01.08.2018

Pilates ile fit bir görünüme kavuşun

Zayıflayan kas kütlesi, duruş bozukluğunun yanı sıra ortopedik ve metabolik hastalıklarla kendini belli ediyor. Ancak pilates ile bunları önlemek mümkün!

Masa başı işler, trafikte geçirilen uzun saatler, egzersiz ve spor yapma alışkanlığının toplumda yerleşmemiş olması kısacası hareketsiz yaşam tarzı, birçok ortopedik problemi beraberinde getiriyor.

Pilates ile fit bir görünüme kavuşun

Kullanılmadığı için zayıflayan kas kütlesi, duruş bozukluğu başta olmak üzere ortopedik ve metabolik hastalıklarla kendini belli ediyor. Spor ve egzersizle bu rahatsızlıklar büyük oranda önlenebiliyor. Özellikle pilates metodu her yaş grubundan insanın rahatlıkla yapabileceği performans ve rehabilitasyon amaçlı uygulanan egzersizler olarak karşımıza çıkıyor. Memorial Wellness Medikal Fitness Danışmanı Murat Biçer, pilates egzersizlerinin sağlığa faydaları hakkında bilgi verdi.

Hareketsiz yaşam birçok rahatsızlığın nedeni

Sağlıklı veya herhangi bir sağlık problemine sahip olan bireylerin egzersiz programına başlamadan önce tam anlamıyla fiziksel uygunluğa sahip olması gerekmektedir. Pilates, vücudun her bölümünü çalıştırmaya yönelik egzersizler içerir ve bir uzman eşliğinde kontrollü bir şekilde uygulandığı zaman her yaş seviyesi tarafından yapılabilmektedir. Vücudu güçlendiren, denge ve koordinasyonu artıran pilates egzersizlerinde nefesin doğru alınması ve hareketlerin doğru yapılması gerekmektedir. Çeşitli ortopedik rahatsızlıkları olan kişilerden profesyonel sporculara kadar herkes tarafından uygulanabilmektedir.

Mat pilates kasları güçlendirerek ortopedik rahatsızlıkları gideriyor

Mat pilates; nüfusun büyük bölümünün yaşadığı ortopedik ve postürel problemleri gidermek için mat üzerinde pilates topu ve çemberi gibi çeşitli aksesuarlar kullanılarak yapılan bir egzersiz programıdır. Burada çeşitli hareketlerle kaslar ve eklemler çalıştırılmaktadır. Amaç ortopedik problemleri gidererek kişilerin sağlıklarına kavuşmaları ve arzu edilen fiziksel görünüme sahip olabilmeleri için en doğru temelleri atabilmektir.

Mat pilates daha çok stabilizasyon egzersizleri; dik posturü bozan çeşitli engellere karşı kasları güçlendirmek ve mobilizasyon egzersizleri ile hareket kabiliyetini kaybetmiş kasları geliştirmeyi hedefler. Vücudu daha güçlü ve dengeli kılabilmek adına core bölgesi denilen gövde iskeletini ayakta tutan büyük kas gruplarının aktivasyonunu içeren izotonik ve izometrik serilerinden oluşan bir ders olarak nitelendirilebilir. İzotonik egzersizlere dinamik egzersizler de denir. Kasları kısaltarak ve uzatarak çalıştırır. İzometrik (durağan) kas çalışması egzersizlerinde ise sadece hedeflenen kas grubu ve eklemi çalışır. Yapılan egzersizlerin çeşitliliği kişinin kendi kapasitesi ile ilgili geri bildirimler sunar, ileri antrenman yöntemleri ile kişi kendi gelişimine tanıklık eder.

Pilates gebelik öncesi ve sonrasında yapılabiliyor

Reformer pilates eklem hareket açıları hesap edilerek en doğal açılarda kasların güçlenmesini hedefleyip, eklemlerin sağlığını korumak için tasarlanmıştır. Horizontal düzlem hareketlerinin yanı sıra multi planda kullanıma imkan veren reformer ile hareket özgürlüğü üst seviyelere çıkarılabilir. Reformer kişinin core (merkez) bölgesini kuvvetlendirir ve bu sayede vücudun diğer bölümleri de oluşturulacak kuvvete direk katkı sağlar. Egzersizler kuvvet gelişiminin yanı sıra esneklik yeteneğini de artırmaktadır. Bunlara ek olarak...
  • Omurgayı destekleyen en derindeki kasların bile aktif olmasını sağlayarak, var olan boyun, sırt ve bel ağrılarını azaltır.
  • Kas, eklem ve bağ dokunun sağlıklı bir şekilde hareketini sağlar.
  • Gebelik öncesi ve sonrası vücudun toparlanmasında rahatlıkla kullanılabilir.
  • Spor veya kaza sakatlıklarının rehabilitasyonunda ve performansı arttırmak için farklı varyasyonların kullanılabileceği bir sistemdir.

Duruş bozukluğu düzgün nefes almayı da olumsuz etkiliyor
Postur bozuklukları fiziksel görüntünün dışında iç organların sağlıklı bir şekilde çalışmasını da engelleyebilmektedir. Solunum kapasitesinin azalmasından kalp sağlına kadar birçok negatif etki yaratabilmektedir. Bunu engellemenin en etkili yöntemlerinden biri doğru nefes tekniği kullanılarak “Reformer Pilates”le yapılan egzersizlerdir. Kişinin fiziksel durumuna, postürüne, spor geçmişine, yaşına, cinsiyetine, amaçlarına, mesleğine ve günlük yaşantısına uygun pilates egzersizi seçilmelidir. Uygulanacak programın niteliği kişiyi mutlu etmesinin yanında hedeflerine ulaştıracak kapsamda olmalıdır.

İlgili haberlerimiz: 

Pilates nedir, nasıl yapılır?
Pilates’le ilgili birçok sorunun yanıtı, örnek dvd ve kitap önerileri ile burada!

​5 pilates miti
Hekim ve pilates master eğitmeni Burcu Aydın, danışanlarının ve öğrencilerinin sık sorduğu sorulardan yola çıkarak Pudra.com okuyucuları için 5 pilates mitini yazıyor.

​Tembeller için pilates egzersizleri
Egzersize veya kendine hiç vakit ayıramayan, vakti kıymetli ya da tam tersi tembellikten egzersiz yapmayanlar için Dt. Burcu Aydın 3 kolay uygulanabilir pilates egzersizi öneriyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER