pudra.com 12.05.2009

Detoksa nasıl hazırlık yapmalı?

Detoks'tan öncesi özel bir beslenme programı yapmak ve vücudu hazırlamak gerekiyor.

The LifeCo Bodrum Detoks Merkezi Program Yöneticisi Mirey Yuhay, detoksa nasıl hazırlanıldığı, detoks sırasında neler yapıldığı, detoks sonrası yaşam konularındaki bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşıyor:


Detoksa Nasıl Hazırlanılır?

Detoksunuzdan en yüksek verimi alabilmek ve daha rahat bir detoks yaşayabilmek için detoks programına başlamadan 2 hafta önce veya en azından 3-4 gün önce şöyle bir beslenme programı izlemelisiniz:

1. Kahve, siyah çay, kola ve asitli içecekler ve alkol tüketilmemelidir.
2. Güne oda sıcaklığında 2 büyük bardak su ile başlanır.
3. Hergün 3 litre su içilir.
4. Yemeklerle birlikte su içilmez. İdeali yemeklerden en az yarım saat önce veya en az bir saat sonra su içmektir.
5. Gün boyunca taze sıkılmış sebze ya da meyve suyu (portakal suyu dışında) içilebilir.
6. Sabah kahvaltısında salatalık, domates, biber, zeytin, kızartılmış bir dilim çavdar, yulaf gibi tam tahıllı ekmek yenilebilir.
7. Sıcak içecek ihtiyacı bitki çayları ile giderilir.
8. Ara öğünlerde taze meyve sebze, mesela kabuğu ile birlikte salatalık yenebilir. Bir avuç taze badem, kuru kayısı gibi atıştırmalar olabilir.
9. Salatalar, etsiz sebze yemekleri, zeytinyağlı sebzeler, taze hazırlanmış sebze çorbaları da tüketilebilir.
10. Hayvansal proteinlerden sadece az miktarda balık tercih edilir.
11. Et, tavuk, yumurta ve süt ürünleri tüketilmemelidir.
12. Mercimek, nohut, kuru fasulye, börülce yenebilir.
13. Ağır karbonhidratlar (makarna, pilav, beyaz ekmek) yenmemeli.
14. Az miktarda kahverengi pirinç, gün içinde 2-3 dilim kızartılmış çavdar, yulaf ya da Alman ekmeği yenebilir.
15. Bol çiğ sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye ediliyor.
16. Akşam yemekleri tercihen 19:00’da bitmiş olmalı. Sonrasında bitki çayı içilebilir.

Detoksta Neler Yapılır?

Bitkisel içecekler – günde 10 kez içiliyor.
Detoks bir sıvı orucu şeklinde yapılır. Amaç sindirimi durdurmaktır. Çünkü günlük hayatta vücut sindirime çok ciddi oranda vakit ve enerji harcar. Bir et yemeğinin sindirilmesi 6-8 saat, bir karbonhidrat yemeğinin 3-4 saat, bir sebze yemeğinin 1-2 saat, meyvenin ise sadece yarım saat sürer. Ancak, bunu gün içinde minimum 3 kere, günlerce, aylarca ve yıllarca hiç durmadan yaptığımızı düşünürsek çok büyük bir yorgunluktur. Hayatınızda ilk defa sindirim yapmadan geçireceğiniz bu dönemde vücut kendini temizler, toksik birikimlerden kurtulur. Bu sizin aynen evinizde uzun zamandır yapmayı istediğiniz ancak misafirlerden ve günlük rutin işlerden bir türlü vakit bulamadığınız için ertelediğiniz işleri gündeme almaya benzer.
İçecekler hem toksin temizleyicidir hem de besin desteği sağlar. Dolayısı ile acıkmazsınız.

Kolema – kalınbağırsak temizliği
Programın içinde standart olarak lavmana benzer bir işlemin tuvalete oturtulan basit bir mekanizma ile kendi kendinize yapılmasıdır. Çoğu kişinin programda en tedirgin olduğu bölümdür. İlk defa yapılacak bir şey olduğu için normaldir. Ama hiç çekinecek bir şey yok. Hatta en faydalı 2. bölümü budur detoksun. Kolema olmayan Detox programları gerçek anlamda arınma sağlamaz. Çünkü kalınbağırsaklarda tıkanmış şeyleri attığınız zaman enerjiniz yerine gelir. Probiyotik (iyi bakteri) desteği aldığınız sürece sorun olmaz.

Ayrıca kabızlık problemi olanlar için de müthiş bir çözümdür. Bağırsaklardaki tıkanıklığı açarak müthiş rahatlatır. Ancak, tabii kabızlık kişinin seçimlerinin bir sonucudur. Yani lifli (kahverengi karbonhidratlar, meyve, sebze ve yeşil yapraklılar) yemiyorsanız, yeteri kadar su içmiyorsanız, hareketsizseniz ve stresliyseniz vücudun yapacak bir şeyi yoktur illa ki tıkanacaktır. Fakat bunları değiştirirseniz ve yine özellikle bir detoks programı sonrasında sürekli probiyotik de kullanırsanız bağırsak floranız daha güçlü olacağından bu problemle bir daha karşılaşmazsınız.

Egzersiz – yoga, meditasyon, trambolin
Hafif bir hareket vücudun toksinleri daha kolay atmasını sağlayacaktır. Detoks sırasında ağır sporlar önerilmez. Çünkü vücutta laktik asit birikir. Bu da istenmeyen bir şeydir. Bu yüzden hafif yoga, yürüyüş ve yüzme güzel tamamlayıcı desteklerdir.

Terleme – sauna, buhar
Bu da bir detoks programının en önemli ayaklarından biridir. Çünkü lenfatik sistemde biriken toksinler sauna ve buhar yaparak kolayca vücuttan atılır. Hem kilo vermeye, hem karaciğer yağlanmasına, vücuttaki ağrılara, cildi güzelleştirmeye de çok iyi gelir. İnfrared sauna özellikle tercih edilir. Çünkü çok daha düşük ısılarda kolayca terleyebilirsiniz.

Masajlar
Yine lenfatik sistemi hareketlendirerek toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Özellikle karın masajı kabızlık sorunu olanlar için birebirdir.

Eğitim
Doğru bir detoks programı, detoks sonrasında ne yapacağınız konusunda sizi bilgilendirmelidir. Çünkü detoks 1 hafta sürer. Yılın kalan kısmına ne yapacağınızı biliyor olmalısınız.

Rahatlama
Ve doğru bir detoks programı size rahat edeceğiniz konforu ve servisi size sağlamalıdır. Cep telefonu, bilgisayar, gazete ve TV’den uzak, okuma, uyuma, hiç birşey yapmama, düşünme gibi lüksleri size sağlayabilmelidir ki hem bedenen hem zihnen günlük hayatınızdan uzaklaşıp, yukarıdan bir bakışla ruhunuzla da yakınlık kurabilesiniz.

Detoks Sırasında Okunabilecek Destekleyici Kitaplar
Detoks – Daniel Reid
Beden – Zihin Dengeleme – Osho
Ruhsal Astroloji – Jan Spiller
Hayatınızın Amacı – Dan Millman

Detoks Ne Sıklıkta Yapılır? İdeal Süresi Nedir?
Bir detoks programının minimum süresi 4 gündür, ideali 7 gündür. Ancak, ihtiyaca göre 21 güne kadar uzatılabilecek bir programdır. Bunu her mevsim (yılda 4 kez) tekrarlayabileceğiniz gibi yılda en az 2 kere yapılmasını tavsiye ederim. Tabii aralarda nasıl yaşadığınıza bağlı olarak.

Detoks Sonrası Yaşam
Detoks yapan birçok kişi artık bu yaşam tarzına geçince hayatın tüm keyiflerini bırakmak zorunda olacağını düşünüyor. Bu çok yanlış bir düşünce. Sadece biraz daha dengeli olmaya çağırıyoruz kişileri. Seçimlerinizin %25’i kaçamak %75’i sağlıklı seçimlerden oluştuğunda herşey dengede. Tam tersini yaptığınızda toksinler başlıyor birikmeye.

Detoks ile daha çok enerjiniz olacak, daha genç görünecek ve hissedecek ve daha dinç bir yaşam sürdürmek isteyeceksiniz. Detoks sonrasında vücudunuzla ilgili yeni bir farkındalık geliştirecek ve sağlıklı yaşama bakışınız değişecek.

Yaşamınızda Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Daha temiz hava solumaya ve yeterli derecede oksijen almaya,
Yeterli miktarda ve kaliteli su içmeye,
Daha çok organik, taze, canlı ve alkali sebze, meyve, yeşillik, yemiş, baklagil ve tahıl tüketmeye,
Hareket etmeye,
Elektromanyetik dalgalardan ve stresten korunmaya,
Deterjan ve kozmetiklerinizde organik kullanıma geçmeye,
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye,
Alkol, sigara, kahve gibi bağımlılıklardan uzaklaşmaya,
Sahip olduklarınıza şükretmeye ve hayata bakış açınızı değiştirmeye,
Ve enerjik, dinç, bilinçli ve daha farkındalığı yüksek bir yaşama geçmeye.

Son Söz
Bu bir dönem. Aynen evlerimizdeki oymalı kakmalı mobilyaların değişip, hepsinin düz ve sade tarza geçmesi gibi biz de yeme ve yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmek ve sadeleştirmek durumundayız. Çünkü seçimlerimizin sonuçları bizi buna zorluyor. Yaşam enerjimiz düştü. Hiç birşeyden keyif alamıyoruz, alsak da geçici oluyor. Kalp, şeker, tansiyon rahatsızlıkları, obezite almış başını gidiyor. Gerginiz, negatifiz. Kadınlarda özellikle tiroid rahatsızlıklarına çok sık rastlanıyor.

Kendimizi daha iyi hissedebilmek için biraz çaba sarfetmek gerekiyor. Ve aslında küçücük çabalar çok büyük farklar yaratıyor. Fast food çağında herşey çok hızlı geliyor ve çok da hızlı gidiyor. Daha yavaş ve sindirerek kazandığınız faydalar daha kalıcı oluyor. Detoks programı da bunlardan biri. Gerçek sağlık ve güzellik içten gelir. Bunu da detoks sağlar.

Benim şahsi olarak kendime seçtiğim misyon bu hayat tarzını keyifli ve lezzetli hale getirmek. Bunu isteyen herkese gönülden yardımcı olmak istiyorum.

Kendinizi ne kadar kötü hissederseniz hissedin detoks bu kısırdöngüyü kırabilecek bir sihirli değnek gibidir. Ve bilmenizi istiyorum ki bir detoks programına katılmak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.

Mirey Yuhay
The LifeCo Bodrum Detoks Merkezi
Detoks Uzmanı ve Program Yöneticisi
mirey.yuhay@thelifeco.com
(532) 793 89 73

Mirey Yuhay'ın detoksla ilgili bu yazısının devamı için lütfen tıklayınız...
Detoks hakkında bilmek istedikleriniz
Detoks: Toksinleri nereden alırız?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER