pudra.com 18.06.2009

Yeşil detoks nasıl yapılır?

Yeşil detoksla kilo verin, enerji kazanın, parlak bir cilde sahip olun...

Yeşil detoks şifa verir yazımda yeşil detoksun ne olduğunu, yeşil içeceklerin faydalarını, yeşil içeceklerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken şeyleri sizlerle paylaşmıştım.


Bu yazımda yeşil detoksun nasıl yapılacağını, nerede ve kaç gün yapılabileceğini, çim suyu ne olduğu ve nasıl hazırlanacağını, çim suyunun faydalarını sizlere anlatacağım.

Yeşil detoks, koyu yeşillerin sularını içerek uygulanan bir tür arınma. Ispanak, pazı, roka, maydanoz, fesleğen, dereotu, kereviz sapı, karalahana gibi yeşilliklerden sevdiklerinizi karıştırarak, kalın demetler halinde meyve suyu sıkacağınızdan geçirip içine de biraz limon kattığınızda yemyeşil harika lezzette bir içecek çıkıyor. Hatta belki biraz zencefil de ekleyebilirsiniz. İçeceği biraz seyreltmek için salatalık suyu da kullanabilirsiniz. Bunu günde 2-3 kere içebilirsiniz. Çok hoşunuza gitmezse biraz da yeşil elma suyu ekleyebilirsiniz.

Yeşil Detoksu Nasıl Yapabilirsiniz?
Bu yeşil içeceklerden günde 5 adet içip yanı sıra 1 meyve suyu (elma, limon zencefil harika oluyor), 2 probiyotik (iyi bakteri kabızlık, gaz şişkinlik önleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici) ve Green Vibrance (64 adet içerikten oluşan demir, kalsiyum A ve C vitamini desteği) ile desteklediğinizde zımba gibi oluyorsunuz.

Ayrıca, gün içinde sevdiğiniz tüm sebze, baharat ve otları suya atıp kaynatıp sonra tanelerini süzüp içebileceğiniz bir detoks çorbası da yapıp içebilirsiniz. Benim sevdiğim karışım brokoli, karnabahar, ıspanak, roka, kereviz sapı, maydanoz, dereotu, fesleğen, patates, soğan, sarımsak, kırmızı biber, nane. Çok zorlanırsanız koyu yeşilliklerden kendinize güzel bir salata da yapabilirsiniz. Ancak, o zaman sindirim başlar ve arınmanız bu kadar güçlü olmaz. Bol bol su içmeyi de unutmayın tabii. Günde 3 litre yeterlidir.

Yeşil Detoksu Nerede ve Kaç Gün Yapabilirsiniz?
Bu programı kolayca evinizde uygulayabileceğiniz gibi detoks merkezlerinde yoga, meditasyon, masaj, sauna/buhar, zihin detoksu ve rahatlatıcı ortam eşliğinde de yapabilirsiniz. İster kilo vermek için ister master detoks öncesi ve sonrasında, 1-3 gün boyunca ön detoks ve detoks sonrası programı olarak da yapılabilir. .

İhtiyacınıza göre bu programı 1-2-4-7-21 güne kadar uygulayabilirsiniz.


Yeşillerin Kralı Çim suyu (Buğday çimi) - Kanser Düşmanı Yeşil
Çim suyu (buğday çimi) kanser olup doktorlar tarafından yakında öleceği söylenen Ann Vigmore (The Wheatgrass Book) tarafından keşfedilmiştir. Ann Vigmore, sağlıklı yaşam (özellikle kanser ve yaşam stili değişimi) konusunda uzmanlaşmış bir enstitü kurulmasını sağlamış: Hippocrates Health Institute (www.hippocratesinst.org). 21 günlük yaşam değişimi programında günde 2 kere çimsuyu, 3 kere de yeşil içecekler içilen bu merkezde yiyecekler %100 organik ve çiğ.

Çim suyu ne işe yarar?
 • %70 klorofil. Bitkilerin kanı. Yeşil rengini veren madde. Moleküler yapı olarak insan kanına çok benzer. Kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırır.
 • A,B,C,E vitaminleri var. B17 kanser hücrelerini öldürüyor.
 • Topraktan bitkiye geçebilen 102 elementten 92’sine sahip.
 • Kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum kaynağı.
 • Gaz, şişkinlik gibi sorunlarda rahatlatır.
 • Enerji verir, daha az uykuya ihtiyaç duyarsınız.
 • Sindirime yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kandan ve hücrelerden toksinleri temizler. Alkalize eder, kanın pH’ını dengeler.
 • Kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırır.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kırmızı kan hücrelerini arttırır. Kandaki bakterileri yok eder.
 • Antioksidan, anti-aging (yaşlanmayı geciktiriyor)
 • Kilo vermeye yardımcı olur.


Çim suyu nasıl yapılır?
Buğday çimeni tohumlarını bir gece 8-12 saat arası suda bekletin.
Sonraki 16-24 saat içinde tohumları bir üzeri delikli bir kapakla kavanozda filizlendirin. Tohumu günde 3 kere ıslatın ve durulayın.
Tohumu toprağa küçük bir kuyruk göründüğünde ekin. Tepsinin (bu özel bir çimlendirme tepsisidir) yarısını dolduracak şekilde ve tohumlar sık olacak şekilde.
Tepsiyi sulayın ve tohumları ilk 3 gün kurumamaları için toprak ile örtün.
İlk 3 günkü büyüme sürecinde toprağı günde bir kere sabahları iyice sulayın. Akşamları da hafifçe spreyle tohumları nemlendirin.
4. günden itibaren günde bir kere güzelce sulayın. Gölgede tutun direk olarak güneş ışığına temas etmemeli.
Küf ve çürüme problemlerine karşı, bir vantilatörle hava akımını 21-26 derece arasında ayarlamaya çalışın.
Çimeni kenarından ikinci bir uzantı çıktığında kesebilirsiniz. Normalde 7-12 gün arasında yetişir ancak havaya göre değişebilir. Dolayısıyla çimeni kesmek için mutlaka bu uzantının çıkıp çıkmadığı takip edilmeli.
Sadece bir kere biçebilirsiniz. Kesilmiş çimen buzdolabında 7 güne kadar saklanabilir. (Çim yapmak için gerekli malzemeleri www.shop.thelifeco.com adresinden temin edebilirsiniz.)

Çim suyu ne kadar içilir?
Günde 2 çay bardağını geçmeyecek şekilde sabah ve öğleden sonra 1’er çay bardağı içilebilir. (Daha fazla içilirse kusarsınız, çünkü çok güçlü olduğundan vücut absorbe edemez.)

Şifa Rengi Yeşil
Vücutta her çakranın (temel enerji noktaları) rengi farklıdır. Kök çakra kırmızıdır mesela. Orada bir sorun varsa kırmızı giymek, kırmızı renkli şeyler yemek, içmek iyileştiricidir. Yeşil renk ise şifa rengidir. Yeşil renkli yiyecekler yemek, içecekler içmek, yeşil renkte giyinmek, yeşilliklerle dolu bir doğada bulunmak sizi her anlamda iyileştirir.

Dolayısı ile yeşil detoks sizi iyileştirecek, yorgunluğunuzu atıp enerjinizi yerine getirecek ve kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Cildiniz pırıl pırıl, gözleriniz ışıl ışıl olacak.

Mirey Yuhay
The LifeCo Bodrum Detoks Merkezi
Detoks Uzmanı ve Program Yöneticisi
mirey.yuhay@thelifeco.com
(532) 793 89 73


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER