› 
 › 
19.05.2018

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın önemi nedir?

19 Mayıs Türkiye için çok önemli bir tarihi. Çünkü 19 Mayıs, milli mücadelenin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinin başlangıcı olarak kabul edilir.

19 Mayıs 1919, Türkiye için çok önemli bir tarihi. Çünkü 19 Mayıs, milli mücadelenin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinin başlangıcı olarak kabul edilir.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın önemi

Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a başlayan yolculuğu bağımsızlığın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk adımı oldu. Bu nedenle 19 Mayıs Atatürk'ün çok önem verdiği bir tarihti. Atatürk, Cumhuriyet'in ilanından sonra 19 Mayıs'ı doğum günü kabul etti. 19 Mayıs, 1938 yılında Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ilan edildi. 

1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'nın ardından İstanbul ve Anadolu İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan kuvvetlerinin işgali altındaydı. 

1. Dünya Savaşı'ndan yenik ve yorgun çıkan Osmanlı İmparatorluğu'nun işgale direnecek gücü yoktu. Ancak ordu içinde yer alan Mustafa Kemal gibi bazı üst düzey subaylar bir karşı hareket başlatma niyetindeydi. 

Bu sırada Osmanlı, Mustafa Kemal'i farklı fikirleri nedeniyle Anadolu'ya göndermek istiyordu. Mustafa Kemal'in Samsun'a gönderilmesine karar verildi. Bu sayede İngilizler ve Osmanlı Sarayı muhtemel bir direniş önderinden kurtulmuş olacaktı. 

19 Mayıs 1919'un önemi hakkındaki videoyu UZMANTV'den izleyebilirsiniz. Link: 19 Mayıs 1919'un önemi nedir?

 


POPÜLER GALERİLER
raisa and vanessa nike air force 03
derin mermerci network
alexander wang adidas originals 10
gece bakimi
fezi altun max factor makyaj tuyolari
kis bahcesi dekorasyon onerileri5
organik kozmetik krem guzellik dogal bakim cilt sac goz
pandora reflections mood jewellery 12
EN YENİLER