@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 28.11.2013

30 yaşına gelmeden önce her kadının denemesi gereken egzersiz

Kemiklerin gelişimi 30 yaşına kadar sürer, sonra artık zayıflamaya başlar. Dolayısıyla kemikleri zayıflamadan güçlendirmek gerekir. İşte, kemikleri güçlendiren o egzersiz hareketi...

Hepimizin bildiği bir şey var ki, yaşlandıkça kemikler zayıflar. Bu nedenle onlar zayıflamadan önce güçlendirmeye başlamak gerekir.

30 yaşına gelmeden önce her kadının denemesi gereken egzersiz

En büyük kemik kütlesi, kadınlarda yüzde 90, 18 yaşındayken, erkeklerde ise 20 yaşındayken ediniliyor ve kemiklerin gelişimi 30 yaşına dek sürüyor. Bu dönemde ne kadar kemik güçlendirici egzersiz yaparsanız yanınıza kar.

Kadınların yüzde 16’sı 50 yaş üzerinde kemik erimesi sorunu yaşıyor. Bu da bilek, kalça ya da başka bir bölgede kırıkların oluşumunu kolaylaştırıyor. Spor yapmak da kemik kütlesinin oluşmasını ve sağlamlaşmasını sağlıyor.

Uzmanlar, yüzme ve bisiklet sürmenin kalp ve kas sağlığı açısından iyi, fakat kemik yapımı için çok da etkili olmadığını söylüyor. Kemik yapımı için ağırlık kaldırmanın etkili olduğunu belirtiyorlar. Bu bilgiden yola çıkarak, sizi Pudra.com’da bir egzersiz hareketiyle tanıştıracağız.

İşte, 30 yaşına gelmeden önce her kadının denemesi gereken kemik yapıcı hareket:


 • İki tane ağırlık kullanarak bütün vücudu itip çekme hareketi, aynı anda farklı kas gruplarını güçlendirmeye yarar.

 • İki elinizle birer ağırlık tutun. Başlangıç için 3,5 kiloluk ağırlık yeterli. Daha sonra 7 ila 9 kiloya kadar çıkarabilirsiniz ağırlıkları.

 • Dizlerinizi hafifçe bükün, sırtınız düz kalırken kalçanızı ileri doğru itin. Ağırlıkları bacaklarınızın arasında tutun.

 • Dikkatli bir şekilde ağırlıkları bacaklarınızın arasında sallayın ki hafif bir hız kazanın.

 • Hareketi akıcı bir şekilde, ağırlığı göğsünüze doğru dışarı, yukarı ve içeriye sallayarak yapın.

 • Dirsek bükümünüz ve yumruğunuz köprücük kemiğinin yakınında birbirine bakar pozisyonda dursun.

 • Dizlerinizi hafifçe bükün ve kollarınızı ağırlıklarla birlikte yukarı kaldırırken aynı anda zıplayın. Elinizde ağırlıkla yere inerken dizlerinizi zorlayabilirsiniz. Zıplamak yerine parmak uçlarınızda yükselebilirsiniz de.

 • Kısa bir an durun, sonra ağırlıkları omuz genişliğinde geriye düşürün ve sonra tekrar başlama pozisyonuna gelin.

  Her bir sette hareketi 10 kez yapın. Spor eğitmenleri başlangıçta üç set yapmayı, sonra beşe çıkarmayı tavsiye ediyor. Her set arasında 1-2 dakika dinlenmeyi ihmal etmeyin.

  Bu hareketi yapamayacağınız günlerde zıpla-çömel hareketi yapabilirsiniz. O hareketin de kemikler üzerinde benzer etkisi olduğunu söylüyor uzmanlar.


  Hareketin nasıl yapıldığını bu videodan izleyebilirsiniz.
  Kaynak: Oprah.com


 • POPÜLER GALERİLER
  gelinlik modelleri pudra
  mac mbfwi pioneering designersi 10
  lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
  korean beauty kore guzellik sirlari
  new york fashion week 26
  paris fashion week pudra 12
  mac mbfwi pioneering designersi 10
  oleg cassini collection 2117 2
  EN YENİLER