11.04.2023

Sakız çiğnemek çürük riskini azaltır mı?

Sakız çiğnemek, içeceklerimizi bardaktan değil pipetten içmek gibi yöntemlerin diş çürüğü riskini azalttığını biliyor muydunuz? Detayı diş hekimine sorduk.

Beslenme ile diş çürüğü arasında ciddi bir ilişki mevcut. Besinlerin kimyasal ve fiziksel yapısı, hazırlanışı, yeme şekli ve sırasının diş çürüklerine yol açabildiğinin altını çizen Diş Hekimi Ayça Tarakçı, “Sert, yapışkan ve kolay erimeyen yoğun karbonhidratların çürük oluşturma potansiyelleri daha fazla. Sert, lifli ve kokulu yiyecekler ise çürüğe karşı koruyucu rol oynarlar. Kızartarak tüketilen yiyeceklerin çürük oluşturma potansiyelleri daha yüksek. Besinleri haşlama, yiyecekte daha fazla su kalmasını sağlıyor. Besinlerin kurutularak tüketilmesi çürük oluşturma potansiyelleri arttıran bir diğer faktördür. Örneğin taze incir daha az çürük oluşturuyorken, kuru incir oldukça yüksek bir çürük oluşturma özelliğine sahiptir. Çürük oluşturma potansiyeli yüksektir” açıklamasında bulundu.

Sakız çiğnemek çürük riskini azaltır mı?

Diş çürümesi ile beslenme arasındaki ilişki çok güçlü. Hangi besinleri tükettiğimiz kadar, hangi besinleri nasıl tükettiğimiz de diş çürümelerinde önemli etkenler arasında. Diş Hekimi Ayça Tarakçı, sert, yapışkan ve kolay erimeyen yoğun karbonhidratların çürük oluşturma potansiyellerinin daha fazla olduğunu söylüyor. Ayrıca sert, lifli ve kokulu yiyecekler de çürüğe karşı koruyucu rol oynuyorlar. Kızarmış yiyeceklerin çürük oluşturma potansiyelinin daha fazla olduğunu belirten Diş Hekimi Tarakçı, besinlerin haşlanmasının, yiyecekte daha fazla su kalmasını sağladığını belirtiyor. Ancak kurutularak tüketilmesi çürük oluşturma riskini artırıyor. Örneğin taze incir daha az çürük oluşturuyorken, kuru incir oldukça yüksek bir çürük oluşturma özelliğine sahip.
 
Taze incir

Diş çürüğünün, alınan sıvının izlediği yolu takip ederek de yayılım göstereceğinin altını çizen Diş Hekimi Ayça Tarakçı, “Çürük oluşturma potansiyeli fazla olan içeceğin bardakla içilmesi halinde daha fazla diş yüzeyi etkilenirken, pipetle içilmesi bu etkiyi azaltacaktır. Sık aralarla yiyecek ve içecek tüketmek dişlerde çürük oluşma potansiyelini arttırır. Dişlerin az sıklıkta asit ataklarına maruz kalması diş çürüğü oluşumunu azaltır. Özellikle ara öğünlerde yenen yiyecekler dikkatle seçilmeli” dedi.

Meyveler posası ile tüketilmeli

Dişlerin fırçalanamadığı durumlarda ise su içilmesi veya ağız gargarası yapılmasının önemine dikkat çeken Diş Hekimi Ayça Tarakçı, “Şekerli besinlerin tüketimi, peynir gibi şekerin oluşturduğu asidi tamponlayıcı gıdalar ile yapılmalı. Örneğin kurabiyeyi asitli bir içecekle tüketmek yerine çay ile tüketmek daha uygun olur. Hızlı beslenmenin yerini yavaş beslenme almalıdır. Taze meyvelerin suyunu sıkarak tüketmek yerine meyvenin kendisi posası ile tüketilmelidir” şeklinde konuştu.

Sakız çürüğü engelliyor
 
Sakız çiğnemek

Ana öğünlerde yağ içeriğinin zenginliği nedeni ile diş yüzeyleri daha kaygan olacak ve tükürük miktarı daha fazla olacağından şekerli yiyeceklerin tek başına bir öğün olarak tüketilmesi yerine ana öğün sonlarında tüketilmesinin daha az zararlı olduğunu ifade eden Diş Hekimi Ayça Tarakçı, “Ayrıca sakız çiğnemek de diş çürüğünden korunma yolları arasında yer alır. Sakız çiğnemek, tükürük akış hızını artırdığından yıkama özelliği ile çürükten korunmayı sağlar” dedi.

Tabii ki şekersiz olması kaydıyla... 

İLGİLİ HABERLERİMİZ:

Çocuklarda diş çürükleri nasıl önlenebilir? Diş sağlığı çocukluktan başlar. Süt dişleri de çürüyebilir... İşte çocuklarda diş çürümesine karşı alınabilecek önlemler ve tedavi yöntemleri...

​Saç dökülmelerinizin nedeni dişinizdeki çürükler olabilir
Cilt yaraları, deri döküntüleri, ani saç kayıpları ya da saçkıran yaşamanızın sebebi dişinizdeki çürükler olabilir. Diş çürüklerinin nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler Pudra.com'da...

​Diş bakımı için günde 5 dakika
Dişlerimizi sadece bir sorun olduğunda hatırlamak yerine sağlıklı dişlere sahip olmak için günde sadece 5 dakikamızı diş bakımına ayırmalıyız. Diş Hekimi Kıvanç Cebesoy, bu 5 dakika içinde yapmamız gerekenleri anlatıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER