› 
 › 
23.11.2017

Başöğretmenimizin sözleriyle 24 Kasım'ı kutluyoruz

24 Kasım'da Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Ataürk'ün sözleriyle tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz.

Atatürk gençlerin yetiştirilmesinde öğretmenlerin rolüne çok önem vermiş ve öğretmenlik mesleğinin ne kadar önemli olduğunu defalarca vurgulamıştı.

Başöğretmenimizin sözleriyle 24 Kasım'ı kutluyoruz

Ülke çapında okur yazar sayısının arttırılması ve cehaletin önüne geçilmesi adına gencinden yaşlısına herkese yeni alfabenin öğretilmesi için çalışmalar başlatmıştı. 24 Kasım 1928 tarihine gelindiğinde ise Millet Mektepleri açıldı ve Ulu Önder Atatürk'e de Başöğretmenlik unvanı verildi.

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün öğretmenler için söylediği sözler:

1) "Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır."
ogretmen

2) "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez."
ogretmen
3) "Ulusa gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak zorundayız."
ogretmen

4) "Memleket evladı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır." 
ataturk
5) "Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır."
24 kasim
6) "En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur."
ogretmen         
7) "Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır:
Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur."
ataturk

8) "Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir."
basogretmen
9) "Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik (uygulama) mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir."

ataturk
10) "Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır."
 
ataturk
ogretmen


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER