› 
 › 
08.11.2018

40 yaşına gelmeden yaşamanız gereken 4 seyahat deneyimi

Ortalama 79 yıllık ömrümüzle 13 bin milyar yıldır var olan evren içinde bir kum tanesiyiz. Vakit kaybetmeden bu gezegendeki kısıtlı vakti değerlendirmeli!

İZLE: FAS'TA GÖRÜLECEK ŞEHİRLER👇 
Gözümüzü açtığımız andan kendimizi tanımaya başladığımız 20’li yaşlara kadar genel olarak hep aynı çevrede büyüyoruz. Aynı kültürü yaşıyor, aynı kültürden insanlarla vakit geçiriyoruz. Oysa ki insan ömrü ortalama 79 yıl! 2015 sonuçlarına göre evrenin yaşı ise 13.799 (±0.021) milyar yıl olarak belirlenmiş ki, 13.799 milyar yılı nasıl daha basit bir şekilde aktarabileceğimiz bile ayrı bir konu. Buna rağmen, Dünya gezegenini tanımamız için önümüzde geçireceğimiz upuzun seneler var! O halde öncelikle görelilik yasasına şükranlarımızı sunuyor ve bu yazının devamının tamamen çizginin dışına çıkmak isteyenler, dünyayı bütün farklılıklarına rağmen kabul edecek olanlar için olduğunu belirtiyoruz. Hadi başlayalım!

40 yaşına gelmeden gitmeniz gereken 4 ülke

Pudra.com olarak Enuygun.com ile birlikte seyahat deneyiminde farklılık yaşamak isteyenler için gidebilecekleri yerleri listeledik. İşte Pudra.com okuyucuları için farklı kültürlere sıra dışı yolculuk önerilerimiz!

1. Bir Masal Ülkesi: Sri Lanka
 
Sri Lanka Gezi Rehberi
Sri Lanka

Belki dünya haritasında yerini bile bulamayacağınız saklı bir cennet Sri Lanka. Farklılıkların başkentine, beraber bir keşfe ne dersiniz...

Hint Okyanusu’nun göbeğinde rastlayacağınız bu adaya Hint okyanusunun incisi diye boşuna demiyorlar. Farklı tatların, sırların adası gibi adeta. Uçaktan iner inmez karşılaşacağınız güler yüzün seyahatinizin sonuna kadar eksilmeyeceğine emin olabilirsiniz.

Sri Lanka'da yapabileceklerimiz...

Başkent Colombo adanın en büyük ve en canlı şehri diyebiliriz. Neredeyse adanın en güzel plajlarına, en güzel otellerine ve müzelerine burada rastlayabilirsiniz. Doğal ve vahşi yaşam için farklı turlara katılabilir, gündelik hayatta rastlayamayacağınız hayvanları besleyebilirsiniz. Hatta kendinizi bir maymunla dans ederken bulursanız şaşırmayın çünkü heyecan dolu bir deneyim sizi bekliyor olacak. Tapınaklara gidip kendi kültürümüzden kilometrelerce uzakta olan bir inanışla tanışabilirsiniz. Hint okyanusuna dalıp farklı bir deneyimin kapılarını aralayabilirsiniz.
Farklılıkları yaşamak ve yaşatmak için atacağınız harika bir yolculuk olacak!  

2. Efsanelerin Ülkesi: Mısır
 
Mısır Piramitleri
Piramitler, Mısır

Konfor alanının dışına çıkıp kendi potansiyelinin farkına varmak isteyenler buraya! Tamamen bir geçiş coğrafyasının hakim olduğu Mısır, bir tatil ötesinde harika bir deneyim. Konfor alanının dışına çıkacağınız bir seyahat sizi bekliyor.

Mısır, denince ilk aklımıza gelen piramitler, bilinmeyenlerle dolu ve günün her saatinde sizi büyülemeyi başarıyor. Bugün hala daha yapımında insanların kafasını karıştıran piramitlerin, gördüğünüzde size neler hissettireceğini tahmin bile edemezsiniz. Sizi alıp farklı diyarlara götürecek.
 
Sahara el Beyda, Mısır
Beyaz Çöl, Mısır

Sahara el Beyda namı diğer Beyaz Çöl'de, Bedevi kültürünün vazgeçilmez bir aktivitesi olan safariyi deneyimleyebilirsiniz. Akşam esintisine doğru matınızı serip yıldızları izleyebilir, çıktığınız yolun sadece Mısır’a değil aslında kendi içinize yaptığınız bir yolculuk olduğunu görebilirsiniz. Mısır bir seyahatin ötesinde hayata bakış açınızı yeniden şekillendirecek bir deneyim aslında.
Mısır’a gidip Kızıldeniz’e dalmamak olmaz. Dalış kültürü oldukça zengin olan Sharm El Sheikh, sizi Kızıldeniz’in gizli dünyasıyla tanıştıracak. Belki de hayatınızda yaşayacağınız en derin yolculuk olacak. Bu şehir de Kızıldeniz’e de hayallere dalmakta çok kolay!

3. Çılgınlığa Ramak Kala: Brezilya
 
Brezilya / Rio
Brezilya / Rio


Brezilya, Kızılderililerin, beyaz ve siyahi ırkların kültürlerini birleştirip masaya yatırdıkları bir kültür şöleni adeta. Bu topraklardan geçen herkes kendine ait bir şeyler bırakmış gibi. Tropikal bölgelerin parlak renklerini bünyesinde taşıyor diyebiliriz. Belki de hiçbir ülkede karşılaşamayacağınız çeşitliliği burada görebilirsiniz.

Brezilya dediğimizde ilk akla gelen Rio Karnavalı, ülkenin heyecanını gözler önüne seriyor zaten. İçi kıpır kıpır olan insanlarla dolu burası. Brezilya kıyılarında güneşi batırmayı sonrasında güneşin doğuşuna kadar eğlenmeyi seviyorlar. Bu heyecan istemeseniz de sizi içine çekiyor.
 
Brezilya, Salvador
Salvador, Brezilya

Yalnızca kültürü ve çeşitliliğiyle değil dünya futboluna yön verişi, farklı kokteylleri, dansları ve sokaklarına yansıyan sanata bakış açıları ile bambaşka bir yer burası!

Amazon Ormanlarda vahşi yaşamı sonuna kadar yaşayabiliyorsunuz. Hayatınızda belki de bir daha asla göremeyeceğiniz garip canlılarla burun buruna gelebilirsiniz. Çünkü burası dünya üzerinde yalnızca 2 ülkede bulunan yağmur ormanlarından birini barındırıyor.

Brezilya kıyılarında oranın eğlenceli insanlarıyla ayak futbolu oynayabilirsiniz. Ayak ve kafayla oynanan bu voleybol çeşidi sadece Brezilya’da rastlayacağınız bir oyun ve oynarken çok eğleneceksiniz. Eminim ki sizlere kendi kültürlerini tanıtmak için can atacaklardır. Seneler süren uzun göçler ve farklı kimliklerin buraya gelmesi halkın önyargılarını kırmış olmalı ki kapıları bizlere sonuna kadar açık. Hatta Türk kültürüne merakları dikkatinizi çekebilir çünkü farklılıkları yaşamak ve yaşatmak onlar için bir hayat felsefesi olmuş durumda.

4. Tanrı’nın Ülkesi: Fas
 
Tanrının ülkesi FAS / Mororcco
FAS


Fas dendiğinde akıllara gelen ilk şehir Marakeş oluyor. Toprağının tamamen kırmızı olması halk tarafından Kızıl Şehir olarak anılmasını sağlamış. Göreceğiniz en egzotik şehirlerden biri burası. Umarım yürümeye alışkınsınızdır çünkü bu şehri yürüyerek keşfetmek çok daha keyifli. Bu şehirde pazarlık yapılmadan hiçbir şey alınmaz. Bir şeyler satın alıyorsanız mutlaka satıcıyla pazarlık yapmanız bekleniyor çünkü böyle bir kültürleri var. Ancak biz Türklerin bu konuda zorlandığı pek söylenemez.
 
Morocco - FAS
FAS

Dünya üzerinde görebileceğiniz en güzel çöl diyebiliriz Sahra Çölü için. Kıpkırmızı kum tepeleri, ucu bucağı olmayan büyüklüğü ile dünyanın sadece buradan ibaret olduğunu düşündürebilir. Bir gecenizi buraya ayırıp mutlaka çadırda kalmalısınız! Bu yolculuk sizi kesinlikle çok farklı hissettirecek çünkü kendi kültürünüzden alıntılara da rastlayacağınız nadir geleneklerle tanışmak, sizi ruhani bir seyahat deneyimine götürecek.

Fas’ın egzotik bir ülke oluşu her şehirde görebileceğiniz bahçelerine, plajlarına ve meydanlarına yansımış durumda. Eğer ki siz de bu farklılıklara kucak açabilirim diyorsanız ilk işiniz burası için uçak bileti bakmak olmalı.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER