27.03.2019

Yüksek topuk ve sivri burun ayak kemiklerine zarar veriyor

Her ne kadar çok şık görünse de uzun süre kullanılan yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar, stilettolar ayak kemiklerine kalıcı zararlar veriyor.

Güzel görünmek, daha dik duruş sağlamak amacıyla yüksek topuklu gitmek, sürekli sivri burunlu ayakkabılarla dolaşmak, vücudumuzun bütün ağırlığını taşıyan ayaklarımızın sağlığını ihmal etmek anlamına geliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı ve Öğr. Üyesi Op. Dr. Kerem Ülkü, ayakları zorlayacak nitelikte yanlış ayakkabı seçiminin ve çok uzun süreler ayakta durmanın ayakta bulunan ‘sesamoid’ kemiklerinde kalıcı hasarlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Yüksek topuk ve sivri burun ayak kemiklerine zarar veriyor

“Metatarsal Sesamoidler”: Ayağımızdaki amortisörler!

Ayaklarımızda, tıpkı arabalardaki amortisörlere benzer bir işlev gören kemikçikler bulunuyor. Ayak birinci tarak kemiğinin parmakla oluşturduğu eklemin hemen altında yer alan ve metatarsal sesamoid adı verilen fasulye tanesi büyüklüğündeki bu iki küçük kemikçik, yürümenin ittirme aşamasında ayak baş parmağının itme kuvvetini artırma görevi üstleniyor. Peki “metatarsal sesamoid”lerin varlığından ne zaman haberdar oluruz? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Kerem Ülkü, uzun süre ayakta durduğumuzda ya da yürürken yürümenin ittirme aşamalarında ayaklarımızda hafif bir şişlik eşliğinde ortaya çıkan ağrıların bu kemikçiklerde sorun olduğunun habercisi olduğuna dikkat çekiyor.

Ağrılar nerede görülüyor?
 
Topuklu ayakkabı

Bu ağrılar genelde birinci tarak kemiğinin parmakla eklem yaptığı bölgenin altında görülüyor. Parmakta geriye doğru olan hareket kısıtlılığı da hastanın ağrıdan dolayı bu eklemi daha az hareket ettirme isteği nedeniyle yaşanıyor.

Yüksek topuklu ve sivri burunlu ise dikkat!

Sesamoid ağrısı özellikle kadınlarda uygun olmayan ayakkabı seçimleri nedeniyle ortaya çıkıyor.

Sesamoid ağrı sebepleri
 • Uygun olmayan ayakkabı seçimi
 • Uzun sürelerle ayakta kalma
 • Genç yaşlarda spor aktiviteleri sırasında yaşanan ani travmalar
 • Orta yaşlarda tekrarlayan küçük travmalar

Kimler daha yatkın?

Fiziksel olarak yüksek kavisli (çukur tabanlı) bir ayak yapısına sahip olan kişilerde ise 1. tarak kemiğinin eğik yapısı nedeniyle daha sık sesamoid ağrısına rastlanıyor.

Doğru ayakkabı seçmek korumanın en önemli yolu
 • Sesamoid problemlerinden korunmanın ilk yolu uygun ayakkabı tercihi.
 • Topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların sadece özel durumlarda ve kısıtlı sürelerde tercih edilmesi gerekiyor.
 • Uzun süre aynı ayakkabıyı kullanmak da ayakkabının taban özelliklerini olumsuz etkileyerek sesamoid bölgesindeki baskıyı artırıyor.
 • Ayak tabanı yeterli yumuşaklıkta olan ve yürüme eforunu kolaylaştıran yuvarlak tabanlı ayakkabılar kişiyi sesamoid problemlerinden koruyabiliyor.
 • Özellikle yüksek kavisli ayak yapısına sahip ve kilo problemi yaşayan kişilerin bu önerilere daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.

Sesamoid ağrıları, sesamoid kapsülündeki reaksiyonlar (Sesamoidit) nedeniyle ortaya çıkabildiği gibi zaman zaman kemik ödemi ve sesamoid kırıkları sonucu da oluşabiliyor.

Sesamoidit ağrıları olan kişilerde tedavinin ilk üç basamağı:
 • Kilo vermek
 • Doğru ayakkabı kullanımının sağlandığından emin olmak
 • Günlük ayakta kalma süresini geçici olarak kısıtlamak

Bazı hastalarda bunların yanı sıra, ayakkabı içine sesamoidlerin yastıklanmasını arttıran silikon destekler de konulabildiğini belirten Op. Dr. Tekin Kerem Ülkü, reaksiyonun şiddetli olduğu durumlarda hastaya ödem baskılayıcı ilaç tedavileri verilebildiğini de sözlerine ekliyor.

Bu tedavilerden yeterince fayda sağlanamaması halinde ağrının görüldüğü bölgeye uygulanan enjeksiyonlar, reaksiyonun büyük ölçüde baskılanmasını sağlıyor.

İleri seviye sesamoid ağrılarının tedavisi cerrahi

Daha ileri vakalarda açık veya endoskopik cerrahi yöntemlerle reaksiyonun temizlenmesi veya problem yaratan kemiğin bölgeden çıkarılması seçeneği gündeme gelebiliyor.

İlgili haberlerimiz:

Tüm gün ağrısız topuklu giyebilmenin sırları
Acı çekmeden topuklu nasıl giyilir merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu ipuçlarına göz atın.

​Topuklu ayakkabı giymenin 15 altın kuralı
Kadınların vazgeçilmezi sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar, hemen hemen her kadının gardırobunda. Peki hem şık hem de rahat olmak mümkün mü?

​Topuklu ve dar ayakkabılar sinirleri sıkıştırıyor!
Moda diye alınan rahatsız ayakkabılar ayak sağlığını bozuyor, sinir sıkışması yapıyorlar. Topukluların sağlımızı etkilememesi için neler yapabiliriz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER