pudra.com 14.07.2009

Kaslı kollara sahip olmak için egzersizler

Kaslı kollara sahip olma hayalimizi gerçekleştirmek için yapabileceğimiz egzersizler!

Hepimiz kaslı kollara sahip olmayı isteriz. Bunu sağlamak için önce kolumuzdaki kas gruplarını tanıyalım, ardından yapabileceğimiz sporları, egzersizleri öğrenelim.


Ufak bir anatomi dersi
Kollar üç temel kas grubundan oluşur:

Biseps
Dirsek ile omuz arasında ön kısımda bulunan kas grubudur. Dirseğin bükülmesinde ve elin hareket ettirilmesinde önemli rol oynar. Kadınlarda kasın feminen görünüme sahip olması için dikkatli çalışılmalıdır. Egzersizler sert bir şekilde değil; uzun zamana yayılarak, daha hafif hareketlerle yapılmalıdır.

Triseps
Dirsek ile omuz arasında arka tarafta bulunan kas grubudur. Kolu düzleştirmeye yarar. Kadınlarda yaşla da birlikte kolayca yağlanmaya ve sarkmaya müsaittir. Bu nedenle trisepsleri de düzenli bir şekilde çalıştırmak gereklidir.

Ön kol
Dirsekle bilek arasındaki kas grubudur. Kolun tüm hareketleri buraya bağlıdır.

Evde yapabileceğiniz hareketler

Triseps için (ağırlık olmadan çalışma)
  • Koltuğun veya sandalyenin kenarına oturun. Ellerinizi poponuzun yanına koyun. Kürek kemiklerinizi sıkarak, poponuzu sandalyeden hafifçe kaldırın, dirseğinizin maksimum bükülebildiği noktaya kadar aşağıya inin ve nefes alarak yukarı kalkın. Bunu 12’şerlik 3 veya 4 set şeklinde tekrarlayın.
  • Elleriniz ve dizleriniz yerde olacak şekilde (köpek duruşu) durun. Kollarınızın omuz hizasında ve aralarındaki mesafenin de 10-20 cm olmasına dikkat edin. Sırtınız da kalçanızın hizasında dümdüz dursun, aşağıya bükülmesin. Sırtınızın bu düzlüğünü koruyarak kollarınızı bükün ve ellerinize yakınlaşabildiğiniz kadar bükülün. Nefes alarak tekrar düzleşin. Bunu da 12’şerlik 4 set halinde yapın.


Biseps için (ağırlıkla çalışma)
  • Sandalyeye oturun ve bacaklarınızı açın. Sırtınız düz dursun. Sağ elinize size uygun kilodaki ağırlığınızı alın. Sağ kolunuzu aşağıya doğru açtığınızda bacağınıza temas edecek şekilde olsun. Sol elinizi de sol kalçanızın altına koyun (takoz görevi görecek ve sırtınızın düz durmasını sağlayacak). Sağ kolunuzu yavaşça kaldırabildiğiniz kadar kaldırın, sonra nefes vererek indirin. 12’şerlikten 3 set halinde iki kolunuzda da uygulayın.
  • Ayağa kalkın, kollarınızı gergin bir şekildeyken vücudunuza yapıştırın. İki elinize de yine size uygun kilodaki ağırlığı alın. Dirsek sabit kalacak şekilde ön kollarınızı omuzlarınıza doğru kaldırın ve nefes vererek indirin. Önce 15’erlik 5 set iki kol birlikte yapın. Ardından birer set önce sağ kolunuzu, ardından sol kolunuzu bu hareketle çalıştırın.


Kol çalıştıran spor dalları:

Yüzme
Kulaç atmak, serbest yüzmek, sırt üstü ve kelebek yüzme… Bunların hepsi kolları en iyi çalıştıran sporların başındadır. Bacaklarınız arasında yüzme tahtasıyla yüzmeniz de kollarınızın daha fazla çalışmasına yardımcı olacaktır.

Raket sporları
Tenis, squash, badminton gibi spor dallarında topa raketle yapılan sıkı bir vuruş, koldaki tüm kasların çalışmasını sağlar.

Top sporları
Basketbol, voleybol gibi sporlar da atış gücü gerektirdiğinden kolları iyice çalıştıran, yoğun kas oluşumunu sağlayan sporlardır.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER