@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 25.05.2015

Karıncalardan kurtulma yöntemleri

Özellikle yaz aylarında mutfağınızda ve evinizde ortaya çıkan karıncaları öldürmeden, onlardan nasıl kurtulacaksınız? Karınca istilasıyla mücadele etmenin en etkin yolları Pudra.com’da.

Doğada 12 bin farklı çeşidi bulunan karıncalar, koloniler halinde yaşayan, kendi aralarında iletişim becerileri yüksek olan ve herkesin bildiği gibi çok çalışkan canlılar. Her canlı gibi doğada yeri doldurulamaz bir işleve sahipler ve aslında biz bilmesek de böcek larvalarını ve pislikleri ortadan kaldırarak işimizi kolaylaştırıyorlar. Fakat özellikle yaz aylarının gelmesiyle mutfağımızda, balkonumuzda, çiçeklerimizin arasında ve hatta banyomuzda bile karıncalar görmeye başlıyoruz. Eğer önlem almazsak bu minik canlılar boylarından büyük bir istilacı koloniye dönüşebiliyor. Peki, karıncaları öldürmeden evimizden nasıl uzak tutacağız?

Karıncalardan kurtulma yöntemleri

Bu yazımızda istilacılarla mücadele etme yöntemlerini anlatıyoruz ancak öncesinde önemli bir bilgi vermekte fayda var: Ne olursa olsun karıncaları öldürmeden evinizden uzaklaştırmaya bakın. İlaçlama da bir yöntem ama çok uzun vadeli bir çözüm değil. İlaçlama yapılan bir eve üç ayda karıncaların tekrar gelme ihtimali çok yüksek. Bunu iki ırk arasındaki bir müsabaka olarak görün. Kim ne kadar sabırlıysa o kazanacak, önemli olan karıncaların pes edip kolonilerini alıp başka bir yere gitmelerini başarmak.

Karıncalarla mücadele planımızı iki safhaya ayırıyoruz:
1. Karınca istilası başlamadan önce alınacak önlemler.
2. Karıncaları evden uzaklaştırmanın yöntemleri.

Karınca istilası başlamadan önce alınacak önlemler
Türkiye’de birçok karınca çeşidi yaşıyor fakat bizim evlerimizde ve bahçelerimizde en çok gördüğümüz tür zararsız olduğu bilinen siyah bahçe karıncaları. Bu karıncaların evinize gelme amaçları yemeğinizi ve suyunuzu almak. İstila hemen öyle bir anda olmuyor. Öncelikle mutfak tezgahınızın üzerinden yürüyen bir-iki karınca görebilirsiniz, bunlar muhtemelen keşif ekibi. Yiyecek kaynaklarınızı tespit edip plan yapmaya başlamış olabilirler. Bu aşamada şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Öncelikle karıncaların nereden girip çıktıklarını tespit etmeye çalışın, henüz çok az karınca varken bunu yapmak zor olabilir fakat yine de çatlak parke, pencere çerçevesi, kapı altı gibi olası yerlere bir göz atın.
 • Mutfağınızı her gün elektrikli süpürgeyle süpürün ve silin.
 • Mutfak tezgahınızı sabunlu suyla silin.
 • Mutfak tezgahı üzerinde yemek veya ekmek kırıntısı, şeker veya şekerli bir yiyecek bırakmayın.
 • Tüm yiyeceklerinizi sıkıca kapalı bir şekilde muhafaza edin.
 • Bal ve reçel kavanozlarını içi su dolu kaselere koyabilirsiniz, karıncaları kesinlikle uzat tutacaktır.
 • Çöp kutularınızı temiz tutun, kapağını iyice kapatın ve çöplerinizi mümkünse evinizin dışında biriktirin.
 • Banyo ve mutfak lavabolarınızı işiniz bittikten sonra kuru bir bezle silebilirsiniz. Bazı karıncalar su kaynaklarınıza da gelir.
 • Ayrıca evde kedi veya köpek besliyorsanız mamaları çok iyi muhafaza edin, karıncalar mamalara da gelebiliyor.

  Karıncaları evden uzaklaştırma yöntemleri
  Bir şekilde fark etmediniz ve sabah kalktığınızda mutfak tezgahınızın üzerine dizilmiş, elden ele sizin yiyeceklerinizi hızla taşıyan bir karınca kolonisiyle karşı karşıya kaldınız. O zaman hızla harekete geçin ve şu yöntemleri uygulayın:
  • Öncelikle karıncaların evinize nereden girip çıktıklarını tespit edin. İlk olarak yollarını kapatmakta fayda var. Giriş çıkış yollarını silikon veya yapıştırıcı gibi maddelerle tıkayabilirsiniz.
  • Karıncaların giriş çıkış noktalarına limon kabuğu koymak maalesef işe yaramayan bir yöntem. Bunun yerine karınca yollarına bebek pudrası veya sirke dökebilirsiniz. Bu kokuları karıncaların yön duyularına zarar verir.
  • Tarçın da iyi bir yöntem.

   Karınca yuvasına veya giriş noktalarına tarçınla bariyer yapabilirsiniz. Bu kokudan rahatsız olurlar.
  • Mutfak tezgahınızı bulaşık sabunlu ve beyaz sirkeli suyla silebilirsiniz.
  • Kahve telvesi de yine bilinen en iyi yöntemlerden. Bir miktar kahve telvesini karınca yuvasına veya geldikleri noktaya dökerseniz sizi kısa zamanda terk edebilirler.
  • Acı kırmızı biber de karıncalarla mücadelede en etkili yöntemlerden biri.

   Eğer karıncalarla mücadelede çok zorlanıyorsanız
   Son olarak, her ne olursa olsun karıncaları öldürmeyin ama çok zorlanıyorsanız ve kimyasal ilaçlama yapmayı düşünüyorsanız şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:
   • Karınca yuvasını elektrikli süpürgeyle temizleyin.
   • Mutfak tezgahı üzerine mısır unu serpiştirin. Karıncalar bunu yemek için yuvalarına götürecek ama mısır ununu sindiremeyecekleri için kolonide kayıplar olacak.
   • Evinizde borik asit kullanarak kendi böcek ilacınızı yapabilirsiniz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER