› 
 › 
04.02.2019

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin kadının meme kanseri olduğu varsayılıyor. Bu, her 8 kadından birinde meme kanseri olduğu anlamına geliyor!

Meme Sağlığı Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, 4 Şubat Dünya Kanser Farkındalık Günü ile ilgili basın açıklamasında bulundu. 4 Şubat Günü için gerçekleşen basın açıklamasıdna verilen istatistikler, kanser konusunda farklındalık yaratmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Kanser konusunda farkındalık yaratmanın öneminin yanı sıra, kansere karşı hem kendimiz hem de yakınlarımız için neler yapabileceğimiz konusunda da bilgiler veren Prof. Dr. Vahit Özmen, kanserde koruyucu tedavinin önemine de değindi. 

4 Şubat Dünya Kanser Farkındalık Günü

Her yıl tüm dünyada 4 Şubat "Dünya Kanser Günü" olarak kutlanıyor. 4 Şubat Dünya Kanser Günü'nün amacı, kanserle ilgili organizasyonları ve insanları bir araya getirerek toplumu kanseri önleme (sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma), kansere neden olan karsinojenleri tanıtma (özellikle tütün kullanımı, obezite), kanser taraması, erken tanısı ve tedavisi konusunda eğitimler konusunda farkındalığı artırmak. 

MEMEDER Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, 4 Şubat Dünya Kanser Günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında değindiği istatistiksel bilgiler, meme kanseri konusunda da farkındalık oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor:

"Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz yıl tüm dünyada 20 milyon kişiye kanser tanısı konduğunu, 10 milyon kişinin kanserden hayatını kaybettiğini ve bu sayının özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde arttığını belirtmiştir.

Kurulduğu 2007 yılından beri, meme kanseri konusunda kadınlarımızı eğiten ve 10 bin kadını 10 yıl süre ile mamografi, ultrasonografi ve muayene ile ücretsiz olarak tarayan ve tedaviye yönlendiren Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) bu yıl da tarama programına devam etmektedir.

MEMEDER, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde toplum tabanlı mamografik tarama programına ek olarak meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda EMAR görüntüleme ile tarama projesini hazırlamış olup, ayrıca tarama programının uygulandığı bölgede yaşayanları kanserden korunma ve kanserle mücadele konusunda bilgilendirmektedir."

Kanserden korunmak ve kanser konusunda yardımcı olmak için öneriler:
 
 • Tütün ve alkol kullanımından kaçının.
 
 • Haftada 5-7 saat egzersiz (günde 10 bin adım) yapın.
 
 • İşlenmiş et, katkılı besinlerden, aşırı karbonhidrat-şeker tüketiminden kaçının. Sağlıklı beslenmeye çalışın.
 
 • Güneşin dik olduğu saatlerden ve aşırı sıcaklarda dışarıda dolaşmayın.
 
 • Kilonuza dikkat edin. İdeal kilonuzun üzerine çıkmayın.
 
 • Kanser belirtilerini ve neden olduğu şikayetleri bilimsel kaynaklardan öğrenin.
 
 • Kanserin erken tanısı için tarama programlarına katılın.
 
 • Kanserle mücadele eden ve bilimsel yapısı olan, "Kamuya Yararlı Dernek" olarak tescil edilen MEMEDER gibi hasta savunucu dernekleri ve vakıfları destekleyin.
 
 • Bu dernek ve vakıflarla çalışarak diğer insanların kanser konusunda eğitimine katkıda bulunun.
 
 • Kanser tedavisi alarak yaşamlarına devam eden insanlara fiziksel ve psikolojik olarak destek olun.
 
 • Kanserle ilgili hasta savunucu derneklerle işbirliği yaparak, sağlık sisteminin iyileşmesi, hasta gereksinimlerinin karşılanması, yaşam kalitelerinin düzeltilmesi için yardımcı olun.
 
 • Kanser riskini artıran (tütün kullanımı, sağlıksız diyet ve yetersiz egzersiz, vs.) risk faktörleri konusunda eğitim alarak, bu konudaki eğitim kurumlarına, derneklere ve çevresindeki insanlara yardımcı olun.
 
 • Kanser konusunda yanlış bilinen kalıplaşmış bilgilerin düzeltilmesi için yardımcı olun.
 
 • Okullarda, işyerlerinde, marketlerde beslenme, fiziksel aktivite ve sigara konusunda yapılabilecek uyarılara yardımcı olun.

İlgili haberlerimiz:

Meme kanseri nasıl anlaşılır?
Kimler meme kanseri riski altında? Meme kanseri hangi yaşlarda daha çok görülür? Kendi kendine meme kontrolü nasıl yapılır? Yanıtları Pudra.com’da.

​Kimler meme kanseri riski altında?
Her 8 kadından birinde görülen meme kanserine kimlerin yakalanma riski daha yüksek? Dr. Didem Öncel Yakar, yanıtlıyor...

​Meme kanseri hakkında doğru bilinen 10 yanlış
Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin kadının meme kanseri olduğu varsayılıyor. Ancak halen meme kanseri hakkında yeterli farkındalık oluşmuş değil!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER