cosmopolitan 26.06.2009

Hollywood yıldızlarının vücut sırları

Madonna, Halle Berry, Jennifer Lopez gibi yıldızlar formlarını nelere borçlu? Kişisel koçları anlatıyor...

Hepimiz merak ederiz bu kadınlar bu yaşta olmalarına veya bu kadar çocuk doğurmalarına rağmen formlarını nasıl koruyorlar diye. Biz de size en doğru kaynaklardan bilgi vermek üzere bu güzel yıldızların koçlarını araştırdık ve onlardan öğrendik. Bakalım bu vücutların sırları nedir; nasıl beslenirler, hangi egzersizleri yaparlar?

Hollywood yıldızlarının vücut sırları

Seksi anneler Jessica Alba ve Halle Berry
Jessica Alba hamileliğinde 12 kilo, Halle Berry ise 14 kilo almış. Fakat doğumlarından kısa süre sonra her ikisine de baktığımızda buna inanmak çok zor. İki seksi yıldızın sırrı ise Romona Braganza ve 321 metodu. ‘321 Baby Bulge Be Gone’ programı 12 haftadan oluşuyor. Her çalışma yarım saatten bir saate kadar sürüyor ve kardio, dairesel çalışma, karın çalıştırma içeriyor. Bu şekilde bir saatlik bir çalışmada 500-600 kalori yakılıyor.

Jessica Alba haftada 5 gün kardio yapıyor ve karnını çalıştırmak için elinde topla sırtüstü yere uzanıp mekik çekiyor. Kendisinin bol bol bacak çalıştığını söyleyen Braganza, sırt ve bisepslerine de ağırlık verdiklerini söylüyor. Braganza 10 yıldır birlikte çalıştığı Alba için “Doğumdan tam 2 ay sonra eskisinden bile fit oldu” diyor.
Halle Berry’nin sırrı ise ‘karışım’. Her gün hem üst, hem alt vücut egzersizi yaparken, her hafta egzersiz tipini, set ve tekrar adetlerini değiştiriyor. “Artık önceki halinden daha güçlü” diyen Braganza, Berry ile haftada 4-5 gün çalıştıklarını söylüyor.

Braganza’nın annelerle uyguladığı diyet mönüsü ‘321’ ise şöyle: 3 et, 2 atıştırmalık, 1 litre su… “Besin gruplarını ve porsiyonları yok etmeden dengeli bir beslenme programı uyguluyoruz” diyor Braganza ve günde 1800-2000 kaloriye sadık kalmaya çalıştıklarını ekliyor.

Gwyneth Paltrow ve Madonna’nın gizli silahı
Gwyneth Paltrow kusursuz vücuduyla, Madonna da fazla söze bile gerek duyulmayan kaslarıyla en fit vücutlar arasında başı çekenler… Onların kişisel koçu ise kendi yöntemini yaratmış ve ünlü müşterilerinden övgü üstüne övgü alan Tracy Anderson. Anderson obez bir babanın kızıymış ve yapı olarak ona benzeyen vücudunu forma sokmak için 10 yıl uğraşmış. Yaptığı araştırmalar sonucu yarattığı yöntemiyle 25 kilo verdirdiği kadınlar bile olmuş. İşin sırrı ‘Hybrid Body Reformer’ adlı patentli pilates aletinde. Anderson, egzersizlerine bale, break dans gibi farklı dansları da adapte ettiğini belirtiyor. Gwyneth de Anderson için ‘gizli silahım’ diyor.

“Gwyneth ilk geldiğinde hiç dans edemiyordu, ama şimdi hem çok iyi bir dansçı, hem de oldukça fit bir vücuda sahip” diyen Anderson, onun günde 20 dakika egzersiz, ardından 40 dakika dans yaptığını söylüyor. Diğer müşterisi Madonna’nın ise çok disiplinli olduğunu, kendini kötü hissetse bile günde iki saat çalıştığını belirtiyor. Anderson, “Madonna çok sağlıklı besleniyor; asla işlenmiş yiyecekler yemiyor ve yediği her yemeğin kalitesine dikkat ediyor” diyor ve onun her zaman 19 yaşında göstereceğini söylüyor. Gwyneth Paltrow’un da organik beslenme taraftarı olduğunu düşünürsek, bu ikilinin bu kadar sağlıklı ve fit gözükmesini normal karşılamak gerek…

Tracy Anderson Madonna ve Gwyneth gibi bir vücuda sahip olmamız için 30 dakika kardio, 30 dakika da kas geliştirme olmak üzere günde 1 saat, haftada 6 gün çalışmamızı öneriyor. “Yağdan, baharattan uzak durup; bol yeşillik, et ve tavukla beslenin” diyen Anderson, spor yaptığımız alanın sıcak olmasının daha hızlı yağ yakmamızı sağlayacağının da altını çiziyor.Hamilelik başarısı Jennifer Lopez
Hamileliğinde yaklaşık 20 kilo alan Jennifer Lopez, ikizlerini doğurduktan kısa bir süre sonra eski formunu yakalayarak herkesi şaşkına çevirdi. Kişisel antrenörü Gunnar Peterson başarısını Lopez’e uyguladığı program ile kanıtlamış oldu. Peterson ona setleri, push-up’ları, şınavları ve hareketleri karıştırarak, 20-30 dakikalık yürüyüşler yaptırdı. Bu şekilde gücünü ve dayanıklılığını artırdı. “Önce elastikiyet çalışmaları, fonksiyonel antreman yaptık” diyor ve Jennifer’ın zaten bir anne olduğu için dayanıklı ve kuvvetli olduğunu söylüyor. Jennifer’ın aynı zamanda bisiklete bindiğini, yürüdüğünü ve koştuğunu; günden güne çalışmaları değiştirdiklerini belirtiyor.

Antrenörü Peterson Jennifer Lopez için “Aynı anda birçok işi birden yapabiliyor. Çok becerikli bir kadın” diyor. Ona hazırlanan bu özel programı haftada 4-5 gün, 60-90 dakika arasında uygulayarak, hamilelikte aldığı 20 kiloyu rahatlıkla vermiş. Lopez, aynı zamanda yediklerine de çok dikkat ediyor. Her gün meyve, haşlanmış sebze ve az protein içeren dört mini öğünü beslenme programında uyguluyor.

Heidi Klum, Jennifer Aniston, Beyonce gibi yıldızlar formlarını, güzelliklerini nelere borçlu? Öğrenmek için Hollywood yıldızlarının vücut sırları-2 makalesine tıklayınız.

Cosmopolitan Fit and Light


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER