› 
 › 
12.12.2018

Yılbaşında gidilebilecek en ucuz 5 ülke (2019)

2019'a yurtdışında girmek istiyor ancak kur artışları nedeniyle bütçenize uygun bir ülke bulamıyorsanız, yeni yıl için en ucuz ülkeleri listeledik!

Aralık ayının ortalarına gelmişken, sıra çoktan yeni yıl programlarına gelmiş olmalı. Biz de siz uçak biletlerinizi almadan, rezervasyonlarınızı yapmadan, 2019 yılına en uygun fiyatlı bir şekilde hangi ülkelerde girebileceğinizi listeledik. Bunda özellikle kişi başı fiyatların 1000 liraların üzerine çıkan yeni yıl programlarının da etkisi var elbette. Ancak bu seferki listemizde, Euro ve Amerikan dolarının konuşulduğu ülkelere değil, döviz kuru konusunda Türk lirasının avantajlı olduğu ülkelere değindik. Böylece belki de herhangi bir Avrupa ülkesinde 1 gününüzü bile geçiremeyeceğiniz fiyatlara, yeni yılda 2-3 günlük kaçamak yapma fırsatı bulabilirsiniz. Bir diğer yandan yeni yılı her yıl dünyaya açılarak geçirmek isteyen ancak son dönemdeki kur artışları nedeniyle yurtdışı seyahatlerine sadece imrenmekle yetinip ara veren seyahat tutkunları da bu ülkelere giderek, daha uygun fiyatlı yurtdışı seyahati alternatifleri sayesinde gezi tutkularından vazgeçmek zorunda kalmazlar. 

Yılbaşında gidilebilecek en ucuz 5 ülke (2019)

1. Ukrayna

Listemizin ilk sırasında Ukrayna yer alıyor. Türk turistlerin vizeye ihtiyacı olmadığı ülkelerden biri olan Ukrayna, coğrafi konumu nedeniyle ülkemize de gayet yakın. Para birimi Grivna ve dili Ukraynaca olan Ukrayna, 44.5 milyon nüfusa sahip. Fiyat ve pahalılık konusuna gelirsek, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla burada daha ekonomik bir tatil geçirebilirsiniz. Ukrayna'nın en güzel 3 şehri ise Kiev, Lviv ve Odessa.
 
Ukranya
Ukranya

Odessa, Ukrayna'nın liman kenti olması nedeniyle küçük ancak çok gelişmiş bir şehir; yeme, içme ve gece eğlencesi konusunda çok fazla alternatif var. Bununla beraber Avrupa'nın en büyük ikinci Opera binası burada. Yollarda yürürken bir anda karşınıza çıkabilecek pek çok müzesi de hediyesi.
Lviv ise Ukrayna'nın Avrupa'sı. Aynı zamanda bir öğrenci kenti. Özellikle şehrin en önemli simgelerinden biri olan Güzel Sanatlar Fakültesi sayesinde şehrin bazı park ve bahçeleri açık hava müzesine dönüşmüş durumda. Pek çok farklı kafesi, restoranı ile size Avrupa şehirlerini aratmayacağının garantisini verebiliriz.
Kiev ise, Ukrayna'nın en pahalı şehirlerinden biri. Burada Rus mimarisini çok yoğun bir şekilde görebiliyorsunuz. Konum itibari ile aralarındaki en soğuk ve rutubetli şehirlerden. Bu anlamda eğer yılbaşı için gidiyorsanız yanınızda mutlaka termal tayt ve içlikler, yakı türü ekstra ısıtıcı ürünler almayı unutmayın. 

2. Arnavutluk
 
Arnavutluk
Arnavutluk

Listemizin ikinci sırasında ise Arnavutluk yer alıyor. Güney Avrupa’da bulunan Arnavutluk’un dili Arnavutça ve nüfusu 2.8 milyon civarında. Para birimi ise Leki. Nüfusunun az olması nedeniyle kalabalık tatil yerlerini sevmeyenler için iyi bir opsiyon olan Arnavutluk aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha az bir bütçeyle tatil yapmanıza olanak sağlıyor.

3. Gürcistan
 
Gürcistan
Gürcistan

Listemizin üçüncü sırasında Gürcistan yer alıyor. Artvin'in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı üzerinden karayolu ile doğruda Batum'a ulaşabileceğiniz Gürcistan'ın, Türkler arasında bir diğer popüler şehri ise Tiflis.

Tiflis, küçük kafeleri, restoranları ile size bir Avrupa şehrine yakın deneyim sunabilecek güzel bir şehir. Yaklaşık 70 bin kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan Gürcistan, Karadeniz’in doğu kıyısında yer alıyor. Para birimi Lari, dili Gürcüce olan ve nüfusu da 3.7 milyona varan Gürcistan'da özellikle ülkenin geleneklerine uygun gece eğlencelerinde, danslarında Rus ve Kafkas izleri bolca hissediliyor. Kadınlarının çok çalışkan ve güleryüzlü olduğu Gürcistan'a özellikle hizmet sektöründe çok güleryüzlü ve pratik kadınlara rastlıyorsunuz. Bu anlamda çalışkanlık adına Karadeniz'in havasının iki farklı ülkeye aynı yansıması, coğrafyanın insan üzerine olan benzer etkilerini ispatlar niteliğinde. 

4. Sırbistan
 
Sırbistan
Sırbistan

Listemizin 4. sırasında ise Balkanlar’da yer alan Sırbistan bulunuyor. Resmi dili Sırpça olan Sırbistan’da İngilizce de yaygın bir şekilde konuşuluyor. Eğer İngilizce biliyorsanız bu ülkede insanlarla kolayca iletişime geçebilirsiniz. Para birimi Sırp Dinarı olan ülkenin nüfusu 7 milyon civarında. Tatilinizi kalabalık olmayan yerlerde geçirmeyi seviyorsanız Sırbistan tam size göre! 

Özellikle Belgrad'da Sava Nehri kenarında pek çok farklı eğlence alternatifi olan, aynı zamanda ülkedeki ekonomik sorunlara rağmen eğlenmeye ve dışarıda vakit geçirmeye düşkün olan Sırpların eğlence anlayışları da Türklere gayet uygun. Üstelik, özellikle avlanma yasağı olmayan döneme denk gelirseniz çok iyi av eti pişiren, güzel balık yapan ve yine Türklerin damak tadına alışkın olduğu meze ve salata alternatifleri olan bir ülke olduğu için de yemek konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyeceksiniz.

5. Makedonya
 
Makedonya
Makedonya

Listemizin son sırasında ise Makedonya var. Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir Balkan ülkesi olan Makedonya, resmi adıyla ‘’Makedonya Cumhuriyeti’’, 25.173 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Nüfusu ise sadece 2 milyon. Listedeki ülkelerin çoğu gibi Makedonya da kalabalığı sevmeyen insanlar için oldukça uygun bir ülke. Para birimi Makedon Dinarı. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri olan ve Vardar nehrinin iki kıyısına kurulan Üsküp'te ise sadece 500 bin insan yaşıyor. 

Makedonya'da Skopje olarak adlandırılan şehir, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmeyeceğiniz bir şehir. Makedonya'nın Türkler arasında bir diğer popüler şehri ise Ohrid.  Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden Ohrid, Makedonya’nın da gözbebeği. Küçük, şirin, huzurlu ve yeşil. Ohrid Makedonya’nın tartışmasız en gelişmiş turizm kenti. Ancak özellikle İstanbul'dan gidecek ve metropole alışkın Türk turistler için fazla sakin kalabileceğinin altını çizelim. Fakat şunu unutmamak gerekir. Biraz önce anlattığımız Balkan ülkeleri gibi Makedonlar da yemeye, içmeye düşkün. Üstelik hayvancılığın gelişmiş olduğu bir ülke olması sayesinde harika peynirler yapıyorlar ve ev yapımı şaraplar konusunda da çok iyiler. Bu nedenle Makedonya'ya gidip şarap içmeden ve peynir yemeden dönmemek gerekir. Mümkünse eşe dosta da uygun fiyatlı peynirlerden bolca getirebilirsiniz. Bavulunuzda yer kaldıysa, mutlaka ev şaraplarından da alın.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER