarda da gelişiyor. Bu nedenle protein tozundan uzak durun. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar ve B2, B6 ve B12 vitaminleri de akneye neden olabildiğinden doktor önerisiyle kullanın.

3. Aşırı süt tüketmeyin

Yapılan çalışmalar; UHT sütler ve süt ürünleri ile özellikle yağı tam olarak alınmış yağsız sütlerin fazla tüketiminin de aknenin gelişiminde daha etkili olduğunu ortaya koyuyor.Endüstriyel yağsız süt, işlem sırasında değişime uğraması ve daha az oranda östrojen içermesinden dolayı akneyi artırabiliyor.

4. Batılı tip beslenmeden vazgeçin

Son yıllarda yapılan çalışmalar ve gelişen tıbbi bilgiler beslenmenin akne gelişiminde etkili olabileceğini gösteriyor. Özellikle glisemik indeksi yüksek karbonhidratlı gıdalar ve batı tarzı (fast food) yüksek kolesterol, yağ ve kalori ağırlıklı beslenme akne gelişimine neden olabiliyor. Bu nedenle batı tarzı beslenmeden kaçınmak gerekiyor. Bu nedenle Akdeniz tipi beslenmeye özen gösterin.

5. Kozmetik kullanırken içeriklerine dikkat edin

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Sedat Akdeniz “Kullanılan bazı kozmetik ürünlerin içerdikleri çinko, bakır, resveratrol, kaolin, esansiyel ve bitkisel yağlar ovalama şeklinde kullanıldıklarında bazı kişilerde akneye neden olabilmektedir. Akne hijyen eksikliğinden kaynaklanmıyor. Hijyen nedenli olsa daha çok ayaklarımızı etkilerdi. Yüzün çok sık yıkanması aknenin şiddetlenmesine neden olabilir. Deri tipinize uygun ürünleri doktor önerisiyle kullanın” diyor.

6. Probiyotiklere sofranızda yer verin

Sindirim sistemimizde yaşayan bakteri, virüs ve mantarlardan oluşan mikroorganizma topluluğuna mikrobiyata adı veriliyor. Yapılan çalışmalar mikobiyatanın deri sağlığımız üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Bağırsak sağlığında önemli bir yeri olan probiyotik besinlere sofranızda yer verin.

Akne tedavisinin önemi nedir? 

Sadece psikolojik ve sosyolojij değil, uzun dönemde sağlıklı olmak adına akne sorununun çözülmesi gerekiyor. Bunların nedenlerinden biri de şiddetli akne probleminin prostat kanserine zemin hazırlaması. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Sedat Akdeniz “Erişkin yaşta şiddetli akneli hastalarda prostat kanseri gelişim riski artıyor. Öyle ki bilimsel bir çalışmada; erişkin erkeklerde görülen şiddetli akne ile ileri yaşlarda prostat gelişim riskinin 6 kat arttığı ortaya koyuluyor. Akneye neden olan mikroorganizma, prostat dokusunda kronik inflamasyon oluşturarak ve/veya hormonal faktörlerin etkisi ile prostat kanseri gelişme riskini artırıyor” diyor.

İlgili haberlerimiz:

​Akne izlerine lazerle tedavi
"Sivilcelerden kurtulsam, izlerinden kurtulamıyorum" diyenler! Lazerle akne izlerini ortadan kaldırmayla ilgili en son bilgileri Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nuri Battal anlatıyor.

​Yetişkinlerde akne problemi
Günümüzde 25 yaş sonrasında da giderek artan bir problem haline gelmeye başlayan akneler, yani sivilceler neden olur? Hangi tedavilerle kontrol altına alınabilir?

​Akne ve sivilcelerden kurtulmak için pratik çözümler
Sivilce ve aknelerden kurtulmak için doğal ve ucuz yöntemler arıyorsanız, bu önerilerimizi mutlaka denemelisiniz. Sivilceler için evde hazırlayabileceğiniz pratik çözümler Pudra.com'da.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER