Pudra.com 24.08.2012

Bağırsak ve mide sorunlarınız kanser belirtisi olabilir

Teşhisi en zor ve en sinsi ilerleyen kanser türünün yumurtalık kanseri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ateş Karateke, teşhiste mide ve bağırsak sorunlarının dikkate alınmasının önemini vurguluyor.

Hiç kuşku yok ki; konu, kanser olunca hepimiz korkuyoruz ama erken teşhisin önemini de aynı oranda göz ardı ediyoruz.

Bağırsak ve mide sorunlarınız kanser belirtisi olabilir

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Karateke, Türkiye'de kadınların erken teşhis konusunda zafiyeti olduğuna vurgu yaparak, teşhisi en zor ve en sinsi ilerleyen yumurtalık kanserini “kadınlar için en büyük tehlike” olarak tanımlıyor.

Yumurtalık kanserinin kendine özgü semptomları olmadığı için, hastalığın belirlenmesi ve tanı koyulmasının zor olduğunun altını çizen Prof. Dr. Karateke, “Yumurtalık kanserinde gündelik şikayetlerin dikkate alınması hayat kurtarabilir” diyor.

Kadınların şikayet ettikleri belirsiz semptomların hazımsızlık, karında şişkinlik, çabuk doyma, iştah kaybı, sık idrara çıkma ve kilo değişimi (kilo kaybı ya da kilo alma) olarak sayan Prof. Dr. Karateke, “Hafife aldığımız bu sıkıntılar yumurtalık kanserinin ön belirtileri olabilir. Kanserin önüne geçmek ancak toplumsal bilinçlenme ve erken tanı ile mümkün. Bunun için halkı bilgilendirmeye ağırlık vermeliyiz. Türk kadınını sağlığına daha duyarlı olmaya davet ediyorum” diyor.

“Doğum kontrol hapları kanserden korunmada etkili”
Birden çok kez hamile kalan kadınlarda ya da emziren kadınlarda yumurtlama daha az olduğu için bu kadınlarda yumurtalık kanseri oluşumunda azalma görüldüğünü belirten Prof. Dr. Karateke, “Oral gebelik önleyicilerle sağlanan korunma doğrudur. Gebelik önleyici hapların kullanım süresi uzadıkça yumurtalık kanserine karşı daha etkin bir korunma sağlanır” diyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER